8 °

max 19 ° / min 8 °

Nedjelja

13.04.

19° / 8°

Ponedjeljak

14.04.

17° / 12°

Utorak

15.04.

19° / 13°

Srijeda

16.04.

24° / 14°

Četvrtak

17.04.

24° / 15°

Petak

18.04.

15° / 11°

Subota

19.04.

14° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vuković: Koprivica zna da će doživjeti sudbinu bivšeg ministra Martinovića

Izvor: Screenshot

Politika

Comments 0

Vuković: Koprivica zna da će doživjeti sudbinu bivšeg ministra Martinovića

Autor: Antena M

  • Viber

U Skupštini Crne Gore završena je sjednica Prvog redovnog zasijedanja u 2025. godini.

U nastavku pročitajte kako je protekla rasprava:

Na poslanička odgovara Ministar javne uprave Maraš Dukaj.

Prvo pitanje Dukaju postavio je Boris Mugoša poslanik SD-a.

"Zbog čega je ministar izdvojio mišljenje na sjednici Vlade povodom utvrđivanja prijedloga Zakona o izmjenama dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima, budući da je njegov resor pripremao dokument koji je dostavljen Vladi na razmatranje. Na samoj sjednici, dokument je korigovan i to na gore“, pitao je Mugoša.

Mugoša je upitao da li taj drugi materijal ima pozitivno mišljenje Evropske komisije.

"Evropsku uniju ne možemo da varamo, ukoliko želimo da budemo dio te porodice. Ovkava parlamentarna većina ne može uvesti Crnu Goru u EU“, rekao je Mugoša.

Dukaj je kazao da se "donekle se slaže da su izmjene napravljene na sjednici Vlade izazovi".

"Na ovom zakonu radimo već dvije godine", rekao je ministar.

Slično pitanje Dukaju postavila je Zoja Bojanić Lalović iz DPS. Bojanić Lalović konkretno je pitala šta će ćet preduzeti u vezi zahtjeva EU povodom Zakona državnim službenicima i namještenicima?

Maja Vučelić (CIVIS) ima pitanje za potpredsjednika Vlade Moma Koprivicu.

"Prema izvještaju GRECO, Crna Gora nije implentirala većinu preporuka, koje će mjere Vlada Crne Gore kako bi ubrzala punu implementaciju ostalih prepouka, i kako planira da riješi ključne izazove koji usporavaju taj proces", upitala je ona.

Oskar Huter (DPS) zatražio je riječ i kazao da je potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj trebao da reaguje na izjave Rovčanina i Koprivice, koji su, prema riječima Hutera, govoreći o bivšoj vlasti, 'duplim pasom' ubiraju političke poene pred izbore u Nikšiću.

"Rovčanin je nazvao o trećinu građana CG da su oni koji su glasali DPS zatočenici svojih odluka. Ovo je zlopotreba poslaničkog pitanja, duplom pasu između Demokrata. Svjedočimo fašisodinim izjavama", rekao je poslanik DPS.

Camaj je u odgovoru Huteru kazao da nije vidio ništa sporno "ovo su političke klasifikacije koje su čuju tokom ovakvih debata“ .

Ivan Vuković (DPS) kazao je da izlaganje Koprivice, koji je, uglavno, govorio o bivšoj vlasi, nema veze za pitanjima poslanika.

„Ovo je očajnički potez da se izbjegne debakl u Nikšiću. Iznešene su ozbiljne optužbe, toliki je strah da se pribjegava svemu. Oni znaju da će nakon izbornog debakla doživjeti sudbinu bivšeg ministra Martinovića“, smatra Vuković.

Duško Stijepović (Demokrate) stao je u odbranu Koprivice.

„Koprivica je potpredsjednik, između ostalog, za antikorupciju i pitanje se ticalo toga. Govorio je o mjerama kada je vladala partija bivšeg gradonačelnika Podgorice“, rekao je on.

Stijepović je dodao da Vuković, "smije sve da pomene, ali ne Nikšić", jer su ga, prema riječima poslanik Demokrata - "spržili".

„Slušamo ovdje o traktorima, kakve veze oni imaju sa borbom protiv korupcije“, rekao je Vuković u polemici sa Camajem o dobijanju proceduralnog reagovanja.

Vuković je dodao da ako ima neka saznanja da je on prekršio zakon - neka ga tuži.

Nakon ovih izlaganja, Koprivica je završio sa primanjem pitanja od poslanika, a zamijeniće ga ministarka kulture i medija Tamara Vujović.

Jasmin Ćorović (BS) upitao je ministarku šta će uraditi o sve prisutnijem govoru mržnje, preciznije, dodao je on, o nedavnoj izjavi Ivana Mioševića, novinara, koji je rekao na Gradskoj TV da je "nepristojno da spoljnu politiku CG vodi predstavnik manjine".

"Klasični govor mržnje", dodao je Ćorović.

Ministarka Vujović je kazala da se društvo mora zaštiti od negativnih posljedica govora mržnje. Ne bi se ipak saglasila da je govor mržnje sve češći.

"Rješenje nije jednostavno i nema čarobnog štapića, već svi treba da se potrudimo da stvorimo zdraviji medijski sistem. U CG se govor mržnje najčešće širi putem tabloida iz okruženja, te na lažnim profilima na društvenim mrežama. Malo je primjera gdje etablirani mediji šire govor mržnje", kazala je Vujović, dodajući da sankcije ne mogu biti jedini alat u suzbijanju govora mržnje.

Ćorović je u odgovoru Vujović, kazao je da je očekivao da će ona sa pozicije ministarke u pomenutom slučaju reagovati.

"Mada Vas razumijem, da reagujete na svaki govor mržnje, morali biste da reagujete svakodnevno ", kazao je Ćorović.

Amer Smailović (BS) pitao je ministarku zbog čega je poništeno rješenje Uprave kulturnih dobara kojim je data saglasnost na konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar-pašine džamije u Bijelom Polju.

"Uprava u ovom slučaju nije pogrešno postupala, već tako da se uvaže sve arhitektonski, istorijski i arheološki slojevi ovog kulturnog dobra", odgovorila je Vujović.

Zoja Bojanić Lalović (DPS) postavila je pitanje u vezi sa statusom istaknutih kulturnih stvaralaca.

"Znamo da je njihov status ustanovljen Zakonom o kulturi i da Vlada može na prijedlog MKM da dodijeli status istaknuti stvaralac umjetniku ili stručnjaku čija su djela od izuzetnog značaja za kulturu CG. Zašto od 2021. do danas nije dodijeljen nijedan status istaknutog kulturnog stvaraoca?", upitala je poslanica DPS-a.

Vujović je odgovorila da je MKM pristupilo procesu inoviranja normativnog okvira u ovoj oblasti, koji je zastario i imao manjkavosti.

"Za razliku od uredbe iz 2009. prepoznate su oblasti u kojima se dodjeljuje status istaknuti stvaralac. To može biti književno, muzičko, likovno i vizuelno stvaralaštvo, te filmsko, pozorišno-scensko i kulturna baština. Takođe, predložen je novi sastav Komisije. Tačno je da se Komsija od 2021. nije sastajala, iako je bila dužna da se sastana jednom godišnje, pa sada ima 13 kandidata o kojima Komisija nije odlučivala. Da bi ispravili tu nepravdu utvrđeni su rokovi za formiranje Komisije", saopštila je ministarka.

Kultura je važan aspekt našeg društva i na tom polju ima mnogo otvorenih pitanja koja treba rješavati, kazala je Bojanić Lalović, dodajući da nije funkcionalna ni Nacionalna komisija za UNESCO.

"Živimo vrijeme nekulture, ambijent je takav da je na snazi opšti rijaliti sa radikalnom retorikom, koja je odraz nesposobnosti pojedinaca ili zajednica da se nose sa porazom, kao sa pobjedom. Danas smo bili svjedoci političke tribine koja je bila odraz nekulture i, da zaokružim, onim što je opteretilo i medije i mreže, to je izjava da svi koji glasaju DPS su kriminalci i lopovi. To je izjava predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića", kazala je poslanica DPS. Postavila je i pitanje: Da li u ovakvom ambijentu kultura može da se zove kulturom?

Sjednicu možete pogledati na linku ispod: 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR