SOBNOR Crne Gore i OBNOR-a 1941 – 1945. Glavnog Grada svečano su obilježili 80 godina od kada je oslobođena Podgorica u Drugom svetskom ratu.
Organizovane su brojne aktivnosti i svečanosti povodom 19. decembra. Svečnosti polaganja vijenaca i cvijeća obavljeno je u deset sati, na spomeniku Partizanu borcu na Gorici. Ispred SOBNOR-a Crne Gore, vijenac su položili Radojica Radojević, predsjednik SOBNOR-a Crne Gore, Ljubenko Borović, Mirko Stanić, Aleksandar Maraš, predsjednici i sekretarka Radmila Čagorović.
Nakon toga, vijence su položili gosti, delegacija Vojnih penzionera Crne Gore, Udruženja boraca 1990/ 1991. godine Crne Gore, kao i delegacije političkih stranaka.
Cvijeće su položili i delegacije OBNOR-a 1941-1945. Podgorice, Herceg Novog, Kotora, Budve, Tivta, Pljevalja, Bijelog Polja, Berana, Plužina, Nikšića, Danilovgrada, Cetinja, Andrijevice, Kolašina, Žabljaka, Tuzi i Zete.
Nakon što su delegacije položili vijence i cvijeće, skupu se obratila Radmila Čagorović, potpredsjednica OBNOR-a 1941-1945 Glavni Grad Podgorica, pozdravila prisutne i pozvala da minutom ćutanja odaju počast herojima – oslobodiocima Podgorice i Crne Gore, kao i preminulim mnogim našim članovima i poštovaocima. Predsjednik SOBNOR-a Crne Gore Radojica Radojević, čestitajući ovaj veliki praznik između ostalog je istakao da je 19. decembar jedan od najznačajnijih datuma u bogatoj istoriji ovog grada.
“Na današnji dan 1944. godine Podgorica je oslobođena od fašizma i ovaj datum i danas zrači kao snažan simbol slobode i trijumf slobodarske Podgorice. Prije 80. godine, jedinice Treće divizije, slavnih brigada NOVJ-e tj. Devete crnogorske Narodnooslobodilačke brigade, Prve Bokeške Narodnooslobodilačke brigade, Zetskog Narodno- oslobodilačkog partizanskog odreda, u ranim jutarnjim časovima 19. decembra donijele napaćenom narodu slobodu od krvoločnih fašista i njihovih saradnika. Bio je to veličanstveni datum u istoriji Sreza podgoričkog, posebno ovog napaćenog i namučenog grada, koji je doživio 72. bombardovanja, i to nažalost najviše od savezničke aviacije, na oltaru slobode naš grad i srez dao je ogroman doprinos. Oko 6000 aktivnih učesnika u Narodnooslobodilačkom pokretu, od čega oko polovina u redovima boraca Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije. Na bojištima, strelištima, zatvorima i logorima dalo je živote oko 1400 boraca, dok je nekoliko hiljada stradalo kao žrtve fašističkog terora. Grad je dao 476 nosilaca „Partizanske Spomenice 1941“ god. Ovdje se u ovom periodu 1944. godine rađala sloboda krvlju natopljena, stvarali uslovi za život dostojan čovjeku i najbolji je primjer kako se hrabrošću i sa ponosom brani rodna gruda i njena sloboda. Njihove žrtve nijesu bile uzaludne jer iz njihovih krvi nikla je sloboda u kojoj mi danas živimo. Naša je trajna obaveza da nikada ne zaboravimo one vitezove i junake, koji su svoje živote ugradili za slobodu Crne Gore, našeg grada i naše nekadašnje domovine od Triglava pa do Đevđelije, one koji su, u tim ratnim vremenima, imali smjelosti, odlučnosti i snage da se suprotstave tom zlu i da ga, na kraju, savladaju. Tim žrtvama i njihovoj hrabrosti dužni smo slobodu koju danas imamo i zato im se, i danas, najdublje zahvaljujemo. Pozivam mlade ljude da pođu njihovim časnim putem i nastave njihovo veličanstveno djelo”, kazao je Radojević.
U 12 časova delegacije SOBNOR-a Crne Gore i OBNOR-a 1941-1945 Glavni Grad Podgorica po pozivu gradonačelnice prisustvovali su svečanoj sjednici Skupštine Glavnog Grada Podgorice.
SOBNOR-a Crne Gore je u čast 19. decembra održao svečanu sjednicu Skupštine, na kojoj su uručena Priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama. Sjednica je održana u KIC-u “Budo Tomović”.
Prije početka svečane sjednice, intonirana je državna himna i himna Hej Sloveni a zatim minutom ćutanja je odata dužna počast preminulim članovima, rukovodiocima i poštovaoca ove organizacije.
Prikazan je i kraći film posvećan oslobodiocima Podgorice. Predsjednik Radojević je podnio Izvještaj o radu za 2024. godinu i pravce djelovanja za 2025. godinu.
Uručena su Priznanja za 2024. godinu zaslužnim pojedincima i organizacijama.
MEDALJA BORCA SOBNOR Crne Gore dodijeljena je Radojici Radojeviću, kao i posebno priznanje.
Radojević, uručio je za izuzetan doprinos u radu boračke organizacije Priznanja organizacijama i pojedincima: OBNOR-u 1941-1945 Pljevlja, prof. Vladislavu Vukoviću, Petru Zogoviću i Gojku Matijaševiću.
Priznanje OBNOR-a 1941 – 1945 Glavni Podgorica, za doprinos u afirmaciji rada organizacije i očuvanja izvornih principa slavne NOB-e dodijeljeno je: Slobodanu Roganoviću, Draganu Šćepanoviću, Mirku Ćepiću i Draganu Strugaru.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR