Italijanska agencija za zaštitu podataka poznata kao Garante kaznila je danas OpenAI sa 15 miliona eura pošto je zaključila istragu u pogledu načina na koji je ChatGT, popularni četbot ove američke kompanije za vještačku inteligenciju, prikupljao lične podatke korisnika.
Garante je saopštio da je njegova istraga pokazala da je OpenAI koristio te podatke da obučava ChatGPT "bez adekvatne legalne osnove, i da je kršio principe transparentnosti i sa time povezane obaveze u pogledu informisanjem na štetu korisnika".
OpenAI je ocijenio da je odluka "disproporcionalna" i najavio da će se žaliti.
"Kada nam je 2023. godine naredio da obustavimo rad ChatGPT-a u Italiji, sa njima zajedno smo radili sa njima da mu rad obnovimo jedan mjesec kasnije. Potom su priznali naš pristup u zaštiti podataka pri korišćenju AI-ja koji je vodeći u industriji, a opet je ova kazna 20 puta veća od prihoda koji smo ostvarili u Italiji tokom relevantnog perioda", navodi se u saopštenju OpenAI-ja poslatom preko mejla.
Međutim, dodaje se, OpenAI će i dalje nastaviti "da radi sa nadležnim organima za zaštitu privatnosti širom svijeta kako bi nudio plodonosni AI koji poštuje pravila privatnosti."
Istraga, pokrenuta prošle godine, pokazala je i da OpenAI nije omogućio "adekvatni sistem verifikacije godišta" kako bi spriječio korisnike mlađe od 13 godina da budu izloženi nepodesnim sadržajima koje generiše AI, saopštio je Garante.
Agencija je naredila OpenAI-ju da krene u šestomjesečnu kampanju na raznim italijanskim medijima kako bi informisao javnost o svemu što radi ChatGPT, a naročito u vezi sa prikupljanjem podataka.
Sve veća popularnost generativnih AI sistema kao što je ChatGPT privukli su pažnju regulatornih tijela sa obje strane Atlantika.
Regulatori u SAD i Evropi ispituju OpenAI i druge kompanije koje su odigrale ključnu ulogu u "bumu" vještačke inteligencije, a vlade širom svijeta pišu pravila radi zaštite od rizika koje predstavljaju AI sistemi.
Evropska unija je sačinila Zakon o AI-ju, sveobihvatni pravilnik o svemu što se tiče vještačke inteligencije.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR