13 °

max 21 ° / min 13 °

Četvrtak

24.04.

21° / 13°

Petak

25.04.

19° / 13°

Subota

26.04.

18° / 13°

Nedjelja

27.04.

21° / 11°

Ponedjeljak

28.04.

18° / 13°

Utorak

29.04.

19° / 11°

Srijeda

30.04.

20° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Predsjednički izbori 2018: Ponovni pokušaj oživljavanja SRJ?

Politika

Comments 0

Predsjednički izbori 2018: Ponovni pokušaj oživljavanja SRJ?

Izvor: IFIMES

Autor: Vladana Jovanović

  • Viber

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. Povodom predstojećih predsjedničkih izbora u Crnoj Gori, analizirali su završnicu izborne kampanje u našoj državi. Iz opširnog istraživanja „Crna Gora – Predsjednički izbori 2018: Ponovni pokušaj
oživljavanja SRJ?“ objavljujemo najvažnije i najzanimljivije dijelove.

Za i protiv Crne Gore

"Osporavanje državnosti Crne Gore često se dovodi u pitanje od strane velikosrpskih nacionalista, velikosrpske opozicije u Crnoj Gori i Srpske pravoslavne crkve (SPC). Pri tome se ne može zanemariti uloga Rusije, koja je
intenzivirala svoje aktivnosti u Crnoj Gori u završnici procesa njenog pristupanja ka punopravnom članstvu u NATO-u", navodi se u analizi IFIMES-a.

Na sceni je, pišu nadalje, pokušaj da se Crna Gora stavi pod snažan srpski i ruski uticaj. "Realizacija
takvog scenarija podrazumijeva instaliranje svog kandidata na poziciju predsjednika Crne Gore, stvaranjem ambijenta, koji bi doveo do prijevremenih izbora na kojima bi se iznudila pobjeda prosrpskih i proruskih stranaka.

Finansiranje tih aktivnosti vrši se uglavnom iz inostranstva. Došlo bi do organiziranja referenduma na kojima bi se poništila proglašena nezavisnost i samostalnost Crne Gore, poništeno bi bilo članstvo Crne Gore u NATO-u i povučeno međunarodno priznanje Republike Kosovo, što prema međunarodnom pravu nije izvodljivo", stoji u analizi.

Zbog toga se, kako smatraju, ulažu snažni napori da se onemogući pobjeda Mila Đukanovića u prvom krugu predsjedničkih izbora, jer bi eventualni drugi krug izbora, ipak, davao nadu tim političkim snagama za realizaciju planiranog scenarija.

Analitičari smatraju, da je veliki broj predsjedničkih kandidata, čak sedam, za razliku od prošlih predsjedničkih izbora 2013.godine kada su bila svega dva kandidata u funkciji raspršivanja glasova na više kandidata, da bi se na takav način onemogućila Đukanovićeva pobjeda u prvom krugu izboru. Radi se, kako navode, o temeljito pripremljenoj strategiji, koja je pripremana izvan Crne Gore i u koju su pojedini kandidati (ne)svjesno uvučeni. 

Državotvorne jače od antidržavotvornih snaga

Opozicija je, piše u analizi, duboko podijeljena ne samo ideološki nego i etnički. "Dio opozicije je prosrpske i proruske orijentacije i uglavnom pod uticajem zvaničnog Beograda i Moskve, kojoj je ključan cilj skinuti sa vlasti i eliminirati iz političkog života Mila Đukanovića, ključnu političku ličnost u Crnoj Gori posljednje tri decenije", navodi se u analizi.

Pokušaj oživljavanja SRJ?

Dio prosrpske i proruske opozicije pokušava, navodi se u analizi, na potpuno pogrešnom antidržavnom konceptu srušiti Mila Đukanovića (DPS) i aktuelnu Vladu Crne Gore.

"To stvara snažan otpor kod etničkih Crnogoraca i manjinskih zajednica, koje prosrpska i proruska opozicija sa postojećom politikom i pristupom stigmatizira, vrijeđa, ponižava i tako sve više udaljava od sebe. Predstojeći predsjednički izbori biće još jedan od bezuspješnih pokušaja dovođenja u pitanje državnog statusa Crne Gore odnosno njene nezavisnosti i uzaludni pokušaj ponovnog oživljavanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) u kojoj bi Crna Gora bila u podređenom položaju i pod snažnim uticajem Srbije i Rusije.

To je neponovljiva prošlost, a Crnu Goru pored nedavnog članstva u NATO-u čeka punopravno članstvo u EU te rješavanje brojnih izazova sa kojima se suočava ta mlada država, koja predstavlja važan faktor regionalne stabilnosti i nosilac je evropskih integracija u regionu", ističe se u analizi IFIMES-a.

Cijelu analizu pročitajte na LINKU.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR