7 °

max 14 ° / min 6 °

Subota

20.04.

14° / 6°

Nedjelja

21.04.

9° / 6°

Ponedjeljak

22.04.

15° / 6°

Utorak

23.04.

11° / 10°

Srijeda

24.04.

14° / 9°

Četvrtak

25.04.

12° / 8°

Petak

26.04.

17° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Najbolji čistači organizma poslije prejedanja

Izvor: Foto: Screenshot Youtube; Ilustracija

Dom i porodica

Comments 2

Najbolji čistači organizma poslije prejedanja

Izvor: zadovoljna.hr

Autor: Milena Aprcović

  • Viber

U prazničnom periodu na stolu su dominirale kalorične namirnice u čijem konzumiranju tradicionalno pretjerujemo. Kako bismo sanirali posljedice prejedanja, potrebno je jelovnik obogatiti namirnicama koje će uspješno neutralisati masnoće u organizmu.

Povrće je idealno za borbu protiv nakupljenih masnoća, a sadrži i dosta vitamina i minerala koji će biti korisni u sezoni virusa.

Cvekla

Cveklu uglavnom povezujemo sa liječenjem anemije zato što sadrži veliku količinu gvožđa, ali ona je takođe dobar saveznik u postprazničnom čišćenju organizma, jer sadrži pigmente koji imaju snažno antioksidativno dejstvo. Jedan od njih je betain, koji posebno štiti jetru.

Cvekla takođe reguliše rad crijeva i pospješuje varenje. Najbolje je konzumirati je svježu jer se antioksidativna svojstva gube prilikom termičke obrade. U svježem obliku možete je koristiti kao sok koji uz dodatak limunovog soka postaje prava mala čaša zdravlja. Od svježe cvekle možete da napravite i ukusnu zimsku salatu koja u kombinaciji sa drugim namirnicama izbacuje neželjene masnoće iz tijela.

Spanać

Toksine u organizmu možete neutralisati i spanaćem. Bogat je vlaknima koja će stimulisati varenje i pomoći u rješavanju problema sa opstipacijom. Jedan je od najjačih antioksidanata. Spanać je odavno prestao da bude samo namirnica koju jedemo uz pire-krompir i jaja na oko. Jede se od jutra do večeri, a kao sok može se konzumirati i kao užina.

Od spanaća možete praviti razne čorbe koje obnavljaju zalihe gvožđa u telu i ujedno čiste organizam. Ako nijeste ljubitelj spanaća, jednostavno ga zamijenite jednako hranjivom blitvom.  

Brokoli

Ovo zeleno povrće obiluje korisnim nutrijentima sa antioksidativnim dejstvom. U pitanju je niskokalorična namirnica bogata vitaminima C, A i B6, gvožđem, kalcijumom i magnezijumom. Novija istraživanja pokazala su da brokoli sprečava nakupljanje masnoća u jetri.

Može se pripremati na razne načine, a najzdravje je da ga blanširate i dodate malo bijelog luka i maslinovog ulja. Ako volite kremaste čorbe, ovo povrće je idealno za tako nešto.

Kupus

Svježi kupus je fantastična dijetalna namirnica sa samo 25 kalorija u 100 grama. Bogat je vitaminima C i E, beta-karotenom, magnezijumom i gvožđem, ima snažno protivupalno dejstvo, pospješuje varenje i čisti jetru od toksina. Salata od svježeg kupusa nezaobilazan je dio naših jelovnika i može se konzumirati uz različite vrste jela.

Kisjeli kupus je posebno popularan tokom zime, kao i rasol koji ne samo da pomaže kod mamurluka, već i liječi. Rasol obiluje vitaminima C, E, K, vitaminima B kompleksa, kao i vitaminom U, jednim od najređih vitamina koji je važan za liječenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu.  

Bijeli luk

Bijeli luk je jedna od najmoćnijih namirnica na svijetu sa snažnim ljekovitim svojstvima. Smatra se prirodnim antibiotikom zbog svog antibakterijskog dejstva. U bijelom luku se nalazi stotinu aktivnih hemijskih jedinjenja, a među njima i nekoliko antioksidansa – jedinjenja koja smanjuju trošenje i opterećenost ćelija u organizmu.

Redovno konzumiranje bijelog luka može pomoću u ublažavanju raznih zdravstvenih tegoba, a jednako je koristan i prilikom procesa detoksikacije. Najbolje djeluje kada se konzumira u sirovom stanju.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Doco

@GRAĐANSKI, a u koju se ti crkvu krstis??

GRAĐANSKI

U Crnu Goru se zborilo "zelje", a ne "kupus" i "česan", a ne "bijeli luk"! Ova dva termina koja vi upotrebljavate (i, nažalost - skoro vaskolika naša nesretnja država) su tuđa i uvezena u drugozi polovici 20. stoljeća. Sramotno je ne poštovat svoje, no koristit na 100-e tuđih izraza.