10 °

max 12 ° / min 10 °

Petak

10.01.

12° / 10°

Subota

11.01.

10° / 6°

Nedjelja

12.01.

6° / 0°

Ponedjeljak

13.01.

3° / -0°

Utorak

14.01.

5° / 0°

Srijeda

15.01.

8° / -0°

Četvrtak

16.01.

8° / 1°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ko to nama krišom na Kosovo pođe? Injac poslala najbližeg saradnika u KFOR

Politika

Comments 6

Ko to nama krišom na Kosovo pođe? Injac poslala najbližeg saradnika u KFOR

Ministarka odbrane odlučila da na Kosovo pošalje čovjeka od ličnog povjerenja – Miodraga Jokanovića – koji, shodno zakonu, i nije mogao biti zapošljen u Ministarstvu odbrane

Izvor: Pobjeda

Autor: Antena M

  • Viber

Ministarka odbrane Olivera Injac donijela je rješenje da se nekadašnji penzionisani zastavnik Miodrag Jokanović, kojeg je ministarka februara prošle godine nezakonito zaposlila u Ministarstvu odbrane, hitno rasporedi u Misiju KFORA na Kosovu. 

Kako piše Pobjeda, zastavnik Jokanović je od poneđeljka, 24. januara, već preuzeo dužnost na Kosovu jer je ministarka odbrane iskoristila pravo koje joj omogućava član 3 Zakona o Vojci da se mogu raspoređivati predstavnici u međunarodnim misijama, bez prethodnog odobrenja Savjeta za odbranu i bezbjednost.

Iako će se o sudbini Vlade Crne Gore odlučivati 4. februara i jasno je da postoji parlamentarna većina za smjenu Krivokapićevog kabineta koji je spao na samo osam članova, ministarka odbrane Olivera Injac se odlučila da na Kosovo pošalje čovjeka od ličnog povjerenja koji, shodno zakonu, i nije mogao biti zapošljen u Ministarstvu odbrane! 

Početkom prošle godine objavljeno je da je ministarka Injac rasporedila penzionisanog zastavnika Miodraga Jokanovića na radno mjesto – ovlašćeno službeno lice u Obavještajno-bezbjednosnom direktoratu Ministarstva odbrane.  

Za ministarku nije bila prepreka činjenica da je Jokanović bio penzioner još od aprila 2019, te da je rješenjem Fonda PIO ostvario pravo na starosnu penziju.

Ne samo što je kršila Zakon o vojsci Crne Gore i Zakon o radu, ministarka Injac se potrudila da dobro finansijski motiviše svog saradnika, osobu od njenog najvećeg povjerenja. Pobjeda je pisala da je, istog dana kada ga je vratila kao penzionera u aktivnu službu, Injac potpisala rješenja kojim se Jokanoviću utvrđuje osnovna zarada, ali i specijalni dodatak od 10 odsto, kao i rješenje o uvećanju zarade za 30 odsto. Još i staž sa uvećanim trajanjem, mada je već bio – penzioner!

Zbog niza nezakonitosti, nekadašnji direktor Direktorata za ljudske resurse Mihail Volkov podnio je još 23. marta prošle godine krivičnu prijavu protiv ministarke Injac tereteći je za zloupotrebu položaja.

Uzaludno upozorenje: ministarka je nastavila da se ponaša po principu ,,Ministarstvo – to sam ja“, pa je uzrokovala još niz afera, počev od nezakonitog i neustavnog imenovanja potpukovnika Veljka Mališića, nezakonitog ,,kažnjavanja“ oficira Igora Kneževića koji je podnio krivičnu prijavu zbog ,,zloupotrebe položaja i ustavne diskriminacije“. Treća prijava, opet zbog ustavne diskriminacije u ,,aferi kadeti“ takođe je uperena protiv ministarke Injac...

Paralelno sa nezakonitim zapošljavanjima, ministarka Injac je pokazala, blago rečeno, nesnalaženje u jednoj od najvažnijih oblasti – upravljanja bezbjednosnim sektorom. Najviše spornih promjena bilo je upravo u Obavještajno-bezbjednosnom direktoratu.

Imenovanje majora Čovića i Simonovića na rukovodeća mjesta u OBD-u, bez ozbiljnih bezbjednosnih provjera koje bi eliminisale prvenstveno majora Čovića – zbog kompromitacije tajnih podataka NATO – teško se može ocijeniti kao nenamjerna pogreška.

Tim prije što je ministarka Injac imala jasno upozorenje od tadašnjeg vršioca dužnosti direktora OBD-a Aleksandra Šaranovića, iskusnog obavještajca sa značajnim konekcijama u bezbjednosnim strukturama Alijanse. No, kako Šaranović nije bio izbor ministarke, već su ga zapadne partnerske službe preporučile Dritanu Abazoviću, očito da je Olivera Injac ocijenila da neće moći da kontroliše prvog čovjeka OBD-a, pa je u narednim danima uslijedila brutalna akcija Šaranovićevog ,,izbacivanja iz igre“.

Pobjeda je izvijestila kako je Šaranović, gotovo nasilno, ,,uklonjen sa položaja“ 12. marta kada mu je državna sekretarka Sandra Bulatović naredila, pod prijetnjom angažovanja vojne policije, da napušti kancelariju i kasnije zabranila ulaz u zgradu Ministarstva odbrane u Ulici Jovana Tomaševića.

Sve je poprimilo tragikomične obrise kad se, koji mjesec kasnije, i Bulatović našla na spisku za odstrijel ministarke Injac iako ih veže dugogodišnje prijateljstvo.

Trinaestomjesečno ministrovanje Olivere Injac obilježeno je brojnim optužbama za zloupotrebu položaja, neprofesionalizam i kompromitaciju bezbjednosnog sektora, o čemu je Pobjeda intenzivno pisala.

Posljednji potez – imenovanje Jokanovića na mjesto u Kforu – samo je dodatni dokaz kako su ministri Vlade koja je skrojena u Manastiru Ostrog, pod budnim okom mitropolita Amfilohija, svjesno ili zbog vlastitih nesposobnosti, potpuno urušili sistem državne uprave.

Ali i kršili vlastite riječi. Mediji su sredinom prošle godine prenijeli stav ministarke odbrane da Vojska Crne Gore neće slati pješadijski vod u misiju Kfora na Kosovu, ,,zbog situacije izazvane korona virusom i restrikcijama u budžetu“.

Ministarka je mislila na pješadijski vod koji je trebalo da ide u misiju Kfora, ali je pandemija bila i sjajan izgovor da se politički poentira. Ovoj odluci prethodilo je otvoreno upozorenje ministarki odbrane i premijeru Zdravku Krivokapiću od strane najjače partije vladajuće većine, prosrpkog Demokratskog fronta (DF), da će ih pozvati na odgovornost ukoliko pošalju vojnike na Kosovo.

Nepunu godinu kasnije, iako je predkrivični postupak zbog angažovanja zastavnika Jokanovića uveliko u toku, ministarka Injac se odlučuje da baš njega pošalje na Kosovo. Iako pandemija, kao što je poznato, još nije minula i na snazi su – i u Crnoj Gori i na Kosovu – restriktivne mjere u borbi protiv kovida-19.

Da sve bude interesantnije, imenovanje je učinjeno nekoliko dana prije glasanja o povjerenju Vladi u Skupštini Crne Gore.

Posljednjim potezom ministarka Olivera Injac je zapečatila svoju političku sudbinu: sasvim je sigurno da u nekoj novoj podjeli funkcija u izvršnoj vlasti za nju neće biti mjesta. Pitanje je, samo, da li je razmišljala o sopstvenoj, ličnoj, budućnosti. Zbog tri krivične prijave, ali i zbog narušavanja ugleda Ministarstva odbrane, poslanici su zatražili da se ministarki Injac skine imunitet.

Kao vladajuća ministarka, ona je uporno odgađala da se pojavi u parlamentu, ali nakon 4. februara i kada bude izabrana nova vlada – manjinska ili tehnička, svejedno – Olivera Injac, zajedno sa zastavnikom Jokanovićem i službenicima Fonda PIO, mogla bi se suočiti sa optužnicom. I to prvom u nizu koje će totalno diskredovati njen akademski ugled, ali i ugroziti njenu slobodu.

Nedavno penzionisani admiral Dragan Samardžić, doskorašnji vojno-diplomatski predstavnik Crne Gore u NATO i EU pri misiji u Briselu, komentarisao je sarkastično na Tviteru slanje Jokanovića na službovanje u misiju Kfora na Kosovu. 

- Ko to nama krišom na Kosovo pođe!? Ministarstvo odbrane, što ne upoznaste javnost sa kim ojačasmo saveznike. Mora da je PR službe ili je opet bilo tajno ali organizovano – objavio je admiral Samardžić, uz pitanje-opasku:

,,Ispratiste li ga uz pjesmu 'Moj dilbere'?“

Komentari (6)

POŠALJI KOMENTAR

Vanja

Mozda bi bilo zanimljivo da se otkrije zasto bas zbog njega ministarka krsi zakon? Sta je on ministarki?

nenad_mne

Najveći stručnjak u VCG penzionisani zastavnik? Da nije bio u penziji dogurao bi, minimum, do pukovnika? Da li je ova ikada, prije postavljanja za ministarku, bila u nekoj vojnoj jedinici, makar na vojničkom pasulju?

Javor

@Komita, da apsurd bude veći, poslali su penzionisanog podoficira, koji je do juče u kakvom magacinu brojao vojnicke gaće.