U Kući fudbala održana konferencija „Ženski fudbal u Crnoj Gori - šanse za budućnost“.
Ženski fudbal ima veliki potencijal da se razvija i raste, a svi članovi fudbalske porodice u Crnoj Gori moraju da budu posvećeni i spremni da ulože zajedničke napore stremeći ka tom cilju, poručeno je sa prve konferencije posvećene ženskom fudbalu - „Ženski fudbal u Crnoj Gori - šanse za budućnost“, koju je organizovao juče FSCG.
Na konferenciji je konstatovano da je situacija neuporedivo bolja nego prije 15-ak godina, da je napredak očigledan, ali da prostora još itekako ima.
- Veoma sam srećna kada vidim da sve više djevojčica bira fudbal kao sport kojim želi da se bavi. Okruženje je drugačije nego kada sam ja krenula u tu avanturu, bila sam bukvalno jedina djevojčica koja je trenirala fudbal i to sa dječacima u FK Budućnost. Put nije bio lak, ali nisam željela da odustanem. Sada je mnogo lakše ići tim putem, zahvaljujući i FSCG, predsjedniku Dejanu Savićeviću i Jadranki Pavićević, koordinatorki za ženski fudbal - kazala je Marija Vukčević, dugogodišnja internacionalka u Italiji, prva kapitenka nacionalnog tima, koja je sada trenerica italijanskog kluba Bukjaniko.
Njena nekadašnja saigračica iz prvih dana reprezentacije Crne Gore Irena Bjelica ispričala je da je na fudbalske treninge išla tajno.
- Vodio me đed, a roditelji su mislili da idem na ples. Tek su kasnije otkrili da sam bila na fudbalskim treninzima. Sjećam se i našeg prvog okupljanja u reprezentaciji Crne Gore, bilo je to u parku pored SC „Morača“ u Podgorici, a na ne fudbalskom terenu - podsjetila je Bjelica, koja je trenerica u ŽFK Emina iz Mostara.
Zdravko Jauković, koji je kao trener ŽFK Ekonomist i član stručnog štaba naše nacionalne selekcije dvije decenije u ženskom fudbalu, smatra da su veća pomoć lokalnih zajednica i bolja fudbalsku infrastrukturu neophodni da bi se ovaj sport brže razvijao.
- Da nema pomoći FSCG, koji od prvog dana finansijski pokriva troškove takmičenja u svim uzrastima, ženski fudbal u Crnoj Gori ne bi postojao, naglasio je Jauković.
Na konferenciji je bilo riječi i tome da li bi fuzija muških i ženskih klubova, kao što je čest slučaj u Evropi, poboljšala stanje u ženskom fudbalu, a gošća iz BIH Selma Memović, osnivačica agencije Sportex i trenerica ŽFK Respekt, smatra da je to „mač sa dvije oštrice“.
- Ako muški klubovi žele ženski tim radi reda i eventualno zbog toga što to zahtijeva UEFA, onda je to nije dobro. Ako se dobije ravnopravan status i zadrži se osobenost ženskog fudbala, onda je to druga priča, naglasila je Memović.
U dijelu Konferencije posvećenom pitanju „Kako ohrabriti djevojčice da igraju fudbal“ gošće iz UEFA i Fudbalskog saveza Njemačke naglasile su da prioritet mora da bude posvećenost baznom fudbalu i stvaranju uslova da fudbal bude dostupan svima.
Alisa Lagonija, koordinatorka UEFA za razvoj ženskog fudbala, promovisala je novu kampanju evropske fudbalske unije „Unstoppable“, koja podrazumijeva da će u razvoj ženskog fudbala u narednih šest godina biti uloženo milijardu eura. Ona je, takođe, detaljno predstavila i projekat „UEFA Playmakers“, koji se sprovodi u Crnoj Gori, u organizaciji FSCG, a koji već daje opipljive rezultate u popularizaciji ženskog fudbala i velikim promjenama u stavovima roditelja, koji sve više razumije da je fudbal apsolutno sport za djevojčice.
Grit Brening, menadžerka za razvoj ženskog fudbala u Fudbalskom savezu Njemačke, predstavila je aktivnosti koje taj nacionalni savez sprovodi u procesu razvoja ženskog fudbala, te savjetovala kolege iz Crne Gore da „preuzmu inicijativu i iskoriste momenat u kome se nalaze“.
- Vi imate mogućnost da postavite stvari onako kako vi želite, imate šansu da uradite nešto što će biti temelj za budućnost. Potrebno je da radite na vidljivosti ženskog fudbala, da vaše fudbalerke stavite pod svjetlo reflektora, da one ispričaju svoju priču i kako su jurile svoje snove... Ne treba ići prebrzo, već korak po korak, kazala je Brening.
David Hudelist, projekt menadžer regionalne inicijative „Fudbal zajedno“, čiji je FSCG takođe dio, istakao je da je primjetno da se i u Crnoj Gori i u zemljama okruženja povećao broj djevojčica koje igraju fudbal, te da ga raduje što ženski fudbal više nije „egzotičan sport“.
Ivana Vlaić, ekspertkinja za razvoj ženskog fudbala u Fudbalskom savezu BIH, kazala je da se nakon usvajanja strategije razvoja ženskog fudbala „Naše vrijeme, naš red“ zna redosljed aktivnosti koje bi trebalo slijediti u tom procesu.
- Edukacija trenera, formiranje U13 i U15 liga, sa ukupno 23 tima, neke su od aktivnosti, koje smo preduzeli, a na ruku nam ide i to što se mijenja svijest i što ženski fudbal globalno sve popularniji, a globalni trendovi se i kod nas sve više prate, kazala je Vlaić.
Jadranka Pavićević, koordinatorka odjeljenja za ženski fudbal u FSCG, kazala je da je strategija razvoja ženskog fudbala „Žene su hrabre, žene su fudbal“ usvojena i da će uskoro biti objavljena.
- Naš cilj je da fudbal bude sport slobodnog izbora, da sigurnost i jednakost budu standard. Idemo tim putem, zadovoljni smo, ali se ne zadovoljavamo, već želimo da radimo sve više. FSCG želi da pomogne svim akterima kako bi ženski fudbal dobio još značajniju ulogu na crnogorskoj sportskoj sceni, kazala je Pavićević.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR