Oko 750 miliona ljudi u svijetu, uglavnom muškaraca, ima problem s gubitkom kose. Mnogi muškarci spremni su preduzeti čak i vrlo radikalne zahvate kako bi povratili dragocjeni ukras na glavi.
Na internetu je moguće naći nebrojene reklame za rješavanje problema ćelavosti, odnosno alopecije, no predložene metode uglavnom nemaju nikakvog učinka, a pritom postoji opasnost da bi mogle imati teške posljedice.
Sveti gral u estetskoj medicini
Otkriće lijeka za ćelavost vjerojatno je jedan od svetih gralova u estetskoj medicini. Stoga je novo istraživanje, objavljeno u ozbiljnom, naučnom časopisu PLOS One pobudilo veliko zanimanje medija koje su neki popratili naslovima tipa: 'Novi lijek liječi ćelavost u nekoliko dana' ili 'Do 2020. više neće biti ćelavih'.
Trenutno u svijetu postoje dva lijeka za alopeciju čije je djelovanje potvrđeno kliničkim istraživanjima. Njihovi su stručni nazivi minoxidil i finasteride. No oba imaju umjerene rezultate u usporavanju opadanja kose. Usto imaju i ozbiljne nuspojave. Na primjer stručnjaci smatraju da Donald Tramp ima bujnu kosu zahvaljujući finasterideu, lijeku za smanjenje prostate i nivoa njenog specifičnog antigena PSA. Međutim, on ima brojne neželjene pojave među kojima su i višegodišnji gubitak potencije i sklonost samoubistvu.
Odlični rezultati, a bez nuspojava
Prema pisanju autora, novi lijek imunosupresiv WAY-31660 mogao bi vrlo snažno potsticati rast kose već u kratkom razdoblju od nekoliko dana, a istovremeno ne bi trebalo da ima nuspojave.
Prema autorima lijek, koji se inače već koristi za liječenje osteoporoze, odnosno krhkih kostiju, uzrokuje da kosa u samo šest dana naraste dva milimetra. WAY-31660 djeluje na proteine koji imaju funkciju zaustavljanja rasta kose.
U svojoj studiji tim sa Univerziteta u Mančesteru u Velikoj Britaniji krenuo je s istraživanjem učinka ciklosporina A. Taj gljivični metabolit se još od 1980-ih uobičajeno koristi kao imunosupresiv za suzbijanje odbacivanja transplantiranih organa, a već duže se zna da može snažno potstaknuti rast kose. Međutim, problem je u tome što se, zbog svoje toksičnosti, ne može primjenjivati na ljudima. Autori su ga stoga koristili samo u laboratorijskim uslovima kako bi otkrili nove ciljeve važne u potsticanju rasta kose i na temelju njih otkrili moguće netoksične supstance koje bi imale slično djelovanje.
Analize su pokazale da ciklosporin A značajno smanjuje nivo SFRP1 koji pak djeluje kao inhibitor signalnih putova Wnt i zaustavlja rast kose. Tim je stoga potražio spoj koji ima slično djelovanje, ali bez nuspojava i utvrdio da bi to mogao biti WAY-316606, lijek koji se dobro podnosi. U uzorcima tkiva ljudske kože u laboratorijskim eksperimentima utvrđeno je da on značajno ubrzava rast kose.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR