Na današnji dan, prije tačno 113 godina, dogodio se jedan od najpoznatijih i najtragičnijih brodoloma u istoriji čovječanstva – potonuće Titanika.
Luksuzni britanski putnički brod, koji je isplovio iz Sathemptona ka Njujorku, udario je u ledeni brijeg u noći s 14. na 15. april 1912. godine i nestao u ledenim vodama sjevernog Atlantika. U nesreći je život izgubilo više od 1500 ljudi.
Iako se u popularnoj kulturi Titanik uglavnom povezuje s bogatim putnicima i članovima britanske elite, među više od 2200 putnika i članova posade nalazilo se i oko 40 osoba s prostora Balkana. Većinom su bili putnici treće klase, starosne dobi između 17 i 42 godine, koji su u Ameriku krenuli u potrazi za boljim životom.
Podaci o balkanskim putnicima na Titanicu nisu uvijek bili precizni zbog različitih načina bilježenja imena i nacionalnosti, ali brojni izvori ukazuju na prisustvo ljudi iz današnje Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Neki od njih su uspjeli preživjeti katastrofu, a njihova sjećanja su ostala sačuvana kroz porodične priče i lokalne legende.
Titanic je u to vrijeme važio za tehnološko čudo, simbol moći i progresa, a opisan je kao "nepotopiv". Uprkos toj reputaciji, kobna greška i niz nesretnih okolnosti doveli su do njegove tragedije. Nedostatak čamaca za spašavanje, haotična evakuacija i hladna temperatura mora dodatno su doprinijeli velikom broju žrtava.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR