12 °

max 20 ° / min 12 °

Petak

01.11.

20° / 12°

Subota

02.11.

21° / 13°

Nedjelja

03.11.

20° / 11°

Ponedjeljak

04.11.

19° / 9°

Utorak

05.11.

18° / 9°

Srijeda

06.11.

17° / 10°

Četvrtak

07.11.

17° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Koprivica: Nema pristupnog ugovora u Izvještaju Evropske komisije, iako je juče najavljen

Izvor: CDT

Politika

Comments 0

Koprivica: Nema pristupnog ugovora u Izvještaju Evropske komisije, iako je juče najavljen

Izvor: TV E

Autor: Antena M

  • Viber


Sjedica Skupštine Crne Gore, tokom koje je premijer odgovarao na pitanja poslanika pokazuje kakav je položaj Milojka Spajića, kada predsjednik parlamenta odluči da on treba da bude šef parade, pa, mimo poslovnika, uzima riječ, dok premijer čeka, kazao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Dragan Koprivica.

“Pa razgovor između njega i gospodina Živkovića iz Demokratske partije socijaliista traje skoro sat vremena, na taj način demonstrira silu “ja mogu da kršim poslovnik, baš me briga, ti ćeš premijeru da čekaš dok ja ne završim”, ocjenio je Koprivica.

Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru je, kaže on, očekivan, i to je dobra prilika za crnogorsko društvo i državu.

“Mislim da je Evropska komisija ovim otvorila maksimum koji može da otvori, a da ja onda sad na nama da te sve različite stvari koje treba da ispunimo, kako bismo potencijalno došli do tog nekog cilja koji jeste ambiciozan I u ovom trenutku izgleda nedostižan, a to je učlanjenje 2028.godine. Pored svih manjkavosti, proces IBAR jeste velika stvar, i pored svih nekakvih neinkluzivnih i netransparentnih momenata, i raznih problema u tom prvom djelovanju Vlade do rekonstrukcije, možemo reći da to zaista jeste jedan ozbiljan uspjeh koji treba pozdraviti, ali su se počele dešavati neke stvari koje su taj proces, čini mi se, vukle unazad. Zato mi kažemo da je IBAR umjesto da bude pozitivna prekretnica, da da još veću energiju, da još veću snagu tim evropskim snagama u Crnoj Gori, došlo je do toga da su se počele događati greška po greška”, rekao je Koprivica.

Vidjeli smo da je objavljeno kako će u Izvještaju stajati da će Evropska unija početi pripremu pristupnog ugovora, podsjeća Koprivica, onda je to najavio premijer i portal RTCG- a.

“Ispostavilo se, po onome što je komesar Oliver Varhelji rekao, da se to neće desiti sad. Ovdje mogu biti dvije stvari. Jedna je, u šta ja manje vjerujem, da su namjerno htjeli da premijer Spajić, ili neko drugi obmane javnost, mislim da im to ne bi išlo u prilog u ovom trenutku. Druga stvar je, koja možda jeste moguća i o kojoj treba razmisliti, istažiti, jeste, da je možda neka država, koja nije zadovoljna odnosom sa Crnom Gorom, u posljednjem trenutku, neposredno prije izlaska izvještaja, potegnula to pitanje i tražila da se to izbaci. Ovo ne govorim kao informaciju koju znam, nego kao nešto što mogu da pretpostavim, zašto takve stvari mogu da budu dan ili dva prije objavljivanja Izvještaja maknute iz njega”, naglasio je Koprivica.

CDT je objavio Izvještaj o radu Vlade, u prethodnoj godini, a Koprivica kaže, d mu je drago što je izvještaj te organizacije objavljen prije evropskog.

“Dva su perioda, jedan je prije rekonstrukcije Vlade, ili možda bolje reći, prije Rezolucije o Jasenovcu… Uz sve vrline i mane možemo prihvatiti taj dio, mislim da ga je prihvatila i kritička crnogorska javnost. Ti kritički tonovi nijesu bili tako jaki kao što su danas, zbog toga što smo svi razumjeli da je ovo zaista istorijska prilika, i da treba da na neki način damo neki kredit Vladi. A ovaj drugi period, od Rezolucije o Jasenovcu, i onda redom, karakteriše da su se probudili kritički tonovi, da su organizacije, opozicija, pojedinci i tako dalje, počeli mnogo aktivnije da djeluju, jer su razumjeli da je sad ta korekcija Vlade neophodna. Više se ne može dati nikakav kredit, jer ti potezi postaju opasni. Nakon Rezolucije o Jasenovcu imali smo rekonstrukciju Vlade netransparentno, onu koja je srušila ekspoze premijera, čija je ključna riječ meritokratija. Nakon toga imamo dvojno državljanstvo, jezik, strani agenti, jasno pogoršani odnosi sa Hrvatskom, pogoršani odnosi sa Bosnom i čitav niz događaja za koje su jasne svakom dobronamjernom da ne karakteriše jednu evropsku Vladu i da nijesu prihvatljivi za nekoga ko se osjeća građankom ili građaninom Crne Gore”, istakao je Koprivica.

Premijer Spajić, kako kaže, dobro vidi koliko su pogoršani odnosi sa Hrvatskom, a stvar je njegove političke hrabrosti da li će to i da kaže.

“Svi naši međunarodni kontakti, a oni nijesu mali koje smo za ovih 25 godina rada stekli, su nam rekli da je to vrlo ozbiljna stvar, da to nije nešto preko čega se može lako preći, i da će od Hrvatske i njenog stava, ja ne prejudiciram kakav će biti stav, zavisiti, između ostalog, ovo zatvaranje poglavlja. Tako da, ne vjerujem da to premijer Spajić potcjenjuje, on je i sam rekao negdje, čini mi se, da je Rezolucija o Jasenovcu štetna, ali je očigledno priklješten od svojih koalicionih partnera i pokušava da tu nađe neki svoj prostor”, rekao je Koprivica.

Priča počinje i simbolički se može završiti time da imamo najveću Vladu u Evropi, podsjeća on, jer u Vladi postoje resori za koje niko ne zna na šta se odnose i to je, kako kaže, prvi pokazatelj da meritokratija ne postoji u sistemu.
“Rerekordan broj, od 53 hiljade zaposlenih u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, taj broj ne sadrži državna preduzeća gdje su ti partijski vojnici ubjedljivo najmasovniji. Kad krenemo da uradimo ono što nam Evropska unija kaže, a to znači da napravimo optimizaciju javne uprave, koju moramo uraditi pošteno, pripremljeno, korektno, ne smijemo dozvoliti da ljudi ostanu bez posla, ostanu bez egzistencije, to se mora uraditi sa posebnom senzibilnošću, zapravo to će koštati nove milione, desetine i stotine miliona. Mislim da će ovaj problem biti, možda, i najteže riješiti”, poručio je Koprivica.
Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru, kako vjeruje, bavi se i suštinom, ali on bi volio, kaže, da se više bavi demokratskim funkcionisanjem države.

“Trebalo bi da se bavi izbornom reformom, netransparentnošću parlamenta, netransparentnošću zakonodavnog postupka, da budem precizan, netransparentnošću Vlade, ovoga što se sad dešava nepostojanje kontrolne uloge parlamenta, sad smo vidjeli da ponovo Odbor za antikorupciju nema kvorum, promijenjen je Poslovnik da se smanji broj kontrolnih saslušanja koje može opozicija da inicira i tako dalje. Volio bih da se više bave ovim stvarima, ali vjerovatno je sad fokus za ove stvari koje će omogućiti odblokiranje procesa“,naglasio je Koprivica.

Informacije o radu Vlade teško dolaze do javnosti, kaže on i dodaje da premijer nema osjećaja za demokratske procedure i vrijednosti. To je, kako kaže, dio slike koja se vidi svaki dan, a to nije demokratsko i evropsko društvo.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR