Kompanija Apple našla se pod istragom nakon što je 27-godišnja žrtva seksualnog zlostavljanja djece podnijela tužbu protiv tehnološkog giganta. Ona optužuje kompaniju da je zanemarila odgovornost da zaštiti žrtve odlukom o odustajanju od planova za skeniranje iCloud fotografija radi otkrivanja materijala koji prikazuje seksualno zlostavljanje djece (CSAM). Tužbom, podnijetom Okružnom sudu SAD u Sjevernoj Kaliforniji, traži se odšteta od 1,2 milijarde dolara i skreće pažnja na trajnu raspravu o privatnosti i sigurnosti u tehnološkom svijetu.
Priča žrtve
Osoba koja je pokrenula tužbu, koristeći pseudonim, tvrdi da se fotografije njenog zlostavljanja, koje je počelo dok je bila beba, i dalje šire internetom. Njeno zlostavljanje dokumentovao je rođak koji je distribuirao materijal, dodatno pogoršavajući njenu traumu.
Danas, žena koja živi na sjeveroistoku SAD povremeno dobija obavještenja od policije da su ove slike pronađene kod prestupnika. Jedno takvo obavještenje krajem 2021. otkrilo je da su slike bile uskladištene na Apple uređajima jednog muškarca, uključujući i njegov iCloud, navodi MacRumors.
Tužba tvrdi da je odluka Apple-a da odustane od alata za detekciju CSAM-a omogućila neometano širenje ovakvog materijala, prisiljavajući žrtve poput strane koja je tužila da iznova proživljavaju traumu.
Kontroverzna odluka Applea
Apple je 2021. godine najavio planove za uvođenje alata za detekciju CSAM-a na iCloud fotografijama, kao dio inicijative za bezbjednost djece. Tehnologija je bila osmišljena da prepoznaje poznate slike zlostavljanja poređenjem sa bazom podataka hashova CSAM-a. Iako su plan pohvalili zagovornici bezbjednosti djece, naišao je na oštre kritike stručnjaka za privatnost i bezbjednost.
Kritičari su upozorili da bi sistem mogao biti zloupotrijebljen za širu svrhu nadzora, potencijalno stvarajući zadnja vrata za vladin pristup privatnim korisničkim podacima. Apple je na kraju odložio, a kasnije i obustavio inicijativu, navodeći zabrinutost zbog sigurnosnih propusta i moguće zloupotrebe tehnologije.
U to vrijeme, Apple je naglasio važnost očuvanja privatnosti korisnika, izjavljujući da bi uvođenje univerzalnog skeniranja sadržaja moglo stvoriti opasan presedan. Odluka kompanije da odustane od projekta sada je u centru pažnje zbog ove tužbe.
Pravni zahtjevi i optužbe
U optužbi se tvrdi da je Apple prekršio svoju obavezu da zaštiti žrtve seksualnog zlostavljanja djece, navodeći da je njihova odluka ostavila korisnike iClouda izložene šteti zbog daljeg širenja ilegalnog materijala. Pravna ekipa tužiteljke tvrdi da su proizvodi Apple-a „neispravni“ jer kompanija nije ispunila obećanje o implementaciji alata za detekciju CSAM-a.
Slučaj predstavlja potencijalnu grupnu tužbu sa 2.680 žrtava koje bi mogle da se pridruže, a tražena odšteta, prema federalnom zakonu, iznosi minimum 150.000 dolara po žrtvi. Uz moguće trostruko povećanje odštete, ukupna suma bi mogla premašiti 1,2 milijarde dolara ako porota presudi protiv Applea.
Odgovor Applea
U odgovoru na tužbu, Apple je ponovio svoju posvećenost borbi protiv eksploatacije djece. Portparol Fred Sainz izjavio je da kompanija „hitno i aktivno inovira kako bi se borila protiv ovih zločina, bez ugrožavanja bezbjednosti i privatnosti svih korisnika“, piše New York Times.
Apple je istakao postojeće mjere za zaštitu djece, poput funkcije Communication Safety, koja upozorava djecu i njihove roditelje na potencijalno eksplicitni sadržaj u porukama. Međutim, kritičari tvrde da ove mjere nisu dovoljne za proaktivno otkrivanje i uklanjanje CSAM-a iz iCloud skladišta.
Balansiranje privatnosti i zaštite
Tužba naglašava složenu tenziju između očuvanja privatnosti korisnika i rješavanja ključnih pitanja bezbjednosti. Zagovornici privatnosti tvrde da bi skeniranje sadržaja moglo otvoriti vrata za invazivni nadzor vlade, dok grupe za zaštitu djece ističu hitnost korišćenja tehnologije za suzbijanje širenja materijala zlostavljanja.
Za žrtve poput glavne tužiteljke, ulozi su duboko lični. Dok ona i njen pravni tim nastoje da Apple snosi odgovornost, slučaj bi mogao prisiliti tehnološku industriju da se suoči sa teškim pitanjima o svojoj ulozi u sprečavanju digitalne distribucije materijala zlostavljanja.
Ova tužba mogla bi imati dalekosežne posljedice ne samo za Apple, već i za druge tehnološke kompanije koje balansiraju između privatnosti, bezbjednosti i zaštite djece.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR