U hladnim jesenjim danima, kada haraju virusi i prehlade, mnogi od nas posežu za dobro poznatom kutijom ibuprofena, poznatijim kao brufen.
Ovaj lijek, koji se često nalazi u našim kućnim apotekama, postao je gotovo refleksni odgovor na različite bolove i tegobe. Ali koliko zaista znamo o njegovoj bezbjednoj upotrebi?
Brufen nije samo običan lijek protiv bolova
Ovaj lijek spada u porodicu nesteroidnih antiinflamatornih ljekova (NSAID), što znači da ne samo da ublažava bol, već i smanjuje upale u tijelu. Ovo dvostruko dejstvo čini ga izuzetno efikasnim u borbi protiv glavobolje, zubobolje, menstrualnih bolova, pa čak i artritisa.
Međutim, upravo ova efikasnost može nas dovesti do toga da previdimo potencijalne rizike dugotrajne upotrebe.
Nije više uvek bolje
Kada govorimo o dozama brufena, važno je razumjeti da više nije uvijek bolje. Stručnjaci upozoravaju da dnevni unos ne bi trebalo da prelazi 3.200 miligrama. To može zvučati mnogo, ali se brzo sabira ako često posežemo za ovim lijekom. Zanimljivo je da kardiolozi preporučuju još nižu dnevnu granicu od 2.400 miligrama za dugotrajnu upotrebu.
Pojedinačne doze takođe zahtijevaju pažnju. Iako se tablete od 200 i 400 miligrama mogu kupiti u slobodnoj prodaji u apotekama, doze od 800 miligrama obično zahtijevaju medicinski nadzor. To nije bez razloga – veće doze nose veći rizik od neželjenih efekata, prenosi N1 Sarajevo.
Čak i naizgled bezopasan lijek kao što je brufen može imati ozbiljne posljedice ako se koristi prekomjerno ili predugo.
Problemi s bubrezima, čir na želucu, pa čak i povećan rizik od srčanih problema su samo neki od potencijalnih rizika.
Posebno zabrinjava činjenica da brufen može podići krvni pritisak, što je posebno opasno za ljude koji već imaju problema sa kardiovaskularnim sistemom.
Prirodne alternative
U svijetu u kome postoji pilula za svaku bolest, lako je zaboraviti da postoje i prirodne alternative. Fizikalna terapija, na primjer, može biti izuzetno efikasna u liječenju hroničnog bola u leđima. Akupunktura, iako mnogima zvuči egzotično, pokazala se korisnom za različite vrste bolova.
Ne smijemo zanemariti ni moć ishrane. Anti-inflamatorna dijeta bogata omega-3 masnim kisjelinama, voćem i povrćem može značajno smanjiti upale u tijelu, čime se smanjuje potreba za ljekovima kao što je brufen.
Kada tražiti pomoć?
Iako je brufen odličan za kratkoročno olakšanje, nije dugoročno rješenje za hronični bol.
Ako svaki dan posežete za ovim lijekom, vrijeme je da razgovarate sa svojim ljekarom. Ponavljajuće glavobolje ili stalni bol mogu biti znak ozbiljnijeg stanja koje zahtijeva stručnu pomoć.
Pametna upotreba za bolje zdravlje
Brufen je nesumnjivo koristan lijek kada se pravilno koristi. Međutim, kao i kod svih ljekova, ključ je umjerenost i informisanost.
Umjesto da ga koristimo kao automatski odgovor na svaki bol, trebalo bi da ga tretiramo kao sredstvo u širem arsenalu zdravstvene zaštite.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR