PrijestZavršena je vanredna sjednica Skupštine Prijestonice Cetinje, koja je bila posvećena dinamici realizacije zaključaka donesenih povodom tragičnih događaja koji su se dogodili na Cetinju 12. avgusta 2022. godine i 1. januara 2025. godine.
Na današnjoj sjednici zatraženo je od predsjednika Vlade da u roku od 14 dana od dana upućivanja zahtjeva dostavi pisani odgovor, pojedninačno, na sve zaključke koje je donijela Skupština Prijestonice.
U zahtjevima dalje navode da Skupština Prijestonice ovlašćuje predsjednicu Skupštine da formira posebno radno tijelo koje će biti zaduženo za praćenje realizacije zaključaka koje je donijela Skupština Prijestonice povodom tragičnih događaja na Cetinju.
Tok sjednice:
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković u uvodnom obraćanju istakao je da kroz svoju dugu i bogatu istoriju, Cetinje pamti različite dane – ponosa, prkosa, herojstva, stvaranja i slobode.
"Pamti dane borbe i pobjede, kada se iz našeg grada dizao glas dostojanstva i slobodarske misli, i kada su se stvarali temelji identiteta i duhovnosti crnogorskog naroda. Ali, Cetinje pamti i dane tišine. Mukle tišine koja je nastupila nakon pucnja, tišine koja je zavladala ulicama, školama i domovima, po imenima koja više ne čujemo gradom, po praznim klupama, neizgovorenim riječima i pitanjima koja i dalje čekaju odgovor", kazao je Đurašković.
Đurašković je naglasio da je 12. avgusta 2022. godine i 1. januara 2025. godine, Cetinje je pretrpjelo gubitke koji prevazilaze granice boli, političke odgovornosti i bilo koje institucionalne nadležnosti.
"Tih dana, Cetinje nije izgubilo samo svoje sugrađane – izgubili smo 23 člana naše zajednice, naše komšije, prijatelje i dio našeg kolektivnog identiteta. Izgubljeni su životi ljudi koje smo svi znali, sa kojima smo dijelili ulice, trgove, škole, radna mjesta, osmijehe i tuge. Među izgubljenim životima, postoje rane koje bole još dublje, jer nose dječija imena Mašana, Marka, Jovana i Vukana, koji nijesu stigli da odrastu, odaberu svoje puteve, da ostvare svoje snove i iza kojih je ostala najveća praznina", rekao je on.
Đurašković je naglasio da danas ne govori kao gradonačelnik, već kao Cetinjanin.
"Danas govorim i kao neko ko je, od prvog dana svog mandata, svim snagama nastojao da Cetinje bude sigurno, otvoreno i podsticajno mjesto za život, u kojem će svako dijete imati pravo na srećno djetinjstvo, svaki mladi čovjek prostor za rast i razvoj, a svaka porodica razlog da vjeruje u bolje sjutra.
Tuga koju danas nosimo je zajednička bol svih Cetinjanki i Cetinjana, ali je odgovornost da iz nje učimo još veća. Vođena upravo tom odgovornošću, Skupština Prijestonice Cetinje je nakon tragičnog događaja početkom ove godine donijela niz zaključaka sa jasnim ciljem da se slična tragedija nikada više ne ponovi i da se obnovi povjerenje građana u institucije koje imaju obavezu da ih zaštite. Nažalost, uprkos odlučnosti zahtjeva, odgovor dijela državnih organa je izostao, kao i reakcija koja bi makar simbolično priznala težinu situacije", kazao je Đurašković.
Umjesto institucionalnog odgovora, navodi Đurašković, uslijedila je tišina, a umjesto odgovornosti – ćutanje, on dalje navodi "Na kraju, Cetinje je bilo i ostalo grad prkosa i ponosa, ali i grad koji zna da nosi bol sa dostojanstvom. Stoga, naš zadatak danas nije samo da se sjećamo, već da stvaramo uslove da se ovakva tragedija nikada ne ponovi, a neka nam Mašan, Marko, Jovan, Vukan, i svi ostali naši izgubljeni sugrađani budu vodilje i izvor naše snage u toj borbi".
"U trenucima kada odgovori nijesu stizali od onih od kojih su se najviše očekivali, kada su naši dopisi, zahtjevi i javni apeli upućeni nadležnim državnim organima ostajali bez odgovora ili konkretne reakcije. Formirali smo Operativni tim za unapređenje psihosocijalne podrške, sastavljen od predstavnika svih relevantnih institucija, sa ciljem unapređenja mentalnog zdravlja naših sugrađana, gdje su razmatrani programi kontinuirane podrške svim kategorijama stanovništva i mjere za dugoročno praćenje i zaštitu mentalnog zdravlja".
Nezavisni odbornik Stefan Vuletić kazao je da nko nije snosio odgovornost, te da je ćutanje institucija drugi oblik nasilja.
"Ovakva ćutnja je neprihvatljiva. Pozivam na odgovornost ne kao političar već kao čovjek, kao sugrađanin. Cetinje to zaslužuje", kazao je Vuletić.
Ivan Popivoda nezavisni odbornik kazao je da ima mnogo razloga za nezavisnom međunarodnom istragom, postavljajući pitanja na koja, kako kaže, još uvijek nemaju odgovor.
"Još uvijek nijesmo dobli odgovore na mnoga pitnja. Da li postoji iko ko vjeruje da se radi o situacionom događaju? Kako i od koga je ubica nabavio oružje? Zašto je tražena obdukcija žrtava a ne i obdukcija ubice", pitao je Popivoda.
Popivoda se zahvalio neformalnoj grupi Kamo śutra na njihovom djelovanju nakon tragedije na Cetinju.
Huter: Zaključak ove sjednice ne smije biti "dako nam se ovo više ne ponovi"
Odbornik DPS-a Oskar Huter istakao je da je saglasan sa izlaganjima svojih prethodnika.
"Na inicijativu DPS-a zasijedanje se prenosi na Parlamentarni kanal. Mi smo u ovom Pralamentu predstavnici građana Cetinja", kazao je Huter, podsjećajući na zahtjeve Prijestonice.
Huter dalje ističe da je poražavajuća bezdušnost, nevaspitanje koju demonstriraju donosioci najviših funkcija.
"Mjesto je da se traži odgovornost zbog urušenog bezbjednosnog sektora. Imali smo prilike da se uvjerimo da oni ne rade za živote naše đece i građana, vjerotano su sa adresa dobili instrukcije da ne odgovaraju i da će se Cetinje svakako vratiti svojim obavezama. Ovaj grad je emotivno pokošen. Slomiti ovaj grad znači slomiti srce Crne Gore, to je razlog zašto ne stiže odgovornost i zašto je neće ni biti".
Slavko Janković iz URA kazao je da se o Cetinju ne može govoriti kroz pojedince.
Ponovo za riječ se javio poslanik DPS-a Oskar Huter ističući da ne smijemo ostati nedorečeni i da nakon ove sjednice ne smije ostati "Dako nam se ovo više ne ponovi", to, naglašava Huter, ne smije biti zaključak sjednice.
Vuletić: Sram vas bilo, ako ne preuzmete odgovornost javnost će vas pamtiti po sramoti
Nakon toga je nezavisni odbornik Stefan Vuletić poručio donosiocima odluka sa državnog vrha: "Gospodo, sram vas bilo! Ako vi ne preuzmete odgovornost, mi hoćemo, ako to ne uradite javnost će vas pamtiti po sramoti".
Odbornik Borislav Pravilović naglasio je da mora postojati detaljan izvještaj cijele tragedije zbog, kako kaže, građana Cetinja i posebno porodica žrtava.
Nikola Đurašković u završnom izlaganju kazao je da "nažalost ni ova sjednica nije mogla bez politike".
"Uvijek stojim iza onoga što postavim kao zahtjev. Sve diplomate koje su bile moji gosti su upoznati sa zahtjevima, a to je bio slučaj i tokom prve posjete premijera Spajića, a koji je imao drugu tematiku, međutim ticao se i ovoga. VDT vodi istragu, ne može Prijestonica uzimati nadležnosti Tužilaštva. Bilo je jako teško donijeti neke odluke, bilo je teško donijeti odluku da li podnijeti ostavku ili ne, mislim da izbori ništa ne bi promijenili. Volio bih da kako ste mene pitali za ostavku, da ste tako pitali gospodu koja ima najviše odgovornosti".
Na izlaganje Đuraškovića reagovao je Huter, pitajući šta je bio odgovor premijera Milojka Spajića na zaključke na koje mu je ukazao.
"Gospodine Huter obratite pažnju na terminologiju, ja ne ćaskam sa premijerom nego vodim ozbiljan razgovor. Dobar dio odgovora na pitanja koja ste sad postavili ste dobili od Lazara Šćepanovića. Nego, danas su kamere uključene. Ni gospodin Spajić, ni ja ne možemo mimo stava VDT-a preduzimati radnje, vi biste to trebali da znate", kazao je Đurašković Huteru.
Nakon što je Oskar Huter ponovo zamolio za riječ, Nikola Đurašković napustio salu.
Mato
Bujo..Bujo...zar samo to imaš reci za ovu kasapnicu na Cetinje....dodjoše li Demokrate i ostali na saučešce...više ima interesovanja za Obalu Gaze nego za Cetinjsku tragediju.
Lola952
Ćaskaš, ćaskaš, da nijesi stao iza zahtjeva studenata grupe Kamo śutra. Da nijesu tražio da smijeni one dvojicu.
Cetinjanin
Bolje bi bilo da Bujo demontrativno napusta sjednicu kad govore demokrate. Poceo je po malo da vrda. Oskaru je svaka izgovorena bila na mjestu.