14 °

max 19 ° / min 10 °

Subota

19.04.

19° / 10°

Nedjelja

20.04.

20° / 11°

Ponedjeljak

21.04.

23° / 13°

Utorak

22.04.

22° / 15°

Srijeda

23.04.

19° / 14°

Četvrtak

24.04.

18° / 12°

Petak

25.04.

19° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Isključite Bluetooth kad god ga ne koristite

Nauka i tehnologija

Comments 0

Isključite Bluetooth kad god ga ne koristite

Autor: Antena M

  • Viber

Realnost današnjice je da naši uređaji stalno zavise od njega – od slušalica i pametnih narukvica, do automobila i pametnih satova – ali svaki put kad koriste Bluetooth, takođe šalju signale koje hakeri i lopovi mogu da primijete. Tehnologija nam je postala dio svakodnevice, ali nije ni približno bezazlena, niti bezbjedna koliko djeluje.

Naziv "Bluetooth" potiče od Haralda Plavog Zuba, danskog kralja iz 10. vijeka. Naravno, on nije ni sanjao o bežičnoj tehnologiji, ali postoji čudna istorijska paralela – poginuo je u pobuni koju je pokrenuo njegov rođeni sin. Kako piše Mashable, i kralj i tehnologija imaju nešto zajedničko – ranjivost zbog nepredviđenih veza.

Zamislite svoje Bluetooth uređaje kao djecu – oslanjate se na njih, volite ih, ali mogu da naprave haos ako se "druže" s pogrešnim. A danas ti "pogrešni" su sajber kriminalci, kradljivci podataka i prevaranti s jednostavnom aplikacijom za Bluetooth skeniranje.

Bluetooth je doživio određena poboljšanja od 2019. godine, kad su stručnjaci savjetovali da ga isključimo kad ga ne koristimo. Veliko ažuriranje, Bluetooth 6.0, očekuje se ove godine. Obećava veću preciznost u lociranju uređaja – do nivoa centimetra. Teoretski, to bi moglo pomoći u borbi protiv takozvanih „Man In the Middle“ napada, gdje neko treći presretne ili preusmjeri tuđe podatke. Ali čak ni to ne rješava osnovni problem: Bluetooth je po prirodi – bučan.

Glavni problem je to što Bluetooth stalno šalje signale – tiho „hvali se“ da je povezan i pokušava da se poveže. Nije to zlonamjerno, ali čini uređaje lako uočljivima. Ako preuzmete neku besplatnu aplikaciju za Bluetooth skeniranje (kao što je BT Inspector), odmah će vam biti jasno. Uočićete svoje uređaje, naravno, ali i desetine drugih – telefone, satove, slušalice – svi „pričaju“ u isto vrijeme. Mnogi ne traže ni šifru da se povežu, i ukoliko su nezaštićeni, neko sa lošim namjerama lako može da im pristupi.

Ovo nije teorijska prijetnja. Sjetimo se prošlogodišnjeg događaja u Golden Gate parku u San Francisku: automobil se polako kretao uz red parkiranih vozila, a muškarac s fantomkom i telefonom u ruci iskočio, prišao tačno jednom autu, razbio prozor, uzeo torbu i nestao – nije bio običan nasumični lopov, već precizna krađa na osnovu Bluetooth signala iz automobila.

Ovako izgleda ranjivost Bluetootha u praksi. Čak su i skuplji Bluetooth čipovi imali probleme. Jedan od najkorišćenijih imao je tajne, nedokumentovane komande – bukvalno „zadnja vrata“ za upad, koje niko nije primijetio sve do nedavno.

Neki su pokušali s kreativnim rješenjima. Novinar magazina Outside testirao je razne metode skrivanja uređaja – od Faradejevih omota do sefova u autima – i rekao da čak i umotavanje u aluminijumsku foliju pruža neku zaštitu. Toliko su stvari ozbiljne – aluminijumska folija kao bezbjednosni sistem? Ali najbolja i najjednostavnija zaštita, kako navodi Mashable, jeste da isključite Bluetooth kad ti ne treba.

Najbolji put naprijed nije izbjegavanje – to je skoro nemoguće – nego pažnja i svijest. Isključite Bluetooth kad znate da si u rizičnom okruženju, npr. kad ostavljate telefon u parkiranom autu, ili ste na događaju gdje ima mnogo ljudi. Izbjegavajte povezivanje s nepoznatim uređajima, a ako već morate – recimo, kod iznajmljenog auta ili prijateljevog zvučnika – obavezno obrišite tu vezu kasnije. Uređaje bez ikakve zaštite (npr. one koji ne traže kod) ugasite kad ih ne koristite, ili ih zamijenite sigurnijim verzijama.

Ako vodite brigu o bezbjednosti u firmi ili kancelariji, oprez mora biti još veći. Uređaji koji "propuštaju" signale mogu predstavljati veliku odgovornost kada je riječ o upravljanju.

Realno, izbaciti Bluetooth iz života – teško da je moguće. Svuda je. Svake godine se isporuči više od pet milijardi Bluetooth uređaja, a do 2028. taj broj će preći sedam milijardi godišnje. To je skoro jedan uređaj po osobi na planeti – svake godine. Bluetooth je postao nevidljivi "lijepak" Interneta stvari. I više nije ograničen samo na Zemlju.

Naime, sateliti sada mogu da detektuju Bluetooth signale iz svemira. Od 2024. kompanija Hubble Network testira satelite koji mogu da uhvate Bluetooth signale s visine od čak 600 kilometara. Njihov cilj? Globalna Bluetooth mreža koja funkcioniše kroz svemir – kao budžetska verzija Starlinka, ali za male uređaje.

Dakle, ne, vjerovatno nećete izbaciti Bluetooth iz života. Ali rješenje nije predaja – već oprez. Budite svjestni gdje vam stoje Bluetooth uređaji, kad su ranjivi i s čim su povezani. Koristite ga kad vam je potreban – ali neka vam pređe u naviku da ga isključite kad završite upotrebu.

Bluetooth jeste svuda, ali vaši podaci ne moraju da budu.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR