Kineska GAC grupa koristi tradicionalni Milansku sedmicu dizajna kako bi se predstavila u Evropi. Na prestižnoj priredbi su najavili model Hyper SSR, koji ima za cilj performansama se takmičiti s najsnažnijim Teslama, pa čak i s Rimac Neverom. To će Kinezi pokušati uz pogon koji bi, prema najavi, trebao imati 1225 KS.
GAC tvrdi da njegov stroj može postići 100 km/h za 1,9 sekundi, što bi značilo da je skoro jednako brz kao Nevera (1,8 sekundi). Ipak, maksimalna brzina mu je ograničena na 250 km/h, dok serijska Nevera postiže 350 km/h. Rimčev automobil je jasno u prednosti po performansama, no dok Nevera košta oko dva miliona Eura Kinezi su za svoj model najavili cijenu oko 200.000 eura
Hyper SSR bi se u početku prodavao samo u Kini, ali će biti namijenjen i Evropi. U skladu s nultim emisijama, GAC tvrdi da je unutrašnjost Hyper SSR-a izrađena od održivih materijala i ne sadrži životinjske proizvode. U unutrašnjosti su volan u obliku šestougla veoma lagana sjedišta i obilje digitalne tehnologije. Digitalni instrumenti imaju dijagonalu od 8,8-inča, a dodirni zaslon je mnogo veći s 14,6 inča.
No GAC se Evropi predstavio i s konceptnim modelima koji bi trebalo dazainteresuju ovati sasvim drugi tip publike. U Milanu su tako takođe predstavili seriju "Car Culture 3.0", trio konceptnih automobila dizajniranih za grad. Ti modeli nazvani su City Pod, City Box i City Run, a pokazuju GAC-ovu viziju buduće urbane mobilnosti. Ovi modeli takođe "odaju počast urbanim pejzažima" Milana, gdje GAC ima svoj evropski centar za istraživanje i razvoj.
Fan Zang, potpredsjednik Centra za istraživanje i razvoj GAC-a, predstavio je novi slogan firme koji nije nešto maštovit te glasi "GAC Love design". Tom prilikom je rekao: "Dizajn nadilazi čisti oblik i funkciju, to je jezik koji povezuje emocije s budućnošću. Gledajući u budućnost, GAC je spreman kombinovati različite kulture i ideje s izvrsnim dizajnom te učiniti svijet živopisnijim i kreativnijim."
Iz tog razloga, GAC je pokrenuo globalnu nagradu za dizajn GAC Design Award 2024 s temom "Ljepota sutrašnjice" u tri regije Azije, Europe i Sjeverne Amerike. Također, pokrenuta je saradnja između GAC-a i Središnje akademije likovnih umjetnosti u sklopu projekta akademsko-industrijske saradnje "Inside Out", prenosi Jutarnji.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR