7 °

max 11 ° / min 6 °

Ponedjeljak

06.01.

11° / 6°

Utorak

07.01.

12° / 10°

Srijeda

08.01.

11° / 10°

Četvrtak

09.01.

13° / 10°

Petak

10.01.

12° / 10°

Subota

11.01.

12° / 10°

Nedjelja

12.01.

10° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Kako se rusko-srpska obavještajna mreža infiltrirala u redove ANB-a: U čije ruke su odnošeni tajni dosijei?

Politika

Comments 0

Kako se rusko-srpska obavještajna mreža infiltrirala u redove ANB-a: U čije ruke su odnošeni tajni dosijei?

Reforma službi bezbjednosti Crne Gore, posebno Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), jedno je od ključnih očekivanja u sugestijama, koje je sa više važnih diplomatskih adresa dobio mandatar za sastav buduće Vlade Milojko Spajić. Razlog je jasan – dio rusko-srpske obavještajne hobotnice pustio je pipke kroz mrežu bezbjednosnog sektora, a eliminisanje tog uticaja biće, po svemu sudeći, zahtjevan zadatak za budućeg premijera i njegove saradnike zadužene za nacionalnu bezbjednost.

Izvor: Standard

Autor: Antena M

  • Viber

Portal Standard objaviće hronologiju događaja, koja datira od 2020. godine kada je formirana Vlada, sastavljena od takozvane „avgustovske većine“, kada su ruske službe krenule u snažan napad na ANB, koja je do tada važila za instituciju, koja je godinama predstavljala ozbiljnu prepreku za realizaciju njihovih interesa u Crnoj Gori.

Cilj je bio da se ova služba u potpunosti uništi i trajno onesposobi za djelovanje, koje bi moglo biti protivno ruskim interesima. Dodatan motiv bio je osveta ANB-a za 2016. godinu, kada je spriječen pokušaj moskovskih struktura da terorističkim činom uspostave kontrolu nad Crnom Gorom, što je ne samo osujetilo ruske namjere, već i kompromitovalo njihove aktivnosti.


Napad na ANB 2020. godine je sproveden uz posredovanje proksija iz Beograda, obavještajne službe Srbije i djelova Srpske pravoslavne crkve, koji su imali direktan uticaj na Vladu u Podgorici, s obzirom da su je sami sastavili. Posebna uloga dodijeljena je provjerenom čovjeku Beograda – bivšem direktoru ANB-a i sadašnjem savjetniku za bezbjednost predsjednika Crne Gore Dejanu Vukšiću, koji je osim za srpske bio čvrsto vezan i za pojedine moskovske strukture sa kojima je izgradio vezu kroz poslove sa kontroverznim ruskim investitorima, ali i posredstvom pojedinih crkvenih predstavnika u Crnoj Gori, poput pokojnog M.K. i Mijajla Backovića.

U skladu sa planom napravljenim na beogradskim, odnosno moskovskim adresama, Vukšić je od prvog dana krenuo u snažan napad na tadašnje strukture ANB-a, računajući da će efekat tada biti najsnažniji, s obzirom na izoštrena čula domaće i međunarodne javnosti koja je u tom periodu sa nestrpljenjem čekala šta će da se desi nakon izbora nove Vlade. Tako je već prvih dana nakon preuzimanja rukovodećeg mjesta u Agenciji, Vukšić pokrenuo niz afera, iako za njih tada nije imao nikakvih dokaza osim kuloarske priče, što se potvrdilo i u kasnijim dešavanjima pred pravosudnim organima. Tako većina pompezno najavljenih zloupotreba nikada više nije ni pomenuta, poput navodnog uništavanja tajnih dokumenata na Žabljaku, dijeljenja oružja i službenih legitimacija kriminalnim strukturama…

Očekivanja nalogodavaca iz Beograda, odnosno Moskve, dobrim dijelom su se ostvarila. Vukšić je uspio da kompromituje Agenciju pred domaćom i međunarodnom javnošću, da je predstavi kao leglo kriminala i korupcije, ali i glavnog nosioca DPS-ovih političkih zloupotreba.

Kompromitovani su važni tajni podaci Agencije koji su dostavljeni srpskim i ruskim obavještajnim službama, ali i kriminanim organizacijama koje su ostvarile direktan upliv u bezbjednosni sektor. Vukšić je uspostavio direktan kontakt sa kontroverznim prvim operativcem BIA-e Markom Parezanovićem, koji je kasnije ostvarivao preko prvih saradnika Vučine Živkovića i Nikole Lauševića, dostavljajući mu veliki broj podataka, ali i kompletnih dosijea vođenih u ANB. Podaci su završavali i u rukama provjerenih saradnika tih obavještajnih struktura, poput Mijajla Backovića, Marka Carevića, Milana Kneževića, kao i nedavno uhapšenog predsjednika Opštine Budve Mila Božovića.

Jedan od važnih zadataka Vukšića je bio da na ključne pozicije u službi, ali i mjesta po dubini, infiltrira proruske i prosrpske kadrove kao zalog za trajni uticaj na Agenciju za nacionalnu bezbjednost. Osim kadrova „iznutra“ koji su se pokazali kao pogodni za vrbovanje, u ANB je doveden jedan broj osoba bliskih pojedincima iz SPC-a koji su „nakačeni“ na srpsko-ruske obavještajne službe.

Udbaškim metodama koje je primijenio u odnosu na zaposlene, uspio je da poljulja unutrašnju koheziju službe i međusobne odnose operativaca dovede do nivoa da oni predstavljaju ozbiljnu smetnju za svaki budući rad. Takođe, postavljanjem ljudi krajnje spornih profesionalnih, ali i moralnih kompetencija na rukovodeća mjesta, uspio je da radni proces u potpunosti obesmisli. Nestručnost novoimenovanih načelnika, koji su do tada radili na najnižim poslovima u Agenciji, poput portira i nižerazrednih operativaca, omogućila je Vukšiću da rad po pojedinim problematikama, poput ruskog i srpskog obavještajnog nastupa, kao i srpskog ekstremizma, svede na najniži mogući nivo i tako ugrozi nacionalnu bezbjednost i zemlju ostavi bez ikakve zaštite.

Poseban cilj bio je da se trajno poljulja povjerenje partnera u crnogorsku službu, što je Vukšić postigao svjesnim odavanjem informacija i kompromitacijom zajedničkog operativnog rada Agencije i partnerskih službi. Iznošenje imena operativaca američke službe pred članovima Odbora za bezbjednost i odbranu bio je posebno upečatlji primjer Vukšićevih namjera.

Ipak, nestručnost Vukšića i njegovih saradnika, uz snažan otpor dijela zaposlenih u službi, u značajnoj mjeri su umanjili razmjeru štete koju su moskovski i beogradski obavještajci bili naumili da nanesu neprijatelju u Crnoj Gori, što će se pokazati iz dešavanja koja su uslijedila nakon smjene Vukšića.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR