Ne iznenađuje to što je izostala adekvatna reakcija na to što su pripadnici Vojske Crne Gore, navodno na bolovanju, pošli u susjednu državu da provociraju i omalovažavaju njen subjektivitet i nezavisnost, kazao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, poslanik Demokratske partije socijalista u Skupštini Crne Gore Nikola Rakočević. I grupa koja je trenutno na vlasti, dodao je on, kada bi se odvažila malo više, ponijela bi u susjednu državu natpis ili transparent “Kosovo je Srbija”.
“I time bi pokušali da doliju ulje na vatru, u ionako destabilizovanoj klimi na Zapadnom Balkanu, zbog malignog uticaja režima u Beogradu, i, naravno, istovremeno obrukali Crnu Goru i dodatno urušili njen međunarodni imidž. Ugrozili bi i dalje dobrosusjedske odnose Crne Gore, a dobrosusjedski odnosi su jedan od ključnih stubova evropskih vrijednosti koje su potrebne za članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji”, rekao je Rakočević.
Ideja rušenja dobrosusjedskih odnosa sa Bosnom i Hercegovinom, sa Kosovom, sa Hrvatskom, smatra on, nema nijedan drugi cilj, nego da pošalje poruku da Crna Gora nije kadra da gradi dobrosusjedske odnose, pa da nije spremna da bude članica Evropske unije.
“Jer partije, koje su trenutno na vlasti su se svim silama protivile da Crna Gora bude nezavisna, da bude u NATO- u, pa da bude u Evropskoj uniji. Sada kad su na vlasti sprovode taj program. Zbog toga me ne čudi da je izostala adekvatna reakcija u odnosu na to da su, pazite, pripadnici Vojske Crne Gore, navodno na bolovanju, pošli u susjednu državu da provociraju i omalovažavaju njen subjektivitet i nezavisnost. Država mora imati odgovor na to, i mora se ograditi od takve aktivnosti pojedinaca, sem, ukoliko i sama država, odnosno vlast trenutna, ne učestvuje i ne usaglašava se sa takvim narušavanjem dobrosusjedskih odnosa”, naveo je Rakočević.
Prema njegovim riječima, kada predsjednik Skupštine Crne Gore vrijeđa državni parlament, kada vrijeđa ključne državne simbole, dostojanstvo, imidž i nezavisnost, vrijeđa sve građane Crne Gore.
Mandić je u Skupštinu Crne Gore postavio novi logo sa zgradom Zetske banovine, koja simbolizuje period negacije crnogorskog parlamentarizma. Zato su poslanici DPS-a novi logo prekrili naljepnicama. Kažu da je riječ o civilizovanom protestu protiv necivilozovanog ponašanja prevaziđenog političara.
“Zbog toga nema tog poteza, ni tog performansa koji bi bio dovoljno strog, dovoljno jak, ako hoćete i dovoljno radikalan, u odbrani dostojanstva Crne Gore. Vjerujem da je ovaj potez bio vrlo civilizovan, otpor neciviliziranom i nedobronamjernom gestu predsjednika parlamenta, ali ne zaboravite, i cijele parlamentarne većine, jer, prošlo je vrijeme naivnih. Predsjednik parlamenta Andrija Mandić je predsjednik cjelokupne parlamentarne većine, Demokrata, Evrope sad, SNP- a, i svih onih koji su u istom kolu sa Andrijom Mandićem. I upravo zbog toga ova reakcija, ako bude daljeg vrijeđanja dostojanstva Crne Gore i druge akcije, biće adekvatan odgovor na pokušaj zaštite interesa Crne Gore, a to je dobar međunarodni imidž, samostalnost i nezavisnost”, poručio je Rakočević.
Od trenutka kad su završeni lokalni izbori u Podgorici, kaže on, ali i u ovom trenutku, pozicija Demokratske partije socijalista je, kako kaže, vrlo komotna. DPS i Nermin Abdić su, podsjeća osvojili 30 posto, na izborima u Glavnom gradu, a prvi naredni politički subjekt 12 posto.
“Ne zaboravite, prva naredna lista je uzela 20 posto, međutim, oni su rasporedili između dvije partije svoje mandate, a Pokret Evropa sad, koji je u toj koaliciji uzeo više, je uzeo toliko odbornika da dolazi do procenta od 12 posto. Čini mi se prilično jasno šta su građani htjeli i koga su birali. Drugi razlog, zbog kojeg, između ostalog, DPS-u komotno čeka ukupan rasplet, je to što je anti-vladina koalicija, na izborima u Glavnom gradu dobila 60 posto. Dakle političke partije koje su se legitimisale da su protiv loših praksi i loše vlasti na centralnom nivou, i na nivou Gavnog grada, su dobile 60 posto, a one koje predstavljaju Vladu Crne Gore u glavnom gradu dobile su 40 posto. Stvar je potpuno jasna! Vjerujemo da u tom sazviježđu političkih subjekata, koji su na anti-vladinoj platformi, ali i više od toga, koji trebaju da kreiraju platformu za dalji napredak zakočenog Glavnog grada, mogu doći do dogovora, i bilo bi jedino principijelno i politički legitimno, odgovorno, iskreno, pošteno da upravo ti politički subjekti razgovaraju i formiraju vlast u Glavnom gradu”, rekao je Rakočević.
Bilo bi neodgovorno i neozbiljno prema građanima, poručuje Rakočević, ali i prema interesu Glavnog grada, da se, ističe on, ponove izbori.
“Političkom subjektu kome pripadam ne bi bio lošiji rejting od ponovljenih izbora, vjerujem da bi podrška Nerminu Abdiću i Demokratskoj partiji socijalista nakon izbora koji su već održani, na ponovljenim, bila još veća. Međutim, to nije interes Glavnog grada. Interes je da Podgorica da dobije politički stabilnu većinu i da bude pravi, ozbiljni i profesionalni servis građana, jer to biramo. Na izborima u Glavnog gradu biramo ko će biti servis građana, da se stavi u funkciju građana. I što prije se formira vlast biće odražena ozbiljnost i odgovornost prema građanima Glavnom grada. Vjerujem da već imamo iskaz građana i ponavljanje izbora bi bio krajnje neodgovoran potez prema njihovim interesima“, istakao je Rakočević.
Sa jasnim stavom i stavljanjem u fokus važnosti samih građana, smatra on, DPS je došao do rezultata od 30 posto podrške na posljednjim izborima, i to u svih pet opština gdje su se održavali lokalni izbori.
“Vjerujemo da je to zbog toga što imamo u posljednjih četiri godine iz opozicije odgovoran odnos prema građanima, ne nudimo se nikome, naravno, želimo da preuzmemo odgovornost i na nivou Glavnog grada, i na nivou države, ali na jasnim principima. Principima očuvanja supstance i interesa Crne Gore, stavljanja u fokus građana, i rada na tome da i državna administracija i administracija Glavnog grada bude u funkciji ljudi, ne u funkciji politike. Upravo zbog toga vrlo smireno, odgovorno i ozbiljno promatramo, razgovaramo i učestvujemo u tome da epilog ovog političkog galimatijasa, možemo ga slobodno tako nazvati, bude povoljan za građane Glavnog grada i Crne Gore, a to bi značilo da Demokratska partija socijalista i njeni predstavnici preuzmu punu odgovornost”, kazao je Rakočević.
Osam godina, kako dodaje, političke strukture pokušavaju da isporuče neke rezultate građanima Budve, a od rezultata u tom gradu je, kaže, vidljiv porast kriminala i komunalnih problema, a evidentno je da su zaustavljeni turistički procesi u opštini koja je bila ogledalo crnogorskog turizma.
“Osam godina neodgovorne vlasti je dovelo Budvu u stanje u kojem je danas. Zbog toga vjerujemo da je u toj opštini, nakon toliko godina, nakon neuspješnih, ili loših rezultata tamošnjih vlasti, vrijeme da dođe do promjena. Vjerujem da te promjene mogu biti vjesnik dobrih političko društvenih procesa na nivou države”, naglasio je Rakočević.
Od predstojećih lokalnih izbora u Beranama, očekuje nastavak tendencije pada podrške vladajućim partijama, to bi, kako ističe, bio dodatan impuls ne samo opoziciji, nego i državi Crnoj Gori.
“Pet lokalnih izbora, održanih u ovoj godini, potpuno su delegitimisali Vladu Crne Gore. Političke partije, koje su u Vladi su iz izbora u izbore, gubili podršku građana na lokalnom nivou. Vjerujemo da će u Beranama to biti rezultat izbora, da će političke partije koje su u Vladi Crne Gore dodatno izgubiti podršku, u odnosu na podršku koju su imale na prethodnim izborima u toj opštini, a da će opozicija i tamo pokazati svoju snagu. Nadamo se da je konačno došlo i sazrelo vrijeme da i Berane krenu naprijed, da se stave u fokus razvoj i građani, te, nažalost, nedovoljno ekonomski razvijene opštine. Vjerujemo da lista Demokratske partije socijalista, i program koji nudimo, može to da ponudi i da realizuje. Vrlo smo optimistični povodom izbora u Beranama”, zaključio je Rakočević.
Goran Mijušković
Znači ima da nas sunce ogrije,ako se Dritan smiluje da ponovo uđe u vlast.
jovan j.
Sve ćemo da znamo kad se vrnu sa bolovanja.