Smanjenje uticaja koji u crnogorskoj politici imaju konstituenti vlasti na državnom nivou dio je političkog procesa koji je sve intenzivniji, a vjerujem i nezaustavljiv, ističe za portal “Simptom” iz Beograda Darko Šuković, glavni urednik Antene M.
Osvrćući se na nedavne rezultate lokalnih izbora u nizu lokalnih samouprava (Budva, prije toga Kotor, Podgorica), Šuković navodi da sve ukazuje da se “klatno” političkog raspoloženja javnog mnjenja promijenilo i otišlo ka opoziciji te da Spajićeva vlada “ubrzano gubi legitimitet”.
Ona, ističe, u društvu nije ni blizu podrške od dvije trećine kakvu praktično trenutno uživa u crnogorskom parlamentu.
“Nakon tri-četiri godine uspješne ‘prodaje’ priče o obračunu sa nasljeđem Demokratske partije socijalista, vlast sve teže skriva da je to bila samo maska za razaranje crnogorske države i društva. Sve je manje suverenista koji tu priču i dalje ‘kupuju’. Zato se tokom ove godine klatno vraća na opozicionu stranu. U ovom trenutku je ono u, ajmo reći, srednjem položaju i otud ovakva zaglavljenost na lokalu”, napominje Šuković, koji smatra da je ipak samo “pitanje mjeseca kada će neko iz tzv. 30-avgustovske većine iskočiti iz tog kaveza i na lokalu napraviti sporazum sa opozicijom sa državnog nivoa”.
Podsjetimo, na nedjeljnim budvanskim izborima najuspkešnije, kao i u maju mesecu, bile su opet dvije liste iz tzv. prosrpskog korpusa (“Za budućnost Budve” i “Budva, naš grad”) koje međutim jedna sa drugom teško da mogu uspostaviti saradnju bez kršenja prethodno izrečenog tokom predizbornog perioda, što Budvu, imajući u vidu i drugu činjenicu, da partije, tzv. pobjednice 30. avgusta 2020. i dalje ne žele saradnju sa DPS-om, stavlja u svojevrsnu “pat poziciju”.
Upitan šta Crnu Goru čeka u narednom periodu, budući da je taj parališući trend već dobrano uzeo maha, Šuković kaže da “poznajući ljudski i politički profil lidera vlasti”, siguran da će ih evidentni pad podrške “samo još grčevitije vezati za fotelje”.
“I da im na pamet ne padaju vanredni izbori”, naglašava on.
Navedenu tezu objašnjava spoljnim okolnostima koje, kako kaže, idu naruku aktuelnim crnogorskim vlastodršcima.
“Čvrsta namjera Brisela (i Vašingtona) da i ovakvu Crnu Goru, disfunkcionalnu i vazalnu, uvedu u EU, odnosno, da sa njom do 2026. završe pregovore praktično znači da se u taj plan naših zapadnih ‘prijatelja’ ne uklapaju vanredni izbori jer bi to, po njihovom pragmatičnom rezonu, značilo gubitak barem pola godine, što bi moglo potpuno osujetiti plan. Čini mi se da u takvoj politici EU više leži Spajićeva nada da će ostati u sedlu barem još godinu i po, dvije, nego u ičemu drugom”, ocjenjuje Šuković, dodajući da taj scenario ima i “težak konstrukcioni problem”:
“Andriji Mandiću, Milanu Kneževiću i ostalim eksponentima Beograda i Moskve ulaska Crne Gore u EU puna su usta, ali u praksi sve čine da se to ne desi. A tek će, kako se taj momenat bude primicao”, zaključuje Šuković.
mario
Opozicija nema kičmu! Sve se svodi, na to da će uvijek bit 30-tak % onih koji će glasati “svakoga” ko je protiv kleorafišističke opcije! Baš kao i kod njih, što će uvijek bit 30-tak% onih koji će zaokružit bilo koga protiv CG opcije. Treba doprijeti do onih 40% ! Za to treba kičma! cili, mili ne prolazi u CG! Demokratska ubjeđivanja u ljigava! Konkretno, odlučno i istrajno! To je recept za onih 40% !!!
Habibi_123
Ovo se govori od 2020,biće promjena,samo što nisu otišli, evo u petu godinu velikosrpskih vlada. Ppštovani Šukoviću, nažalost sa nesposobnom opozicijom, koju glasamo i koja trenutno stoji stabilno ne zato što je sposobna, nego što glasamo protiv velikosrba.