3 °

max 7 ° / min 2 °

Utorak

18.03.

7° / 2°

Srijeda

19.03.

10° / 1°

Četvrtak

20.03.

13° / 4°

Petak

21.03.

14° / 6°

Subota

22.03.

13° / 8°

Nedjelja

23.03.

19° / 9°

Ponedjeljak

24.03.

14° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sedam decenija od rođenja Stiva Džobsa – zahtijevao je savršenstvo i odbijao osrednjost

Izvor: EPA

Jabuka na dan

Comments 0

Sedam decenija od rođenja Stiva Džobsa – zahtijevao je savršenstvo i odbijao osrednjost

Izvor: Antena M

Autor: Jabuka na dan

  • Viber

Jabuka na dan donosi priče o inovacijama, a danas imao povod da se prisjetimo onoga ko ih je pokrenuo. Stiven Pol "Stiv" Džobs, dugogodišnji rukovodilac i jedan od osnivača kompanije Apple rođen je na današnji dan prije 70 godina.

Dok su drugi pratili trendove, Džobs ih je stvarao; gdje su drugi vidjeli granice, on je vidio prilike. Njegov genijalni dar nije bio samo u stvaranju sjajnih proizvoda, već u oblikovanju načina na koji doživljavamo tehnologiju.

Od trenutka kada je 1976. godine suosnovao Apple u maloj garaži, Džobs je imao jedinstvenu viziju: učiniti tehnologiju humanijom i približiti je ljudima. U vremenu kada su kompjuteri bili hladne, složene mašine namijenjene relativno uskom krugu stručnih i osposobljenih za rad na njima, on je vidio budućnost u kojoj će uređaji postati lični, intuitivni i čak – lijepi. Njegova opsesija jednostavnošću i elegancijom dovela je do stvaranja Macintosh kompjutera 1984. godine – uređaja koji je zauvijek promijenio način na koji komuniciramo s tehnologijom.

Međutim, Džobsova brilijantnost nije bila vezana samo za dizajn. Imao je nevjerovatan instinkt da prepozna šta ljudi žele prije nego što oni sami to shvate. Kada se 1997. godine vratio u Apple, kompanija je bila na ivici propasti. U roku od nekoliko godina, predvodio je povratak koji je ušao u poslovne udžbenike. Pod njegovim liderstvom Apple nije samo preživio, već je postao najvrijednija kompanija na svijetu, a to je postigao mijenjajući samu suštinu modernog života.

Uređaji koji redefinisao način na koji slušamo muziku bio je iPod, koji je stavio hiljadu pjesama u naš džep i napravio revoluciju u čitavoj muzičkoj industriji. Ideja koja ga je navela da kreira iPhone bila je želja da to ne bude samo telefon, već iskorak u budućnost koji je pretvorio običan uređaj za komunikaciju u produžetak naših života. iPad je preoblikovao naše shvatanje računarstva iz temelja. Svaka od ovih inovacija nije bila samo proizvod, već promjena u načinu na koji živimo, radimo i povezujemo se sa svijetom.

Jedna od najpoznatijih Džobsovih osobina bila je njegova takozvana realnostna distorziona zona – njegova gotovo mistična sposobnost da ljude natjera da vjeruju da mogu postići ono što su smatrali nemogućim. Inženjeri, dizajneri i poslovni lideri koji su radili s njim često su opisivali kako ih je tjerao da prevaziđu sopstvene granice i ostvare nevjerovatne rezultate. Zahtijevao je savršenstvo, odbijao osrednjost i izazivao sve oko sebe da stvaraju proizvode koji nijesu samo dobri, već izuzetni.

Iako je Jobs preminuo 2011. godine, njegov uticaj se i dalje osjeća u kompaniji, a više linija uređaja koji su lansirani nakon njegove smrti pokazivalo je koliko je njegova riječ ostala kompanijski standard od kojeg se ne odstupa. Telefon sa ekranom osjetljivim na dodir, bez kojeg danas ne možemo da zamislimo svakodnevicu, od nezamislive inovacije u koju ni najveća imena tehnološke scene nekada nijesu vjerovala danas je ono što su prihvatili svi proizvođači pametnih uređaja.

Svaki put kada prevučemo prstom preko ekrana osjetljivog na dodir, slušamo plejlistu ili koristimo proizvod čija upotreba je toliko jednostavna da sve odmah možemo da radimo sami živimo u svijetu oblikovanim njegovom vizijom. Njegovo nasljeđe nije samo u Appleu i njegovim proizvodima – ono je u načinu razmišljanja koji preispituje status quo, vjeruje u moć inovacija i odbija da prihvati išta manje od revolucionarnog.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR