Stara izreka je da neko ima pamćenje kao sklon.
Tome bi se moglo dodati i slonovi skoro nikada ne spavaju.
Naučnici su utvrdili da najveći kopneni sisari u divljini u prosjeku spavaju dva sata dnevno, a ima i dana kada uopšte ne spavaju. Kada i spavaju to čine uglavnom na nogama. Ranija istraživanja pokazala su da slonovi u zatočeništvu spavaju od četiri do šest sati.
"San treba proučavati u prirodnom okruženju životinje, jedino ga tako u potpunosti možemo razumjeti", rekao je profesor Pol Manger s južnoafričkog univerziteta Vitvatersrand koji je svoj rad objavio u časopisu Plos one.
Istraživači su 35 dana pratili dvije slonice u jednom nacionalnom parku. Podatke o tome koliko su spavale dobili su iz uređaja veličine ručnog sata koji im je umetnut pod kožu i za životinje nije bio štetan. Satelitskom ogrlicom i žiroskopom pratili su gdje se slonice nalaze i u kom položaju spavaju.
"Mislimo da su te dvije slonice dobar reprezentativni uzorak cijele populacije", rekao je Manger, iako se nada da će u budućnosti moći da obavlja istraživanja na većem broju slonova, uključujući mužjake.
Slonice su znale da izdrže bez sna i do 46 sati i istovremeno su prohodale tridesetak kilometara, vjerovatno izbjegavajući neku prijetnju, možda krivolovce ili lavove, rekao je Manger.
Obično spavaju negdje između dva i šest sati ujutru. Poslije besane noći, ne nadoknađuju propušteno. Maksimalna zabilježena dužina sna bila je pet sati. Samo 17 odsto vremena provedenog spavajući bilo je u ležećem položaju.
Sljedeći najkraći spavači među sisarima najvjerovatnije su konji, s tri sata u prosjeku dnevno. Ljudi u prosjeku spavaju od šest do devet sati.
"Pretpostavljali smo da će slonovi najmanje spavati među sisarima jer su najveći", rekao je Manger.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR