12 °

max 20 ° / min 12 °

Petak

01.11.

20° / 12°

Subota

02.11.

21° / 13°

Nedjelja

03.11.

20° / 11°

Ponedjeljak

04.11.

19° / 9°

Utorak

05.11.

18° / 9°

Srijeda

06.11.

17° / 10°

Četvrtak

07.11.

17° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Uz srpsku zastavu, postavio i video-nadzor na crkvi koju podigoše svi Štitaričani u doba knjaza Nikole

Politika

Tag Gallery
Comments 7

Uz srpsku zastavu, postavio i video-nadzor na crkvi koju podigoše svi Štitaričani u doba knjaza Nikole

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: V.J.

Izvjesni Darko Vuković, iz Podgorice (prigradskog naselje Zlatica), objavio je 25. oktobra na društvenoj mreži fotografije kako je na crkvi u selu Štitarica kod Mojkovca postavio video-nadzor, uz tekstualnu objavu:

„Na crkvi u Štitarici - Mojkovac sam postavio video nadzor. Bezbožnici i Miraševi sektaši, pratim vas”.

Pomenuti je Vuković, prema njegovim objavama, simpatizer ili aktivista Demokratskog fronta i tzv. protestnih litija iz 2020. godine.

Vuković se slikao i sa zastavom Republike Srbije i Joanikijem Mićovićem.

Pred štitaričkom crkvom, koja je podignuta 1896, nedavno je poboden metalni jarbol i na njemu zastava Crkve Srbije (SPC) — što je izazvalo ogorčenje dijela Štitaričana.

„Neko zabi glogov kolac u bratsku, kumovsku i prijateljsku slogu i druženje”, saopštio je ovim povodom Svetozar Baković, Štitaričanin.

„Sa ovom zastavom su trajno poremetili međukomšijske i bratske odnose, a mogli su i drugačije, prije svega mogli su ljudski. Dobar dio poštovalaca iste te crkve ne podržava ovakve osvajačke nasrtaje”.

Baković je dodao: „U nadi da još ima razuma da se razdor i zavađa ne šire, zamolio bih sve da se presaberu i dozovu”.

Društvo

Prst u oko zarad pomirenja

05.10.2024. 18:59

Oko štitaričke crkve nalazi se groblje.

Prije nekoliko dana, portal ETV je objavio da su ispred crkve uklonjenje najmanje dvije zvanične Zastave Crne Gore:

„Odluka Crkve Srbije da ispred mjesne crkve u mojkovačkom selu Štitarice postavi jarbol sa srpskom trobojkom izazvala je revolt dijela mještana, ali proizvela i ‘tihi rat’, jer su prije nekoliko dana kao odgovor postavljene, na ogradi ispred crkve i stablu – crnogorske zastave, koje su, međutim, ‘preko noći’ uklonjene”.

Grupa mještana je saopštila: „Kako bi provjerili sve češću priču o pomirenju i bratskoj ljubavi postavili smo i crnogorske zastave, ali su trajale su samo jedan dan”.

„Postavljanjem trobojki po grobljima i crkvenim objektima, Crkva Srbije jasno iskazala svoj nacionalizam”.

O tome da su u Štitarici, koja je u doba Knjaževine Crne Gore bila seoska opština u lokalnoj administrativnoj jedinici – kapetaniji Polja Kolašinska, SVE FAMILIJE GRADILE CRKVU svjedoči tabla s natpisom iznad vrata:

„Sej sv[eti] hram Sv. arhistratig[a] Mihaila vozdviže opština Štitarička pod vladom knjaza Nikole I Petrovića Nje[goša] 8. j. 1896. g.”

Hram u Štitarici u neđelju 24. oktobra 1899. osveštao je arhipastir i poglavar autokefalne Mitropolije cetinjske - Crnogorske pravoslavne crkve mitropolit Mitrofan.

Bilježi se 1900. godine za hram u Štitarici i sljedeći podatak: „Njegovo Visočanstvo GOSPODAR najmilostivije blagovolio je DAROVATI JEDNO ZVONO s priborom CRKVI U ŠTITARICI na dnu Polja Kolašinskijeh”.

Područje Štitarice oslobođeno je u crnogorskome Veljem ratu 1876-78, a to plodno zemljište, bogato pašnjacima, šumama i vodoizvorima — voljom knjaza Nikole — naselili su mahom Crnogorci iz Morače, ali i iz Uskoka, Čeva, Bjelopavlića, Kuča, Vasojevića…

Evo popisa tih familija:

- Bakovići, Baltići, Bjelići, Boškovići, Čobeljići, Dedeići, Gorčinovići, Jokovići, Jošanovići, Jovanovići, Krgovići, Kršikape, Madžgalji, Miloševići, Novakovići, Orovići, Pejovići, Radojevići, Raketići, Rakočevići, Raosavljevići, Ristići, Rubežići, Rudići, Sarići, Simonovići, Simovići (Stožinići), Šukovići, Tapuškovići, Tomaševići, Tomovići, Vlaovići, Vujisići, Vukovići (Fatići), Vukovići (Raosavljevići), Vuletići, Zindovići.

Komentari (7)

POŠALJI KOMENTAR

Granicar

Neka sad predje granicu prema Kosovu 'srcu srbije' ili Kninske krajine ako nije operisan .

Orlov krš

Što se čudimo,sve što se dešava sada rezultat je višedecenijske vladavine,koja je najmanje vodila računa o interesu Crnogoraca,o njihovom istorijskom,kulturnom,duhovnom nasljeđu! 30.avgust je sve to zakucao, a posebno Dritanov tzv Temeljni ugovor!