Portal „Slobodna Bosna“ nedavno je objavio novi non-paper za Zapadni Balkan, koji, navodno, stiže iz Vašingtona, a od izvora ovog medija bliskih novom šefu američke diplomatije potvrđeno je da je dokument već bio na stolu republikanskog senatora Marca Rubia s Floride, koga je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump naimenovao za novog američkog državnog sekretara.
Kako navode u u tekstu cilj inicijative je konačno okončanje teritorijalnih pretenzija i sukoba na Zapadnom Balkanu, i distanciranje od ruskog uticaja i potencijalnih ratova. Profesor na Univerzitetu Džons Hopkins, Siniša Vuković u izjavi za Antenu M navodi da se radi o nezvaničnom dokumentu koji nema pravnu težinu.
"Najbitnije je razumjeti da se ovdje radi o nezvaničnom dokumentu. To je suština forme non-papera, dakle to su neformalni oblici analize koji su dostavljeni najvjerovatnije donosiocima odluka kako bi se bolje upoznali sa tematikom i na taj način donosili bolje odluke u bliskoj i daljoj budućnosti. Non-paperi nemaju pravnu težinu, nemaju institucionalnu težinu, nemaju izvršnu težinu, dakle ovdje se radi više o razvoju određenih ideja i tema, načina na koji bi se te teme oblikovale u daljem procesu i ne postoji nikakva obavezujuća karakteristika ovih dokumenta kada su u pitanju donosioci odluka", objašnjava Vuković.
Vuković dalje ističe da se donosioci odluka mogu upoznati sa sadržinom ovog nezvaničnog dokumenta, ali, kako kaže, činjenica da su upoznati uopšte ne proizvodi dalji efekat po automatizmu da oni moraju tako nešto i izvršiti.
"Dakle, to je suština njihove neformalnosti i samim tim nemogućnosti da se uzmu kao institucionalno obavezujuće za donosioce odluka. To je prva stvar. Druga stvar, interesantan je i tajming, a interesantan je i način na koji je predstavljen ovaj non-paper. S jedne strane, non-paper je predstavljen kao nešto što je formulisano prilično direktno za novoimenovanog državnog sekretara USA, senatora Rubia, koji se po preuzimanju funkcije mora bolje upoznati sa situacijom na Zapadnom Balkanu".
Vuković kaže da je interesantno da je ovaj dokument urađen u tranzicionom periodu između dvije administracije kada postoji objektivna bojaznost da veći niz tema mogu biti "dovoljno eskalatorne, dovoljno zapaljive da se stvore krizne situacije na onim prostorima koji su makar pod kontrolom".
"Dakle, Zapadni Balkan je jedan od tih. Interesantno je da je to predstavljeno kao da se radi o dokumentu koji bi izvršio jednu tektonsku promjenu, promjenu paradigme vanjske politike SAD-a prema Zapadnom Balkanu. Očigledno se radi o dokumentu koji je dovoljno dobro informisan, dakle, teme koje su uključene u toj razradi su same po sebi smislene i same po sebi dovoljno jasno upućuju na njihovu vitalnu važnost za dalji razvoj kako bezbjednosnih, tako i društveno-političkih odnosa na Zapadnom Balkanu, ali ono što postaje zbunjujuće je da taj spisak istovremeno odaje utisak jednog spiska 'lijepih želja', jer je vrlo teško razumjeti da postoji i politička volja i politička snaga i politički moment da se nešto toga tipa zaista sprovede u dijelo", smatra Vuković.
Sagovornik Antene M ističe da se u dokumentu ne upućuje na objektivnu otpornost i odbijanje određenih aktera kada su u pitanju takve ideje, što znači da se najvjerovatnije radi o jednom "probnom balonu" kojim se u stvari testira reakcija javnosti, a koja nije bila snažna.
"Možda se radi o momentu sveopšte paralize društvenih činilaca na Zapadnom Balkanu, da su toliko otupjeli na ovakve ideje i da nijesu dovoljno inspirisani ni da reaguju. Reakcija javnosti je izostala s jedne strane. S druge strane, zagolicala je maštu određenih krugova čisto da se vidi da li je moguće da će Trampova administracija biti na bilo koji način iznenađenje za one koji su očekivali nešto drugačije od te administracije", kazao je Vuković.
Vuković dalje navodi da postoji druga strana ove priče, "a to je da se ove ideje kada se plasiraju u javnost, po automatizmu devalviraju".
"Devalvira im se značaj zato što se pokazuje ko je spreman da bude dovoljno odlučan da se odupre takvim idejama. Ovo je samo jedan pristup koji se navodi, odnosno jedan metod kojim bi se došlo do određenih rješenja koji se navode u ovom dokumentu, ali kao što vidite ideja je da se to sve sprovede kroz jednu međudržavnu konferenciju ili kroz jedan prilično obiman i sveobuhvatan diplomatski pritisak kojim bi se države uputile jedna na drugu. Crna Gora, a ne samo Crna Gora, i sve države Zapadnog Balkana imaju suverenost dovoljno jaku da same odluče da li im je ovo korisno ili ne". rekao je Vuković Anteni M.
Objašnjava da bilo kakava ishitrena reakcija na ovakav tip neformalnog dokumenta daje dodatne informacije onima koji žele ili da deplasiraju ove ideje ili da ih "uvedu u javni diskurs onako kako bi isključivo njima odgovaralo".
"Činjenica da nije bilo javne reakcije dovoljno govori da željeni efekat možda i nije postignut, ali istovremeno ove teme su stavljene na sto, neki apstraktni sto, za razmatranje, razmišljanje kao jedna od mnogih mogućnosti u kom pravcu će se kretati buduća američka administracija", zaključio je Vuković.
Dragan PV
Crnogorci i CG zaslužuju nekog ovakvog političkog vodju!! Vrhunski intelektualac i poznavalac stvari na globalnom nivou. A ima još Crnogoraca koji bi mogli pomoći i uključiti se u ovim trenucima ključnim za sve nas. Sad je momenat jer može biti kasno.