7 °

max 12 ° / min 7 °

Utorak

07.01.

12° / 7°

Srijeda

08.01.

11° / 10°

Četvrtak

09.01.

14° / 10°

Petak

10.01.

13° / 10°

Subota

11.01.

12° / 9°

Nedjelja

12.01.

10° / 2°

Ponedjeljak

13.01.

7° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Radoman: Za nama je još jedna od godina koje su iźeli četnici

Politika

Tag Gallery
Comments 8

Radoman: Za nama je još jedna od godina koje su iźeli četnici

Autor: Antena M

  • Viber

- Za nama je još jedna od godina koje su iźeli četnici, da parafraziram jedan studentski transparent, kaže za Antenu M dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman. 

Crnoj Gori u 2025. želi novu političku i društvenu dinamiku, koja će, kako kaže, jednom za svagda u prošlost oćerati hegemonističke projekte i dovesti do izgradnje stabilnog demokratskog društva, koje je preduslov da zaista postanemo prva naredna članica EU. 

Antena M: Iza nas je jedna prilično tenzična i burna godina. Šta je po Vama posebno obilježilo 2024. godinu? 

Radoman: Za nama je još jedna od godina koje su iźeli četnici, da parafraziram jedan studentski transparent. No, za razliku od 2023, kad je zamah destrukcije doživio vrhunac na predśedničkim i parlamentarnim izborima, 2024. je donijela izvjesne promjene: s jedne strane i formalni ulazak u vlast bivšega DF-a, omogućen kolaboracijom dijela stranaka manjinskih naroda, a s druge strane sve nepovoljnije rezultate vlasti na lokalnim izborima.

Uz dešavanja u Srbiji koja su nikad ozbiljnije uzdrmala autokratski režim Aleksandra Vučića, građanske poteste povodom zataškavanja slučaja seksualnog predatorstva u podgoričkoj gimnaziji i donošenja skandaloznog prijedloga PUP-a te konačno odlučnijeg djelovanja opozicije u odbrani Ustava, čini se da se otvaraju novi politički procesi, koji bi mogli dovesti do sloma aktuelne vladajuće antidržavne i antievropske politike u Crnoj Gori.

Antena M: Na čelu ste Fakulteta za crnogorski jezik i književnost koji je bez pancira u prvom redu kada se brani građanska, suverena Crna Gora. Može se reći da je stoga Fakultet pretrpio brojne udarce. Je li protekla godina i borba za Crnu Goru dodatno ojačala i temelje FCJK?

Radoman: Fakultet za crnogorski jezik i književnost je od svoga osnivanja opravdao status izuzetne visokoobrazovne i naučnoistraživačke ustanove, no tim je kvalifikativima u proteklih nekoliko godina dodao još jedan.

Naime, danas je FCJK i u zemlji i vani prepoznat kao bastion intelektualne odbrane građanske države i pluralnog društva. Danas kad su te vrijednosti, baš kao i sve što nosi predznak crnogorski, na udaru marionetske vlasti, očekivano je i to što je naša ustanova izložena konstantnim pritiscima i prijetnjama. No, umjesto da nas zastraše, ti su pritisci samo ojačali ustanovu i iznutra ali i njen međunarodni status. Tako smo iz 2024. godine, tokom koje se protivzakonito izabrani direktor Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja svim silama trudio da nam onemogući reakreditaciju, izašli ne samo s dobijenom reakreditacijom za period od 5 godina već i kao novi član Evropske asocijacije univerziteta, što je nova, međunarodna potvrda kvaliteta našeg rada.

Pritom je i naš časopis Lingua Montenegrina dobio bolji status u okviru prestižne mreže naučnih časopisa Web of Science, a imali smo i novog Fulbrajtovog stipendistu, realizovali nekoliko važnih naučnih i društvenih skupova, ljetnju školu crnogorskoga jezika i kulture u saradnji s Univerzitetom u Pitsburgu, nastavili plodnu izdavačku djelatnost i sl. Iza nas je jedna od najuspješnijih godina za FCJK, što samo pokazuje da nas teški uslovi neće oslabiti, već će nam naprotiv dati dodatnu snagu da jačamo našu ustanovu i montenegristiku u cjelini.

Antena M: Ranije ste na jednoj sesiji govorili o tome da je građanski karakter Crne Gore ugrožen i ukazali da nije u opasnosti samo država nego i društvena kohezija. Napomenuli ste da se od političkih elita ne može očekivati jasan odgovor. Od koga ga onda očekujete?

Radoman: Ta se opaska odnosila na aktuelni politički momenat đe je vidno da politička klasa ne daje ni izbliza adekvatan odgovor na sistematsku destrukciju države i urušavanje društvenih vrijednosti. Ključna uloga te političke elite, ali ne manje i drugih društvenih činilaca - predstavnika medija, civilnog društva i akademske zajednice - jeste da osvijetli prirodu problema s kojima se Crna Gora danas suočava.

Ovđe, naime, nije posrijedi - kako bi to nerijetko tzv. srednjeputaši htjeli da predstave - sukob "dva ekstrema", crnogorskog i srpskog. Ovđe je posrijedi sukob dvije slike svijeta, dvije nepremostivo suprotstavljene ideje države i društva. Jedne koja Crnu Goru vidi kao samostalnu, građansku, sekularnu državu i pluralno, multikulturno društvo, kao dio zajednice vrijednosti koje danas reprezentuje Evropska unija, i druge koja Crnu Goru vidi kao kolonijalnu teritoriju i koja teži da Crna Gora bude razoreno društvo oboljelo od etnonacionalizma i šovinizma, kojim upravljaju autokratski režimi u Beogradu i Moskvi, bez obzira na to ko ih personalno reprezentuje.

Dok svijest o tome ne dopre do najvećeg broja građana Crne Gore, sve što danas rade predstavnici prozapadnog političkog bloka, nezavisni intelektualci i ono malo preostalih, nepotkupljenih NVO aktivista, biće nedostatno da spriječi blickrig strategiju pokoravanja Crne Gore koju aktuelna četnička trojka Mandić - Bečić - Spajić kani vrlo brzo sprovesti u djelo, blokadom ili političkom kontrolom Ustavnog suda, protivustavnim izmjenama Ustava i etnoinženjeringom preko izmjena Zakona o državljanstvu.

Foto: Novak Abramović

Antena M: Da li Vam se čini da je NVO sektor posljednjih godina u zimskom snu, izuzimajući nekoliko u kontinuitetu aktivnih nevladinih organizacija? Može li se isto reći i za akademsku zajednicu?

Radoman: Zimski san je isuviše dobrohotna sintagma da opiše sramnu kolaboraciju najvećeg dijela NVO sektora i akademske zajednice.

Jer dobar dio onih koji su u eri prije 2020. godine konstantno upozoravali na devijacije društva, danas su ili debelo ušemljeni s novim vlastima, poput iz nekoliko puta protivzakonito izabranog direktora Javnog servisa, ili zaduženi za relativizaciju destrukcije jalovim narativima da nijesmo dobili promjene nego zamjene.

Kad je riječ o akademskoj zajednici, ne bi se reklo da je ona u zimskom snu. Univerzitet Crne Gore na čelu s rektorom i te kako je aktivan sudionik u procesu desuverenizacije Crne Gore i razgradnje koncepta građanskog društva, što je nedavno potrdio i jedan od prorektora mrseći o konstitutivnosti naroda kao kriterijumu za izradu i izbor autora Enciklopedije Crne Gore.

Možda djeluje začuđujuće da svega nekoliko profesora UCG redovno i hrabro istupaju u javnosti kao glasovi otpora jednoumlju, no ti su ljudi danas dragocjeni temelj na koji će se možda jednom nadograditi slobodni, misleći i autonomni univerzitet. Na CANU i njihov sramni spoj kolaboracionizma i kukavičluka ne bih trošio mnogo riječi.

Antena M: Šta želite Crnoj Gori u 2025. godini?

Radoman: Crnoj Gori želim novu političku i društvenu dinamiku koja će jednom za svagda u prošlost oćerati hegemonističke projekte i dovesti do izgradnje stabilnog demokratskog društva, koje je preduslov da zaista postanemo prva naredna članica EU.

No da bismo do toga cilja došli potrebna je mobilizacija svih političkih i vanpolitičkih prozapadnih snaga, puna svijest o tome da smo usred hibridnoga rata koji prijeti da uništi državu i društvo te snažna volja i beskompromisni angažman, institucionalni i vaninstitucionalni, da udruženim snagama postavimo zdrave osnove za izgradnju istinski demokratske države, otporne na maligne uticaje spolja.

Komentari (8)

POŠALJI KOMENTAR

Tajfun

Gospodine Radoman,mora neko od vas stati na celo kolone,mi krecemo za vama,da izdjemo na ulice i smijenimo ovu velikosrpso-cetnicku kamarilu,ne mozemo se oslonjati na opoziciju,jer oni jos uvijek hiberniraju.

Ide vuk

FCJK je institucija koja na pravi način brani Crnu Goru i njen karakter. Bravo momci i đevojke. Sa vama sam.