Uprkos obavezi Crne Gore iz Reformske agende da postupno uskladi viznu politiku sa viznom politikom Evropske unije do 2027. crnogorska Vlada je krajem decembra, umjesto smanjenja liste zemalja koje nijesu usklađene sa viznim režimom EU, povećala taj broj dodajući Bahrein i Saudijsku Arabiju. Time je ozbiljno dovedeno u pitanje ispunjavanje Reformske agende koja predviđa da naša zemlja svake godine uvede vizni režim za najmanje jednu državu s liste EU. Kao posljedicu neispunjavanja obaveza iz Agende možemo imati stopiranje isplate novca iz Plana rasta za Zapadni Balkan, a samim tim i usporavanje procesa evropskih integracija.
Vlada Crne Gore je 24. decembra 2024. na telefonskoj sjednici odlučila o Predlogu uredbe o dopuni Uredbe o viznom režimu.
„U Uredbi o viznom režimu u članu 1 poslije riječi “Bahama,” dodaju se riječi: “Kraljevine Bahrein,”, a poslije riječi: “Republike San Marina,” riječi: “Kraljevine Saudijske Arabije,”“, navodi se u Odluci.
Tako su Bahrein i Saudijska Arabija, dodate listi zemalja čiji građani mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 90 dana, sa važećom putnom ispravom izdatom od tih država, bez vize.
To je suprotno onome na šta se obavezala Crna Gora u Reformskoj agendi, prema kojoj je dužna da svake godine postepeno sužava listu bezviznih režima u skladu sa politikom EU, a ne da je dodatno proširuje.
Na šta smo se tačno obavezali u Reformskoj agendi?
Vlada Crne Gore je na sjednici 26. septembra 2024. usvojila Reformsku agendu a riječ je o reformama na koje se naša zemlja obavezala zaključno sa 2027.
Cilj tog dokumenta je ubrzanje ekonomske konvergencije Crne Gore prema prosjeku EU i sprovođenje neophodnih reformi kako bi se ubrzala integracija u EU. Njena implementacija omogućava našoj zemlji i pristup finansijskoj podršci iz Instrumenta za reformu i rast, koji je dio Plana rasta za Zapadni Balkan, a čiji je cilj da podrži ekonomski razvoj regiona.
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je, na dan usvajanja Reformske agende, saopštila da ona podrazumijeva niz reformi koje ćemo sprovoditi i na kraju dobiti određeni iznos novca za te reforme, odnosno tranše koje ćemo dobijati svakih pola godine u skladu sa ispunjenim obavezama.
U dijelu Reformske agende koji se odnosi na viznu politiku navodi se da u procesu pristupanja EU Crna Gora ima obavezu usklađivanja liste država čijim državljanima je potrebna viza za ulazak u CG i liste država čiji državljani su izuzeti od te obaveze – sa listama EU, a koje u ovom trenutku nijesu u potpunosti usklađene.
„Svaka izmjena u oblasti vizne politike, izmjena normative i usklađivanje sa viznim standardima i procedurama EU podrazumijeva direktnu nadležnost Ministarstva vanjskih poslova, ali i uključivanje ostalih nadležnih organa: Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencije za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije. Crna Gora se obavezuje da će uvesti dodatne sigurnosne mjere kako bi bolje provjeravala dolaske bez viza (jun 2027) i da će postepeno ukinuti bezvizni režim sa zemljama koje nijesu na listi bezviznog režima EU posebno onima koje predstavljaju neregularnu migraciju ili sigurnosne rizike za EU“, navodi se u agendi.
Dodaje se i da je predviđeno da Crna Gora svake godine uvede vizni režim za najmanje jednu državu s liste EU, a napredak će biti mjeren na kraju svake godine.
Evropska komisija odobrila je Reformsku agendu Crne Gore krajem oktobra, ali naša država još nije dobila prvu tranšu novca iz EU koja bi trebalo da iznosi oko 26 miliona eura, od ukupno 383,4 miliona koliko bi našoj zemlji trebalo da bude na raspolaganju do kraja 2027.
MEP zaduženo za koordinaciju i izvještavanje o sprovođenju Reformske agende ali upućuje na MVP
Antena M obratila se Ministarstvu evropskih poslova pitanjima: zašto je Crna Gora dodala Bahrein i Saudijsku Arabiju na spisak zemalja čiji građani mogu posjetiti našu zemlju bez vize, krši li se tom odlukom Reformska agenda i ugrožava li se naš evropski put? Iz Ministarstva koje je zaduženo upravo za evropske intregracije nijesu željeli da komentarišu tu odluku, već su nas uputili na Ministarstvo vanjskih poslova. Zanimljivo je, međutim, da u odgovoru ujedno i navode da su upravo oni zaduženi za „koordinaciju i izvještavanje o sprovođenju Reformske agende“.
„Ministarstvo evropskih poslova zaduženo je za koordinaciju i izvještavanje o sprovođenju Reformske agende za Plan rasta za Zapadni Balkan, dok su planirane reforme u nadležnosti resora zaduženih za pojedinačne oblasti javnih politika.
Stoga, shodno podjeli nadležnosti po resorima, molim Vas da ova pitanja proslijedite Ministarstvu vanjskih poslova“, navodi se u odgovorima MEP-a.
Naš portal se u utorak obratio i Ministarstvu vanjskih poslova, ali odgovore još nijesmo dobili, uz molbu u telefonskom razgovoru „za strpljenje“.
Očekujemo odgovore i Delegacije EU u Podgorici.
Zanimljivo je i da je prmijer Milojko Spajić u novembru boravio u Bahreinu, kada je i potpisan prvi Memorandum o saradnji između dvije zemje. Šta podrazumijeva tačno taj Memorandum, međutim, nije saopšteno.
RTCG izvijestio o posljedicama pa uklonio vijest
Portal RTCG juče je izvijestio da će Crna Gora morati do kraja mjeseca da ukloni dvije zemlje sa liste država sa bezviznim režimom kako bi dobila novac iz Plana rasta ove godine.
U objavljenom tekstu naveli su da im je to saopštio portparol Evropske komisije koji je istakao da Crna Gora to mora da uradi s obzirom na povećanje broja zemalja koje nijesu usklađene sa viznim režimom EU u Crnoj Gori, a kako bi se pridržavala koraka Reformske agende.
„Crna Gora će morati da ispuni uslov vezan za prvi izvještajni period uklanjanjem dvije zemlje sa liste do kraja februara, kako bi stekla pravo na oslobađanje sredstava vezanih za ovaj reformski korak ove godine“, navodi se u odgovoru portparola EK, pisalo je u tekstu na sajtu RTCG.
Tekst je međutim u toku dana uklonjen sa portala, ali je ostao trag u keširanim rezultatima pretrage, gdje se i dalje može vidjeti njegov naslov i meta opis.
.
Janko
Naravno da oce.