1 °

max 8 ° / min -1 °

Četvrtak

20.02.

8° / -1°

Petak

21.02.

9° / 1°

Subota

22.02.

9° / 2°

Nedjelja

23.02.

10° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

10° / 6°

Utorak

25.02.

12° / 7°

Srijeda

26.02.

12° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Mirković: Vlada je netransparentna, više od polovine sjednica su telefonske, odlukama dovodi javnost pred svršen čin

Politika

Comments 0

Mirković: Vlada je netransparentna, više od polovine sjednica su telefonske, odlukama dovodi javnost pred svršen čin

Izvor: ETV

Autor: Antena M

  • Viber

Prema podacima Centra za građansko obrazovanje (CGO) u prvoj polovini 2024. godine ispunjeno je 49 odsto planiranih obaveza iz programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, a Vlada je tvrdila suprotno - da je realizacija između 84 i 100 posto.

Vlada je fingirala podatke jer smo od njih dobili podatke koje smo mi objavili, saopštio je Nikola Mirković iz CGO.

"To su isti ti podaci koje smo dobili od resornog ministarstva, od Ministarstva evropskih poslova. Podatke za prvih pola godine dobili smo u julu, i jednim ozbiljnim pristupom, i analizom, koja nije ni tako komplikovana, jeste da je obiman dokument, ali uvidom u njega može se doći do zaključka da je za tih pola godine ispunjeno manje nego što sada, na kraju, čitave godine tvrdi Vlads. Samo u drugoj polovini je 285 obaveza, dok sada možemo čuti od Vlade da je za čitavu 2024.bilo 282. Zapravo je po našoj analizi podataka, koje smo dobili po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, ukupnih obaveza bilo 335, i kad se oduzme tih 160 ispunjenih, to je prosta matematika i dolazimo do te evidentne razlike u procentima” - rekao je Mirković u jutarnjem programu Budilnik na Televiziji E.

Dobro bi bilo da je transparentnost veća pa da i Vlada pojasni svoju metodologiju i da li su neke od obaveza prebacili za neki naredni period, smatra Mirković.

Nije stigao nikakav demanti Vlade na objavljene podatke CGO-a, objašnjava Mirković.

"Kada smo napravili prvu analizu, prvih pola godine, dali smo nešto precizniji uvid koliko je, jer nijesu svi na istom nivou, zavisi od komplikovanosti tih obaveza pa nijesu svi na istom nivou ispunjenosti bili. Bilo je nekih koji su ispunili posao 100 posto, neki 90, bilo je nekih koju su ispunili pet, a bilo je nekih koji su ostali na nuli. Mi sa sada za drugih pola godine još uvijek nemamo takve podatke, pa se ne bih upuštao sa nagađam da li je neko nadoknadio u ovih drugih pola godine zaostali posao, da li je neko napravio neku vrstu stagniranja, ali siguran sam da ćemo i to saznati u nekom narednom periodu, a dobro bi bilo da konačno vidimo neki proaktivan pristup na vrijeme, od strane Vlade. Dobro bi bilo da imamo dokument, i presjek, ne samo na pola godine, nego jednu njihovu analizu učinka čitavih godinu dana za 2024.godinu”, istakao je Mirković.

Sjednice Vlade za javnost su bile otvorene, podsjeća Mirković, u toku 43.Vlade Crne Gore ali je, dodaje on, došlo do promjene i to je korak nazad kada je transparentnost u pitanju.

CGO je, podsjeća Mirković, u zahtjevu prema Vladi istakao da su usmene informacije od značaja, a za koje je javnost uskraćena jer se ne može nagađati šta se na tim sjednicama dešava.

"Podsjetiću vas i na podatke CGO koje smo nedavno objavili, a to je da veliki broj telefonskih sjednica, preko pola, čini mi se 84 telefonske sjednice. To je takođe alarm za transparentnost. Tražili smo da se to promijeni, iako to ne garantuje potpunu transparentnost i nezavisno praćenje, može da bude ipak značajno olakšavajuće. Kad je u pitanju Ministarstvo evropskih poslova svaka sjednica počinje usmenom informacijom o ispunjenju obaveza i nekim uvidom u stanje, ako je ona usmena, i nemamo otvorene sjednice, mi nijesmo u mogućnosti da čujemo tu informaciju. Vlada bi se u konkretno ovom slučaju spasila blamaže da smo mogli čuti te informacije”, naglasio je Mirković.

Princip Vlade je, smatra Mirković, da javnost dovodi pred svršen čin, a to je bio slučaj sa akcionim planovima 23 i 24 ali i sa Reformskom agendom.

"Sada dobijamo informaciju, posle godinu dana, da je nacrt Zakona o Vladi izmijenjen i spreman da se šalje Evropskoj komisiji, a nema ga javno objavljenog na sajtu Vlade, a spreman je za Evropsku komisiju, što je apsurd”, zaključio je Mirković.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR