STEGA je asocijacija slobodnih pojedinaca okupljenih s ciljem uspostavljanja nove državotvorne i društvene paradigme.
U skladu sa, kako poručuju, usvojenom Deklaracijom iz aprila 2024. godine, izradila je i objavila Načela i Programske osnove za izradu Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru. Cilj je, kako se navodi, ostvarivanja punopravnog članstva Crne Gore u EU 2028. godine.
"S namjerom ostvarenja programskih ciljeva utvrđenih u “Deklaraciji o izradi Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru” - (STEGA), formirani su redakcijski timovi za šest nosećih oblasti, koje su obrađene u ovom dokumentu. Ovi nacrti su predstavljeni javnosti radi upoznavanja i aktivnog učešća u procesu izrade finalne verzije ovog dokumenta.
Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru je plod zajedničkog rada, u kome će vrijednosti i javni interes biti glavno mjerilo rezultata. Rezultat se može postići samo iskrenim, unutrašnjim društvenim dijalogom, uz poštovanje činjenica i bez uticaja izvan Crne Gore. Iz tog razloga je jedan od slogana STEGA-e “Na sva otvorena pitanja odgovori su u Crnoj Gori”, poručuju iz STEGA-e.
STEGA, kako kažu, u svom nazivu, simbolički povezuje najslavnije datume crnogorske prošlosti sa budućnošću. “Stegi” je prvi crnogorski zakon iz vremena Petra I (1796) - akt ujedinjavanja. Stoji nasuprot tendencijama razjedinjavanja crnogorskog društva i razgradnje crnogorske države, dodaju.
"Polazeći od činjenice da je Crna Gora atrofirana iznutra i agresivno napadnuta od hegemonista, nacionalista i populista i da nema kapacitet da se izgrađuje kao građansko, evropsko i prosperitetno drustvo, zato je više nego potrebno, da se demokratskim putem, izborimo ne samo za prosperitetnu i građansku Crnu Goru već i za samostalno vođenje države, vraćanja institucija u njihov puni kapacitet, za dobro države i građana Crne Gore!
U dijelu „Načela“ su defini osnovni principi u kojim se utvrđuje put i metod izrade Stretegije. Ovaj dokument treba da jasnije definiše Crnu Goru kao zajednicu osposobljenu ka društvu evropskih vrijednosti, standarda, funkcionalnih institucija, održivog razvoja, ekonomije, antifašizma, pravde i solidarnosti.
U dijelu „Programske osnove“ tretirano je devet aspekata crnogorskog društva (pravna država, ekonomija, socijalna država, unutrašnja politika, obrazovanje, zdravstvo, kultura, planiranje prostora itd) u kojima je dato vidjenje stanja sa prijedlogom mjera za njihovo unapređenje", dodaje se u saopštenju.
Deklaraciji o izradi Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru - STEGA, potpisalo je, kako su kazali, 65 akademika, profesora, advokata, privrednika i drugih istaknutih intelektualaca, a na izradi Načela i Programske osnove za izradu Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru dodatno se uključilo i veći broj drugih uglednih crnogorskih intelektualaca koji su svojim aktivnostima i prilozima doprinijeli u izradi teksta, kojima STEGA izražava zahvalnost.
STEGA poziva ukupnu crnogorsku javnost, institucije, akademsku zajednicu građanske aktiviste da svojim prilozima i sugestijama daju doprinos njegovoj uspješnoj finalizaciji koja se planira za oktobar 2026. godine.
"Prijedloge, sugestije i komentare na Nacrt Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru moguće je dati i putem online platforme koja se nalazi na web adresi: novastega.", navodi se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR