Komentarišući to što se broj Crnogoraca u Srbiji drastično smanjuje, publicista i savjetnik za identitetska pitanja u Crnogorskoj stranci, Nenad Stevović, za Antenu M kaže da rezultati popisa stanovništva u Srbiji predstavljaju poražavajući bilansni trenutak u kojem se nalazi crnogorska zajednica u toj državi.
"To vidim kao rezultat djelovanja beogradskog političkog establišmenta u cilju negiranja crnogorskih identitetskih karakteristika.
Posebno i agresivno je to ispoljavano u posljednje tri godine, a sve uz podršku prorežimskih medija koji su do te mjere zatrovali i okupirali javni prostor da se crnogorski patriotski i intelektualni glas nije mogao čuti.
Naravno, tu je i pogubno djelovanje Nacionalnog savjeta crnogorske manjine koji se izdašno i u potpunosti finansira iz budžeta Srbije i predstavlja, rekao bih, kukavičje jaje, ubačeno u njedra crnogorske zajednice. Taj organ ne samo da ne radi ništa po pitanju očuvanja i njegovanja crnogorskog nacionalnog, kulturnog, jezičkog i duhovnog identiteta već i opstruira aktivnosti crnogorskih udruženja i istaknutih pojedinaca koji to rade", akcentuje Stevović.
On smatra da je rezultatu ovog popisa doprinio i odnos zvanične Podgorice prema patriotskom krilu crnogorske zajednice u Srbiji.
"Nerazumijevanje njihovih potreba, kao i potpuni fijasko u procjeni koga će iz crnogorske zajednice podržati prilikom izbora za Nacionalni savjet i 2014. i 2018. kao i 2020. za predpopisne aktivnosti.
Nažalost podržavani su oni koji u Srbiji imaju samo otvoren žiro račun a djeluju i oglašavaju se isključivo u Crnoj Gori u cilju tamošnjih unutrašnjih potreba. Na kraju bih završio i sa malo optimizma.
Ovih 20 hiljada koji su odoljeli svim pritiscima, asimilaciji, mobingu i etničkoj mimikriji predstavljaju značajnu bazu koja bi uz odgovarajuću podršku mogla pokrenuti naučno i praktično utemeljen rad na povraćaju identitetskih karakteristika u našem iseljeništvu u Srbiji", kaže Stevović.
Prema popisu stanovništva u Srbiji 1981. godine bilo je oko 147 hiljada Crnogoraca.
Deset godina kasnije, 1991. taj broj se smanjio na 118 hiljada.
Zatim 2002. godine Crnogoraca je bilo oko 69 hiljada, 2011. oko 38 hiljada i 2022. nešto više od 20 hiljada.
Feniks
@Pasima, ja Vam vjerujem, ali, došlo je vrijeme da su i brojke veoma važne: ako nas nema i na papiru, onda nas nema uopšte. Mislim da nijedan narod nije asimilovan kao što su asimilovani Crnogorci. od 2 milona Crnogoraca u Srbiji "stigli" smo na 20 hiljada. A tek ođe? "Bravo" nam ga, junaci!!!
Mašan NY
Uspjela je Crnogorska partija da uvede crnogorski jezik u službenu upotrebu na teritoriji jedne opštine u Vojvodini i to im zvanični BG ne može oprostiti... a Bogami nijesu se obradovali tome ni vlasti u PG... čudno, žizofreno, ali istinito. Podrška za CP i Crnogorce u Srbiji!
Sekićanin
@marko Da si to reka prije 5-6 godina, pa još nekako sad je skoro pa isto i kod vas i kod nas. Imam jedan lijep komad imanja 1/1 na sebe i nikad mi nije padalo na um da prodajem starevinu, ali odkad su ovi na vlast, počinjem razmišljat da to prodajem.