Nosilac liste „Budva naš grad“ Nikola Jovanović zakazao je za petak novu, treću po redu, rundu pregovora o formiranju vlasti u tom gradu, saznaje Pobjeda.
Na razgovor su i ovaj put, kao i prethodna dva, pozvani svi osim predstavnika Demokratske partije socijalista i Nove srpske demokratije.
Jovanović je, u pozivu upućenom političkim subjektima, u koji je Pobjeda imala uvid, predložio donošenje dugoročnog sporazuma koji bi predstavljao stabilizaciju političkih prilika u Budvi.
- Zadovoljstvo mi je da vas pozovem na treći sastanak koji će biti održan 20. 12. 2024. godine u kancelarijama izborne liste „Budva naš grad - Nikola Jovanović“ sa početkom u 12 sati. Na istom bismo pristupili realizaciji strateškog dokumenta koji bi činio prijedloge iz dokumenta sa prethodnog sastanka. Odluka o donošenju istog bi bio dugoročni sporazum koji bi predstavljao stabilizaciju političkih prilika – navedeno je u pozivu upućenom Demokratama, Pokretu Evropa sad, Pokretu za grad, Građanskom pokretu Ura, Evropskom savezu, Socijalističkoj narodnoj partiji i Demokratskoj narodnoj partiji.
Na prethodna dva sastanka, koja je Jovanović organizovao ovim povodom, nijesu se pojavili Socijalistička narodna partija i Demokratska narodna partija, koje su dio koalicije „Za budućnost Budve“, čiji je član do aprila prošle godine bio i Jovanović.
Nakon pritvaranja gradonačelnika Budve Mila Božovića, osumnjičenog za više krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala i krijumčarenja narkotika, Jovanović je istupio iz koalicije „Za budućnost Budve“ nezadovoljan načinom na koji su se njegovi politički saborci, u prvom redu iz Nove srpske demokratije, tada odnijeli prema Božoviću.
Nakon što je izostala solidarnost funkcionera Nove prema pritvorenom Božoviću, Jovanović je istupio iz saveza, što je i dovelo do vanrednih izbora koji su održani 26. maja.
Partije, liste i koalicije koje su građani na tim izborima većinski odabrale nijesu uspjele da postignu dogovor o formiranju vlasti, zbog čega je 11. novembra došlo do novog glasanja.
Najviše glasova, odnosno po devet odborničkih mandata, oba puta pripalo je upravo Jovanovićevoj listi i koaliciji „Za budućnost Budve“, koje odbijaju međusobno da sarađuju, a koje jedna bez druge ne uspijevaju da obezbijede neophodnu većinu od 17 mandata za formiranje lokalne vlasti.
Najjednostavniji, ali i najnepopularniji način da se Jovanovićeva lista domogne te većine je postizanje dogovora sa Demokratskom partijom socijalista i Evropskim savezom, ali je Jovanović do sada pregovore sa DPS-om uporno izbjegavao.
Jedna od opcija koja bi Jovanoviću obezbijedila neophodnu većinu za formiranje vlasti podrazumijeva eventualni dogovor sa Demokratama i PES-om, ES-om, Pokretom za grad i Urom.
Još jedna od opcija uključuje dogovor sa ES-om, Urom, Pokretom za grad, SNP-om i DNP-om, ali je i ona gotovo nemoguća budući da SNP i DNP odbijaju bilo kakve dogovore sa Jovanovićem, koji isključuju koaliciju ZBB.
Te partije se upravo iz tog razloga nijesu ni odazvale pozivima za pregovore koje im je Jovanović upućivao i prethodna dva puta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR