Vlada je, na danas održanoj 60. sjednici kojom je predsjedavao premijer mr Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima. Predloženim zakonom stvorene su pretpostavke za dalji razvoj i unapređenje sistema individualne kapitalizovane štednje sa direktnim uticajem na bolju buduću socijalnu sigurnost građana, uz obezbjeđenje trajne i efikasne socijalne zaštite koja bi trebala da obezbijedi pristojan životni standard u starijoj dobi. Cilj ovog propisa je unapređenje poslovnog ambijenta, razvoj dobrovoljnih penzionih fondova u Crnoj Gori, kao i uspostavljanje adekvatnog regulatornog i nadzornog okvira za djelatnost društava za upravljanje penzionim fondovima i u Crnoj Gori, usklađenog sa pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti. To bi trebalo da se pozitivno odrazi kako na tržište kapitala tako indirektno i na poslovanje realnog sektora i na privredu u cjelini. Penziona štednja predstavlja periodičnu isplatu u novcu koja se isplaćuje licu koje je ostvarilo pravo na nju nakon ispunjavanja uslova propisanih predloženim zakonom, pri čemu isplate mogu imati oblik doživotnih isplata, periodičnih isplata, jednokratnih isplata ili bilo koje kombinacije navedenog. Iz ugla fiskalnog tretmana, u skladu sa važećim ali i predloženim zakonom, penziona štednja predstavlja dio već oporezovanog neto iznosa sredstava građana.
Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o maslinarstvu i maslinovom ulju. Predloženim propisom se postiže jasnije definisanje prava, obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica koja proizvode maslinovo ulje i stavljaju ga na tržište, postiže se efikasniji rad poljoprivredne inspekcije i sporovođenje kaznenih odredbi koje se odnose na stavljanje maslinovog ulja na tržiste, kao i kaznene odredbi koje se odnose na nedozvoljeno krčenje maslinjaka i izgradnju u njima. Strožijim kaznenim odredbama i kontrolama proizvoda, na tržistu ćemo imati maslinovo ulje koje je prije stavljanja u promet ocijenjeno u skladu sa standardima, a potrošači će tačno znati kakav proizvod kupuju. Biće zaustavljena dalja gradnja stambenih objekata, što se posebno odnosi na maslinadu „Valdanos“, u kojoj je ovaj prblem uzeo maha. Takođe, izmjenama i dopunama će se uskladiti pojedini termini sa relevantnim važećim zakonima. U diskusiji je konstatovano da nije potrebno donošenje posebne strategije i rejonizacije u sektoru maslinarstva, s obzirom na to da je donijeta nova Strategija razvoja poljovrivrede i ruralnih područja 2023-2028, koja je već dobila pozitivno mišljenje EK, i koja je obuhvatila sektor maslinarstva.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja.
Donijeta je Strategija za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata 2025 – 2028 i Akcioni plan 2025 – 2026. godine. Ovim strateški važnim dokumentom Vlada pokazuje opredijeljenost za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednosti cijelog zdravstvenog sistema, sa ciljem obezbjeđenja veće dostupnosti i uspješnosti liječenja, boljih uslova rada i, prije svega, veće sigurnosti pacijenata. Ovaj dokument nije samo odgovor na trenutne potrebe, već i proaktivan korak ka budućim izazovima, donoseći održiva poboljšanja za sve činioce zdravstvenog sistema. Strategijom se povezuje zdravstvena i nezdravstvena politika, identifikuju se prioriteti i naglašava se važnost zdravstvenih struktura, procesa i ishoda usmjerenih na kvalitet i sigurnost. Takođe, istim se naglašava kompleksnost zdravstvenog sistema, te predviđa djelovanje na svim nivoima i poziva na ulaganje u upravljanje i politiku koja ima za cilj stvaranje efikasnog sistema kvalieta zdravstvene zaštite i bezbjednosti.
U cilju ispunjavanja završnih mjerila Pregovaračkog poglavlja 21 – Trans-evropske mreže i radi realizacije obaveza iz završnog Mjerila 2, Vlada je donijela Jedinstvenu listu prioritetnih infrastrukturnih projekata za sektor saobraćaja.
Vlada je usvojila Informaciju o potrebi namirenja potraživanja iz rada i po osnovu rada za sve preostale radnike privrednog društva „Radoje Dakić“ AD - u stečaju. Nakon utvrđenih izmjena i dopuna Zakona o Budžetu Crne Gore za 2024. godinu, Vlada je zaključila da su se stekli uslovi za ispunjenje svoje pozitivne obaveze izvršenja konkretnih nespornih pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka donijetih u korist ostalih bivših radnika pomenutog privrednog društva u stečaju, a po osnovu kojih su potraživanja priznata u stečajnom postupku. Ukupan broj radnika, čija potraživanja nijesu isplaćena u cjelosti je 1500. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo finansija da, najkasnije do 15. decembra 2024. godine, prenese na depozitni račun Privrednog suda Crne Gore iznos od 7.787.128 eura, radi namirenja potraživanja iz rada i po osnovu rada za sve preostale radnike privrednog društva „Radoje Dakić“ AD - u stečaju, koja nijesu izmirena u dosadašnjem toku stečajnog postupka.
Usvojena je Informacija o potrebi učešća u postupku javnog nadmetanja za kupovinu poslovnog prostora za potrebe Osnovnog državnog tužilaštva u Pljevljima. Na zahtjev Tužilačkog savjeta, a u sklopu kontinuiranih napora da u okviru svoje nadležnosti doprinese obezbjeđivanju adekvatnih prostorno-tehničkih uslova za nesmetano funkcionisanje Tužilaštva, Vlada je zadužila direktora Uprave za državnu imovinu da sprovede aktivnosti za učešće na Oglasu za prodaju dijela imovine stečajnog dužnika „Vektra Jakić“ DOO u stečaju koji je objavio stečajni upravnik 19.11.2024. godine. Uprava za državnu imovinu je zadužena da u saradnji sa Ministarstvom finansija obezbijedi iznosu od 424.600 eura za kupovinu navedenog poslovnog prostora. U Informaciji se navodi da je, na osnovu Ugovora o zakupu poslovnog prostora koji je zaključen 04. 07. 2011. godine između „Vektre Jakić“ – Pljevlja i tadašnje Uprave za imovinu, uzet u zakup poslovni prostor za potrebe ODT u Pljevljima. Ugovor je nastavljen da se produžava i prostor je u potpunosti prenamijenjen za potrebe Osnovnog državnog tužilaštva, t. j. izvršeno je određeno ulaganje i adaptiranje prostora kako bi u potpunosti ispunio zahtjeve i standard koje treba da posjeduje zgrada za ovu namjenu.
Vlada je usvojila Informaciju o podršci srednjim vjerskim ustanovama. Tim povodom, Vlada je prihvatila ugovore o finansiranju srednjih vjerskih škola – Medrese „Mehmed Fatih“ i Gimnazije „Sveti Sava“. U okviru sredstava opredijeljenih Zakonom o budžetu za 2024. godinu, za Medresu „Mehmed Fatih“ izdvojeno je 800.000 eura, dok je za Gimnaziju „Sveti Sava“ izdvojeno 900.000 eura.
Utvrđen je Predlog zakona o energetici, s Izvještajem sa javne rasprave, kojim će se izvršiti dalje usklađivanje zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti – Direktivom (EU) 2019/944 o zajedničkim pravilima za unutrašnje tržište električne energije. Ova Direktiva uspostavlja zajednička pravila za proizvodnju, prenos, distribuciju i skladištenje energije i snabdijevanje električnom energijom, zajedno s odredbama o zaštiti potrošača, kako bi se stvorila istinski integrisana, konkurentna, fleksibilna, pravedna i transparentna tržišta električne energije orijentisana na potrošače u Uniji.
Usvojena je Informacija o preuzimanju zajedničkih obaveza za završetak pregovora sa Evropskom unijom do kraja 2026. godine - Platforma "Barometar 26". Tim povodom, Vlada jeovlastila premijera Milojka Spajića da u ime Vlade potpiše Platformu sa predstavnicima stranaka koje ne čine parlamentarnu većinu.
Na današnjoj sjednici, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja.
Ave vi cvjetalo
Konacno se pokazalo zasto je Milojko ugasio penzioni fond. Sad ce to privatnici prijatelji osnovati svoj privatni i nakon 10, 20 god. ugasiti ga i ostaviti nar9d bez penzija. Sa drzavnim ce se ionako minimalna penzija dobijati, jer se vracamo na ono staro, minimalac na racun, ostalo na ruke.