Priredio: Vladimir Jovanović
Izbor Džoa Bajdena stvara u Moskvi strijepnju da će globalne ambicije Rusije biti direktnije osporene – piše danas dr Januš Bugajski, poznati analitičar i saradnik „Jamestown Foundation”.
Bugajski je nedavno pred Predstavničkim domom bio među ekspertima za Balkan koji su izložii preporuke za dolazeću američku administraciju.
„Dok se Tramp fokusirao na povlačenje američkih snaga iz Evrope i izbjegavanje uplitanja u bilo kakve nove sukobe, Kremlj strahuje da će se predśednik Bajden uključiti u sporne probleme regiona u potrazi za zapadnim integracijama”, piše Bugajski u članku „Moskva se plaši Bajdenove balkanske politike”.
„Nedavna turneja ruskoga ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova po Balkanu pokazala je nevolju Moskve”.
„Lavrov je ciljao na dvije države koje Moskvi omogućavaju da sprovodi svoju regionalnu strategiju ‘zavadi i vladaj’ – Bosnu i Hercegovinu i Srbiju”.
Ruski šef diplomatije se „otvoreno usprotivio proširenju NATO-a ističući vojnu neutralnost srpskoga entiteta u Bosni (Republika Srpska). U stvarnosti, takve odluke može donijeti samo centralna vlada u Sarajevu”.
Lavrov je „ustvrdio da Dejtonski sporazum, koji je okončao rat u novembru 1995, ne treba mijenjati uprkos ‘pozivima iz inostranstva’.
„U stvarnosti”, piše Bugajski, „američki i zvaničnici EU istražuju ustavne formule koje mogu okončati paralizu zemlje. Oni prepoznaju da Dejton sada guši razvoj zemlje i njezine izglede za integraciju u EU”, prenosi njuz-portal „The Hill” iz Vašingtona.
„Napad Lavrova očigledno je bio odgovor na Bajdenovu izjavu da napori za izgradnju funkcionalne multietničke bosanske države ostaju nepotpuni, dok je američku administraciju obavezao da pomogne u ovome naporu”.
„Kasnija pośeta Lavrova Beogradu poslala je snažan signal ruske podrške predśedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Moskva strijepi da Bajden pritisne Vučića da prizna Kosovo kao nezavisnu državu, prihvati integrisanu Bosnu i Hercegovinu i ukine političko miješanje Srbije u unutrašnje stvari Crne Gore”, piše Bugajski.
„Moskva će nesumnjivo tražiti zbližavanje s Bajdenovom administracijom, kao što to čini sa svakim novim američkim predśednikom. Svrha će biti ubijediti Vašington da zanemari jednostrani dobitak Kremlja u njegovim inostranim ofanzivama tokom prethodne četiri godine i zavarati Vašington da će novi veliki kompromis s Rusijom izbjeći buduće sukobe”.
„Otkrića o masovnom sajber napadu ruskih obaveštajnih službi na američke agencije i preduzeća istovremeno će poreći zvaničnici Kremlja i iskoristiti ih da tvrde da je bilateralnim odnosima hitno potrebno popravljanje”.
„Bajden mora da se odupre predaji više terena Moskvi. Već je ustvrdio da je kibernetička odbrana nedovoljna i da SAD treba da ‘poremeti i odvrati naše protivnike’ od budućih sajber napada”.
„Pored slanja jasne poruke o sajber prostoru”, zaključuje dr Januš Bugajski, „nova administracija može da afirmiše američke i savezničke interese odbijajući štetni ruski uticaj na Balkanskome poluostrvu”.
Vilusi
Moskva jade radi
Polakote
Znate nemoj te da zurite svi ste mi se izuli prije broda, tako da i vi u CG i vi SBR ne hitajte, postaste Natovci, Joanikiju sad ne smeta sto mu Premijer ljubi Nato, sto nije ponistio priznanje Kosova. Sta se desava zaboraviste li svi glasaci, ili se nadate da ce biti a i ja sam cuo da oce ali tamo daleko .. Nego polakote rekoh vam brzih dana bice sve tamo dje treba, brzo .