Južnokorejska serija koja je prevazišla i najluđa očekivanja, Squid Game je najveći hit ove godine. Finansijski, ovo je najveća zarada za novu seriju ikad, NEtflix je uložio oko 22 miliona a zaradiće 900. Kako kaže autor i reditelj Hvang Dong Hjok ni on nije očekivao ovoliki haos niti je planirao drugu sezonu. Želeo je da posle serije snimi igrani film mada je trenutno na njemu i veliki pritisak da se isprati ovaj uspeh – u kontaktu je sa fanovima i vrlo je moguće da će nastavak delimično biti i user generated, tj. da će ljubitelji serije iz celog sveta delimično predlagati i davati ideje, nešto kao „odaberi svoju pustolovinu“. Hvang Dong je inače uvaženi južnokorejski reditelj sa četiri veoma popularna filma iza sebe. Ima 50 godina a na seriji Squid Game je radio od 2009.
U nekoliko zapadnih zemalja kao i na Bliskom Istoku je otkriveno da deca i tinejdžeri pokušavaju da se igraju igrara koje podsećaju na „Squid Game“. U toku je pisanje magistarskih radova na temu zašto je ovo fenomen kakav jeste a osnovne premise serije su klasno društvo, kapitalizam, borba za opstanak i bliskost koja ponekad i ubija.
Oglasila se i severnokorejska propagandna agencija (jedna od junjakinja je prebegla upravo iz ove zemlje), pa tako Pjong Jang kaže: „Serija otkriva tužnu realnost zverskog južnokorejskog društva koje dovodi ljude do ekstremnog nadmetanja i brisanja njihove ljudskosti“, navodi severnokorejski sajt.
Rojters podseća da je represivni režim u Severnoj Koreji nametnuo stroge kazne za građane koji uživaju u južnokorejskoj pop kulturi ili se koriste slengom južnih suseda.
Zašto Squid Game u ovom trenutku posle skoro dve godine pandemije nezabeležene u svetskoj istorij? Razgovaram sa Marijom Čanković, psihološkinjom.
hhh
potpuno postao normalan i društveno prihvatljiv genocid u gazi sa sinparično-bizarnom (jap: Kawai) korejskom serijom