Evropska komisija optužila je američke tehnološke gigante Google i Apple za kršenje Zakona o digitalnim tržištima (DMA), u značajnom postupku sprovođenja pravila koji bi mogao povećati transatlantske tenzije s predsjednikom Donaldom Trampom.
Tramp je pokušao da izvrši pritisak na EU da ublaži regulative za američke tehnološke kompanije, upozoravajući na moguće odmazdne carine na strane kompanije. Međutim, Komisija je danas nastavila da sprovodi mjere protiv Alphabeta, koji je matična kompanija Googlea, kao i Applea – dvjema od pet najvećih kompanija po tržišnoj vrijednosti.
Prema DMA, kršenja mogu rezultirati kaznama do 10% globalnog prihoda kompanije, a za ponovljene prekršaje kazne mogu porasti na 20%. Na osnovu prihoda Applea iz 2024. godine, koji je iznosio 391 milijardu dolara, kompanija bi mogla da bude kažnjena sa gotovo 80 milijardi dolara.
Komisija je saopštila da je došla do preliminarnog zaključka da Googleov pretraživač favorizuje sopstvene usluge u odnosu na konkurenciju, čime se krši zahtjev DMA za transparentnošću, pravednošću i nediskriminacijom. Takođe je ustanovljeno da Google Play ograničava programere aplikacija u usmjeravanju korisnika ka alternativnim platformama sa boljim ponudama.
Apple je dobio nalog da svoj operativni sistem učini dostupnim uređajima konkurentskih kompanija, kao što su pametni telefoni i bežične slušalice, ili će se suočiti sa daljim istragama i finansijskim kaznama. Cilj ove mjere je povećanje konkurencije, omogućavajući rivalima da povežu svoje proizvode sa Appleovim uređajima poput iPhonea i iPada.
U drugom nalogu, EU je definisala detaljan vremenski okvir i metodologiju za Apple kako bi odgovorio na zahtjeve programera aplikacija da otvori svoje sisteme.
Apple je odgovorio izjavom: „Današnje odluke nas obavezuju na birokratiju, usporavaju našu sposobnost inovacija za korisnike u Evropi i primoravaju nas da besplatno dijelimo naše nove funkcije sa kompanijama koje ne moraju igrati po istim pravilima“.
Kompanija je dodala: „Ovo je loše za naše proizvode i za naše evropske korisnike. Nastavićemo saradnju sa Evropskom komisijom kako bismo im pomogli da razumiju naše zabrinutosti u ime naših korisnika“.
Googleov viši direktor za konkurenciju, Oliver Betel, napisao je u blog postu da odluka „zahtijeva od nas da dodatno izmijenimo način na koji prikazujemo određene vrste rezultata pretrage, što će otežati ljudima da pronađu ono što traže i smanjiti saobraćaj prema evropskim biznisima“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR