Piše: Vlado Vurušić
Crna Gora puca po šavovima. Na rubu je kaosa. U zemlji je zavladala institucionalna praznina koju mnogi zapravo nazivaju pučem ili u "najboljem" slučaju otvorenom zloporabom političkih ovlasti i pokušajem da se na nelegitimni način promijeni ustavotvorni i društveni poredak.
Andrija Nikolić, dužnosnik najjače oporbene stranke DPS (Demokratska partija socijalista), upozorava da je "ustavni poredak srušen zbog političkog preuzimanja Ustavnog suda, što je ravno državnom udaru".
"Crna Gora više nije država, nego teritorij", izjavio je za tamošnji portal Antena M stručnjak za ustavno pravo Nikola Martinović.
Podsjetimo, prije nekoliko dana Odbor za Ustav Skupštine Crne Gore ilegalno i protuustavno preuzeo je "dužnost" Ustavnog suda. Prema obrazloženju antieuropskog i prosrpskog predsjednika Skupštine, četničkog vojvode Andrije Mandića, umirovljena je jedna članica Ustavnog suda, što mu je poslužilo da "ovlasti Ustavnog suda prebaci na skupštinski Odbor za Ustav", a takav je potez nezabilježen u političkoj i pravnoj praksi, kaže nam crnogorski analitičar Darko Šuković. Napominje kako su prorusko-prosrpske snage time definitivno pokazale svoju namjeru da deinstitucionaliziraju državu Crnu Goru i pretvore je u "državu slučaj", da je destabiliziraju i potpuno paraliziraju, i to baš u trenucima kad je učinjen značajan korak prema integraciji s EU.
Trebamo podsjetiti da je Aleksandru Vučiću, kako se čini, najvažnije da zaustavi Crnu Goru na europskom putu, pogotovo da ne uđe u EU prije Srbije.
"Na djelu je plan blokade rada državnih institucija, pa i vlade i predsjednika uz, kako su zamislili, funkcioniranje samo Skupštine, putem koje bi izglasavali njima potrebne zakone koje ne bi mogao odbaciti Ustavni sud jer ga nema. Radi se o zakonima poput onoga o dvojnom državljanstvu te o proglašenju srpskog jezika službenim, što je korak prema definitivnoj ‘decrnogorizaciji‘ Crne Gore i njezinu konačnom ‘uvlačenju‘ u projekt ‘srpskog svijeta‘", kaže nam Šuković.
‘Srbija na moru‘
No zbog tog "scenarija" opozicija - a s njima se, čini se, solidarizirala i Bošnjačka stranka iz vladajuće većine - nije dopustila održavanje sjednice Skupštine, kako Andrija Mandić ne bi proveo svoju nakanu u djelo. Za Nikolu Martinovića je poražavajuće to što jedan parlamentarni odbor može preuzeti nadležnost najvišeg suda u državi.
"Onoga trenutka kad parlament, vlada ili bilo tko treći preuzme nadležnost Ustavnog suda, više nemate niti jedan organ koji može državu obraniti od diktature ili samovlašća", kaže Martinović.
Prosrpske snage očito su krenule da po svaku cijenu, dok su u vlasti, iskoriste trenutak i detroniziraju Crnu Goru kao suverenu državu te je praktički isporuče Srbiji Aleksandra Vučića.
Javio se i predsjednik države Jakov Milatović, čija je objava samo potvrdila da je na djelu definitivni političko-državotvorni raskol na crnogorskoj društveno-etničko-političkoj sceni, čije je konzekvence teško predvidjeti. No došlo je vrijeme da se moraju zauzeti pozicije i jasno odrediti prema ovom evidentnom pokušaju zloporabe vlasti.
"Nalazimo se u kritičnom trenutku narušavanja ustavnopravnog poretka, koje može biti pogubno po daljnji demokratski razvoj države i naš europski put, a dolazi samo dan nakon što je Crna Gora zatvorila tri poglavlja u pregovorima s EU", naveo je predsjednik Milatović.
Na svom profilu na X-u Milatović je napisao kako su "nepromišljene i na pravu neutemeljene odluke aktualne vlasti, donesene uz ignoriranje svake utemeljene i opravdane kritike, a posebno su opasne ako se tiču djelovanja najvažnijih institucija". Zatražio je da Odbor za Ustav poništi svoju odluku jer je to jedini način da se "izađe iz ustavne krize" u kojoj se država našla.
Time su "zaokružene" sve veće podjele u crnogorskom političkom prostoru, a očito je da je i predsjednik Milatović, kojeg vladajuće prosrpske opcije, čini se, žele smijeniti ili barem izazvati prijevremene predsjedničke izbore, ovaj put shvatio kamo vodi politika koalicije Za budućnost Crne Gore. Jer evidentno je da oni ne vide budućnost Crne Gore u EU, ali ni u NATO-u (često najavljuju da će tražiti iščlanjenje) te zapravo pripremaju teren za ono što se kolokvijalno već dulje vrijeme zove (a ima svesrdnu podršku Vučićeva režima) pretvaranje Crne Gore u "Srbiju na moru".
Prijeti ‘balkanska Gruzija‘
Potez kojim se praktički ukida Ustavni sud, a njegovu ulogu preuzima "prosrpska politička opcija" svakako ide u tom smjeru. Svi se pitaju kako će se postaviti premijer Milojko Spajić, koji sve više naginje prosrpskim opcijama, iako su se tu stvari dosta promijenile. Milatović je bio "sumnjičen" za komplot s Mandićem, on je podržavao i njegov ulazak u vladu, a Spajić je, navodno, bio protiv. No sad su se stvari promijenile, ali s obzirom na zbrku i zavrzlame koje i inače vladaju na crnogorskoj političkoj pozornici, sve treba uzeti s dozom opreza.
Doduše, premijer Spajić je putem društvenih mreža pozvao oporbu na dijalog oko ove krize, ali veći dio oporbe poručio mu je da neće voditi dijalog s premijerom, pogotovo zato što su zastupnici njegove stranke Pokret Europa sad! na Odboru za Ustav glasali u korist Andrije Mandića.
"Zastupnici tvoje stranke bili su najglasniji i najvatreniji u provođenju ustavnog puča zbog kojeg će kad- tad odgovarati", poručio mu je Nikola Zirojević iz proeuropskih Socijaldemokrata.
Oporba, naime, zamjera Spajiću da je bio upoznat s Mandićevim namjerama te kažu, kako prenosi Antena M, da "oporba nema što raspravljati s premijerom" jer je on "znao što će se dogoditi na Odboru za Ustav".
"Vaša je obveza da povučete izglasanu neustavnu odluku, a o svemu drugom možete diskutirati s ‘mentorom‘ Mandićem", poručuju oporbeni zastupnici premijeru Spajiću. Procrnogorski mediji navode da Andrija Mandić ima velik politički utjecaj na premijera Spajića koji je, kako navodi Antena M, "od europskog premijera" napravio "ustavnog pučista".
Crna Gora je u previranju. Mnogi se boje da bi se ova situacija mogla preliti i na ulice, što bi imalo dalekosežne posljedice jer bi Crnu Goru moglo pretvoriti u balkansku Gruziju, gdje već tjednima traje sukob proruskih i proeuropskih snaga. I u Crnoj Gori je situacija slična: antieuropske, proruske i prosrpske snage u očitom su naletu i sad je na vagi ne samo pitanje crnogorske proeuropske agende, nego i njezin opstanak kao suverene države.
Naime, ona može opstati kao suverena država i nacija samo kao dio proeuropskih tendencija, a u svakoj drugoj (čitaj: proruskoj i prosrpskoj) opciji, Crna Gora gubi svaki svoj identitet - i državni i etnički i kulturološki.
ljubo milov
opoziciji ukor, čitaj 15 dana zabrane ulaska u parlament a "oslobodioci" za to vrijeme izglsaće sve "zakone" potrebne za ostvarivanje naslova iz vjekovno aktuelnog teksta
Kalimero
Odličan članak, izgleda da se velikosrpski / fašistički nasrtaji na Crnogorce - bolje vidi iz RH / EU nego iz CG!
Hisen Babajic
DEVEDESETIH SU ZA DUBROVNIK GOVORILI NIKSIC NA MORU PA SU SE VRATILI PODVIJENOG REPA,DANAS MNOGI ZA KOJE ZNAM DA SU BILI TAMO NECE DA PRIZNAJU OD SRAMOTE,TAKO CE BIT OPET,NECE CRNA GORA BIT SRBIJA NA MORU NIKAD,PA KOME JE MILIJA SRBIJA NEKA IDE TAMO