Moguće je da će vam biti puno teže staviti svoj telefon na uho nakon što saznate kakve bakterije sve postoje na njegovoj površini.
Prema podacima Statista-e, ove godine je prijavljeno da preko 300 miliona ljudi u SAD-u posjeduje pametni telefon. Pametni telefoni poput Androida i iPhonea koriste se za različite svrhe – od društvenih mreža i slanja poruka, do telefonskih poziva i e-mailova.
S obzirom na širok spektar stvari koje možemo raditi s našim telefonima, vjerovatno nije iznenađenje da ih koristimo u prosjeku 144 puta dnevno, izvijestio je Forbes 2023. godine.
S obzirom na to koliko često koristimo telefone, logično bi bilo da ih redovno čistimo. Stručnjaci preporučuju brisanje pametnih telefona barem jednom dnevno, ali pokazalo se da to radi samo 21 posto Amerikanaca, dok ih sedam posto uopšte ne čisti.
Ako ste dio tih sedam posto i mislite da redovno čišćenje vašeg telefona nije potrebno, ovaj video naučnika će vam promijeniti mišljenje.
YouTuber Jens Braun objavio je video na svom kanalu Another Perspective, u kojem je pomoću mikroskopa pregledao tri pametna telefona: jedan star dvije sedmice, drugi dvije godine, i treći čak 20 godina.
Kada je detaljnije pregledao uređaj star dvije godine, Braun je pronašao puno prašine i čestica kože oko LED svjetla. Odvratno.
Zatim je analizirao svoj 20 godina stari telefon i otkrio da je objektiv na tom uređaju "potpuno prekriven gljivicama".
Pregledavajući ekrane telefona, Braun je zaključio da je možda pronašao kožu grinje, što sugeriše da je jedan od tih sitnih insekata nekada živio u njemu. Takođe je otkrio i mali gljivasti izraštaj na rubovima telefona.
Na sreću, na Braunovom telefonu starom samo dvije sedmice pronađene su mnogo manje strašne stvari, iako je i dalje bio prljav i prašnjav. Što se tiče posljedica nepravilnog čišćenja telefona, jedna od njih može biti sve lošija koža.
"Kada prislonite prljav telefon na lice na duže vrijeme, bakterije mogu ući u pore, što povećava šanse za pojavu akni, koje nastaju kada se ulje i prljavština nakupe u porama," objašnjava Northwestern Medicine.
Takođe, to može povećati rizik od zaraze virusnom ili bakterijskom infekcijom. Sarah Latoria, APRN, kliničarka primarne njege u Northwestern Medicine, izjavila je: "Male su šanse da se redovno razbolite od bakterija na telefonu, ali virusne bolesti poput gripe i bakterijske poput E.coli mogu se prenijeti putem telefona koji nosi viruse i bakterije."
Stručnjaci preporučuju da najbolje čistite svoj telefon krpom bez dlačica, blago navlaženom sapunicom, te da izbjegavate korištenje sprejeva za čišćenje, piše Unilad.
Takođe, obavezno isključite uređaj dok ga čistite.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR