Ovog četvrtka gost redovne rubrike "Šta poznati čitaju?" je bosanskohercegovački književnik i novinar Ahmed Burić čije tekstove redovno čitate i na portalu Antena M.
Evo koje knjige je on odabrao.
***
Slijepi prozori (Slepa okna), Boštjan Seliškar
-Nikada prevedena na naš jezik, knjiga pisca koji je živio samo dvadeset i jednu godinu (1962.-1983.) priličan je raritet: radi se o iznimno talentiranom biseru, koji je poletio i ugasnuo poput komete, ali je ostavio nekoliko briljantnih priča i pjesama, i tekstova koji su 'između žanra', ali su fascinantni po svom naboju i visini izraza.
"Sin sivog asfalta", pisac je urbaniteta, punker, neko ko anticipira u kakvom svijetu izgubljenih ljudi ćemo živjeti, odnosno živimo danas. Knjiga kojoj se uvijek iznova treba vraćati, nešto poput albuma Unknown pleasures grupe Joy Division.
Razgovori s cenzorom, Jaroslav Hašek
-Jedan od najznačajnijih likova evropske književnosti uopće za mene je Dobri vojnik Švejk, čečkog velemajstora Jaroslava Hašeka. Čovjek koji je za, relativno kratkog života od 40.godina bio sve i svašta: vojnik, trgovac psima, kolumnist novina potpuno oprečnih stajališta, kabaretski zabavljač, stigao je upoznati i mladog Josipa Broza Tita i dvaput se oženiti. Bio je bonvivan, ali nadasve genijalan pisac humoreske i kratke priče, njegove knjige su bile zabranjivane, čak i spaljivane u nacističkoj Njemačkoj, ali je njegovo djelo blistavo. Jedno od njih, zbirka kratkih priča, skupljena davno u biblioteci Evergrin, je moja relikvija, kojoj se iskreno divim.
Pedro Paramo, Huan Rulfo
-Oni koji vole latinoameričku književnostot znaju "sve" o Huanu Rulfu, i dvjema knjigama koje je ostavio iza sebe: priče Ravnica u plamenu i roman Pedro Paramo. Markes je rekao da je prije nego što je počeo pisati 100 godina samoće napamet naučio Rulfovo djelo, a radi se o majstoru koji je na neki način stvorio najosobsniju inačicu modernističke gotike, koju danas poznajemo kao magični realizam. Svaka rečenica tog teksta, i svaka bjelina - svijetle.
Sjećanja na Bosnu, František Valoušek
-Inteligentni, radoznali dobronamjerni i praktični češki žandar doživljavao je razne dogodovštine, zanimljive, urnebesne, tragične, komplicirane i duboko ljudske stvari, od kojih je nastala ova knjiga. Radi se o čovjeku čije je službovanje u Bosni za vrijeme Austro-Ugarske okupacije izrodilo skoro veličanstveno djelo, neku vrstu pandana Hašekovom Švejku. Valoušek piše kako bi trebalo pisati u današnje vrijeme: efektno, duboko, talentirano, precizno. Knjiga koja može poslužiti kao udžbenik putopisnog eseja.
Nebeski zaručnici, Mirko Kovač
-Knjiga pripovjedaka koja u sebi sadrži sve ono što će kasnije proslaviti pripovjedača Kovača, koji je i majstor situacije i obrta, i opisa i dijaloga. Jedan od najsnažnijih prikaza toga vremena i mentaliteta, čiji interesi, porijeklo, život i stvaralaštvo pomalo i korespondiraju s onim što jesam. Gore, kod Bileće, u Petrovićima, u onoj pustini na granici Crne Gore i Hercegovine kao da se kriju naše najveće tajne.
Kovač je neke od njih maestralno pokazao, i zato mu hvala, i danas, kad shvaćamo kakav je velemajstor bio među nama i da imamo sreću da smo proveli neke trenutke s njim.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR