25.09.

24° / 16°

Košarkašice doživjele drugi poraz u Sloveniji

Košarka

Crnogorske košarkašice poražene su i drugi put u dva dana od Slovenije (72:65), ali za razliku od prvog kontrolnog meča dvije selekcije, ovog puta naša reprezentacija ostavila je mnogo bolji utisak. Izabranice Jelene Škerović do finiša su bile u egalu, čime su pokazale reakciju u odnosu na sinoćnji duel.

Crna Gora je dosta dobro ušlo u meč, ne kao u prvom duelu dva tima, ali je bila u egalu. Anastasija Drobnjak pogodila je trojku za 10:9, ali je domaća selekcija nakon toga počela da pravi seriju. Ipak, Milica Jovanović trojkom je Crnu Goru vratila na pet poena minusa (19:14). Međutim, veliki broj faulova (čak 11 u prvih 10 minuta) i rani izlazak iz bonusa naše selekcije omogućio je Sloveniji čak 13 bacanja, a u osmom minutu poenima Vujačić domaće su prvi put imale dvocifreni plus – 24:14. Tačku na prvi kvartal stavila je Drobnjak, pogodivši za 27:18.

Na startu druge četvrtine Marija Leković vezala je tri poena (27:21), ali nije naša selekcija nije uspjela da napravi preokret, već je Slovenija trojkom Sivke u 13.minutu ponovo imala dvocifrenu vođstvo (33:21). Poslije poena Dragane Živković u 15.minutu bilo je 34:28, a šest razlike bilo je i na tri i po minuta prije odlaska na odmor, nakon što je Leković bila sigurna sa linije penala oba puta (36:30). Leković je vezala i šest poena u finišu prvog poluvremena, tako da je Slovenija nakon 20 minuta imala +7 (41:34).

U trećem periodu ,,crvene“ su dobro parirale, Slovenija je bila u ,,plusu“, ali uglavnom do sedam poena, a totalni povratak u meč naše košarkašice imale su u finišu treće četvrtine kada je nakon poena Leković i Radonjić na semaforu pisalo 54:51. Kada je Živković pogodila trojku u 33.minutu bilo je 56:54, ali je Slovenija nakon dvije vezane trojke (Vujačić i Friškovec) u 36.minutu uspjela da ponovo stekne dvocifrenu razliku (68:57).

Izabranice Jelene Škerović nijesu se predavale, a na kraju je upisan poraz uz pristojni minus – 72:65.

U našoj selekciji Marija Leković postigla je 16 poena, uz 3 asistencije i 2 skoka, Milica Jovanović 13, Sofija Živaljević 9, uz 4 skoka i 3 asistencije, Dragana Živković 8, uz 6 skokova i 3 asistencije, Anastasija Drobnjak 5, Maja Bigović i Jovana Pašić po 4, Bojana Kovačević, Lana Vukčević i Zorana Radonjić po 2.

Za naše košarkašice ovo je bio posljednji test uoči pretkvalifikacionog turnira za plasman na Mundobasket – osim dva poraza u Zreče od Slovenije (72:65,86:57), Crna Gora ostvarila je polovičan učinak u Podgorici u dvomeču protiv Mađarske. Naše košarkašice prvo su upisale pobjedu 45:39, a zatim su poražene od Mađarica 78:52...

Crna Gora će u Meksiku igrati od 19. do 25. avgustapretkvalifikacije za Mundobasket. Naša selekcija je u grupi B, gdje su Meksiko, Novi Zeland i Mozambik. Grupu A čine: Južna Koreja, Mali, Češka i Venecuela. Dva najbolja tima iz svake grupe će se kvalifikovati za polufinale, dok će se pobjednik turnira plasirati u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo.