Milojko Spajić, kao premijer, ima nešto manje od 24, možda 48 sati, da skupi hrabrosti i pođe kod svog neformalnog šefa, i da ga zamoli, pošto mu ne može narediti, da popuste i da vrati fukncionisanje ove države u okviru Ustava. To je gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, kazao predstavnik Evropskog saveza Miloš Đuričković.
Ukoliko, kako kaže, Spajić to ne učini, može da računa da će od opozicije stići dodatni zahtjevi, koji će biti opravdani, a koji su na talasu onoga što se traži od izvršne vlasti. Blokada Skupštine, dodao je, biće nastavljena dok se svi ti zahtjevi ne ispune, uključujući i one koji su vezani za Ustav.
Sadašnja vlast je, naveo je Đuričković, došla na ideju i sjetila se Venecijanske komisije, kao relevantnog tijela, koje bi moglo da pomogne u raspetljavanju situacije.
"Ono što ne trebamo nikako da izuzmemo je činjenica da su prije nepunih mjesec oni izvršili ustavni puč, faktički, na silu, preuzeli ingerencije Ustavnog suda, u tome im je u velikoj mjeri pomogla predsjednica Ustavnog suda, koju su prije toga postavili, i kad su napravili štetu, sebi problem iz kojeg ne mogu da izađu na jednostavan način, u suštini oni mogu, ali premijer Spajić nema hrabrosti da se suprostavi Andriji Mandiću, koji je kreator ove inicijative, da se na ovaj način sruši Ustav Crne Gore, iz nekih drugih razloga, da bi se to kršenje, i to rušenje Ustava uspostavilo kao praksa, za neke druge ciljeve", rekao je Đuričković.
Premijer, smatra on, ima način da se izađe iz pat pozicije. A to je, kako objašnjava, da pođe kod svoga koalicionog partnera Andrije Mandića i od njega zahtjeva poništenje odluke Ustavnog odbora, jer održavanja Skupštine neće biti sve dok se, kako kaže, ne nauče poštovanju Ustava Crne Gore.
Smiješna taktika vladajuće većine
Opoziciju nazivaju antievroskom oni koji su, objašnjava Đuričković, živote potrošili na antievropskim i antizapadnim stavovima. Zbog toga sve to, kaže on, nema nikakvu težinu.
"Građani vrlo lako prepoznaju da je to jedna isprazna priča, koja, mislim, da nema šansi da se može primiti ni kod od onih ljudi koji na najpovršniji mogući način gledaju politiku u Crnoj Gori. Jasno je ko su predvodnici evropske politike u Crnoj Gori, jasno je koje su to partije koje su potrošile gotovo dvije decenije promovišući tu ideju, i na kojoj ćemo istrajati, ne samo na onome što su plodovi Evropske unije u materijalnom smislu, već i ono što su evropske vrijednosti, i na tome ćemo itekako istrajati. Mislim da je ta taktika koju su izabrali baš i nije najpametnija, smiješno zvuči i njima samima, kad izgovaraju ove parole koje izgovaraju svih ovih dana", istakao je Đuričković.
Politika Evropske unije se, dodaje on, može ogledati i u regionu. Uočavaju se, kako kaže, neki dupli aršini, te su iz tog razloga upozorili evropsku komesarku Martu Kos da će opozicija insistirati na vrijednostima koje, kako navodi, Evropska unija nosi.
"Nama su vrijednosti Evropske unije jako bitne, upravo zbog opstanka Crne Gore kao građanske države, a ne države naroda, ono što pokušavaju neke etno partije da sprovedu kao svoju agendu u Crnoj Gori. Mislim da je to njima jasno, i nijesmo imali neki oprečan stav, nego smo, čak štaviše, imali razumijevanje za taj potez. Ovo su sve legitimna sredstva borbe, pogotovu imajući u vidu okolnosti kako je došlo do ove situacije, što mislim da je uveliko iznenadilo sadašnju vladajuću strukturu, jer su mislili da će ipak nekako, uz pomoć nedovoljne zainteresovanosti Evropske unije da zauzme neki čvršći stav, da nekako da gura stvari, to ne možemo nazvati da se ide naprijed, ali eto da se nešto dešava, da se drži neki status quo", ocijenio je Đuričković.
Opozicija će, kaže, istrajati na takvom stavu, jer im je jasno šta je pozadina svih dešavanja, i kako je Crna Gora došla u ovu situaciju. To je, dodaje, ono što građani treba da razumiju.
"Oni su imali, prije tih mjesec i po dana, jedno vrlo elegantno rješenje, naši poslanici su to obrazlagali u Skupštini Crne Gore, mogli su da izaberu dodatnog sudiju, da raspišu oglas za dopunu sudija Ustavnog suda, nijesu željeli to, oni su jednostavno imali agendu da izazovu anomaliju, da uvedu lošu praksu u pravni sistem Crne Gore, ne zbog odabira daljih sudija, već da bi neke druge teme, poput onih, kao što su promjena zastave, promjena zakona o državljanstvu mogli da završavaju uz neko mišljenje, uz neko tumačenje članova Ustava, da li je promjena Ustava dopuna, i da li Ustav uopšte može da se dopunjava, ili se mijenja. To je to što je njihova agenda, i tu su oni napravili grešku u koracima, i mislim da će polomiti zube na čitavoj ovoj priči, jer Spajić je taj koji se našao u klinču, Spajić je taj koji je ovih dana najnervozniji, vi vidite da je čak i Andrija Mandić poprilično relaksiran, Mandić je taj koji ima probleme i sad od njega očekuje da ih riješi, a on nema dovoljno političke hrabrosti da se suprostavi Andriji Mandiću, i da je riješi ovu sitaciju", naglasio je Đuričković.
Došlo je vrijeme da se podvuče crta u Crnoj Gori, poručuje on, jer opozicija već mjesec i po dana trpi ustavno nasilje i ignorantski stav od strane predsjednika Skupštine i premijera.
"Prisjetićemo se njegovog odnosa prema poslanicima kad je bio premijerski sat, prisjetićemo se njegova odnosa ovih dana, i na press konferenciji prema onome što su zahtjevi dijela građana koji ovih dana protestuju, prisjetićemo se njegovog ignorantskog stava prema onome što su zahtjevi Skupštine Prijestonice Cetinje. Ne možete da ćutite baš sve, vrijeme je da podvučemo crtu. Mi smo naše zahtjeve ispostavili, očekujemo da oni te zahtjeve uvaže, ako ih ne uvaže, u Crnoj Gori, mogu slobodno da računaju da neće biti normalnog redovnog političkog života", izričit je Đuričković.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR