9 °

max 9 ° / min 4 °

Četvrtak

26.12.

9° / 4°

Petak

27.12.

10° / 4°

Subota

28.12.

10° / 2°

Nedjelja

29.12.

10° / 3°

Ponedjeljak

30.12.

11° / 6°

Utorak

31.12.

13° / 6°

Srijeda

01.01.

12° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, Cetinje

Stav

Comments 6

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, Cetinje

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Miodrag Vlahović

Ne, nije naše Ministarstvo vanjskih poslova na Cetinju. Niti će, kako stvari stoje, tamo biti, u nejasnoj budućnosti koja je pred nama.

Činilo se, prije nekoliko godina, kada je bivša Vlada Crne Gore donijela odluku da renovira nekadašnje Rusko poslanstvo - divnu zgradu koja je godinama zvrjala prazna i zapuštena (zapuštena baš kao i naše sjećanje na crnogorsku diplomatiju i njene najbolje izdanke), da će povratak Ministarstva u prijestono, istorijsko, slavno crnogorsko Cetinje biti potvrda jednog novog, emancipatorskog odnosa i politike samosvijesti o našoj povijesti, ali i o našim državnim/nacionalinim interesima i budućnosti.

Elegantna istorijska zgrada je ostala prazna. Uzaludni su bili razgovori i ubjeđivanja. Uzalud javni i privatni apeli naših intelektualaca. Uzalud podsjećanja koliko bi to bilo važno za crnogorsku svijest, za povraćaj osjećaja pripadnosti istoriji i kulturi koje su brutalno zbrisane i u krvi udavljene 1918. i u godinama koje su slijedile. Uzalud i sjednice Savjeta Prijestonice!

Ništa nije pomoglo. Tri i po miliona eura su uložena, ali je inercija - politička, profesionalna, diplomatska, ljudska - još jednom bila jača. Obnovljena zgrada starog poslanstva Rusije na Cetinju je i dalje prazna.

Nomina odiosa sunt. Nije ovo tekst o imenima i o odgovornosti, pa čak ni onoj pojedinačnoj, koju je lako utvrditi.

Ono što nas brine, u vremenu koje svi dobro vidimo, jeste da propuštanje da se obrati pažnja, da se posveti briga, da se odnovi staro i stavi u upotrebu - u novom, modernom dobu, kada svijest o sopstvenom identitetu i istorijsko pamćenje predstavljaju podament samopoštovanja jedne zemlje i jedne države - ne umijemo, ne želimo i, izvinjavamo se, izgleda da i ne smijemo da sebe i druge podsjetimo i da stalno podsjećamo ko smo i odakle dolazimo.

Citirali smo, ovih dana, Džordža Santajanu (Santayana), američkog filozofa španskog porijekla, i njegovu čuvenu “Oni koji se ne sjećaju prošlosti su osuđeni da je ponavljaju”. Istinito, do kostiju.

Značajni fragmenti našeg istorijskog pamćenja i našeg sjećanja su na Cetinju. I ne samo gore, podno našeg Lovćena. Nije bilo i nema opravdanja da se tome ne vraćamo.

(Tu svako za sebe odgovara i od sebe mora da podje. Zato nam je drago što je ovih dana posebno izdanje italijanskog istorijskog časopisa “Nova savremena istorija” u završnici pripreme - u cjelosti posvećeno “post-1918” godinama u Crnoj Gori.

Takođe, želimo da zahvalimo i doskorašnjem ministru odbrane, g. Boškoviću, što je, zajedno sa saradnicima, podržao pokretanje projekta u Arhivu General-štaba Italije, koji će rezultirati sakupljanjem raspoložive dokumentacije o našoj zemlji po okončanju Prvog svjetskog rata, kao i o oficirima i vojnicima Crnogorske vojske, interniranim u Italiji tih tragičnih godina.

To je, ujedno, velika obaveza za naše dvije ambasade u Rimu - one pri Italiji i one pri Svetoj Stolici - ko god da budu ambasadori na te dvije značajne adrese.)

Vidjećemo, da se vratimo Cetinju, što će biti sa obnovljenom i uređenom zgradom Ruskog poslanstva. Njome sada odjekije praznina i tišina našeg neznanja i nebrige, našeg odsustva odgovornosti i samopoštovanja.

Dok se ne sjetimo - ili, dok neko drugi, umjesto nas, ne da/pošalje neku briljantnu ideju - ostaje nam mogućnost da turistima, kada nam se vrate, poslije pandemije, pokazujemo jedno drugo poslanstvo, na njihovom putu do našeg Manastira, pored našeg dvora i naše Biljarde, pod pogledom našeg Ivana Crnojevića, i natrag:

“A ova mala bijela kuća, u kojoj je sada Etnografski muzej Crne Gore, je, nekad davno, prije nego što je Crna Gora ugušena i ukinuta 1918. godine, bila Srpsko poslanstvo. Da, ambasada Srbije, to se sada tako kaže. U njoj je rođen Aleksandar I Karađorđević, čiju su majku Zorku Petrović Njegoš, našu tragičnu princezu, za tu potrebu morali da prenesu iz dvora, ovoga ovdje, da bi srpskog princa i prestolonasljednika rodila baš u Poslanstvu.

Zašto? Zato što nasljednik srpskog prijestola mora biti rođen na srpskoj teritoriji - a to je bila jedina srpska teritorija u Crnoj Gori, pa je mogla da posluži toj svrsi.”

“Zaista?”, možda bi upitao neki znatiželjni turista.

“Da, zaista, dragi prijatelji. Jedina srpska teritorija u Crnoj Gori. A sada idemo na kafu u poslanstvo carske Bugarske. To je prekoputa. Možda sretnemo i šefa crnogorske diplomatije tamo. Naše novo ministarstvo vanjskih poslova je ođe, đe i pripada. Sad je pauza, a ministar voli da popriča sa građanima, kad ima vremena.

Stari crnogorski običaj, znate!”

(Autor je nekadašnji ministar vanjskih poslova Crne Gore, a sada je crnogorski ambasador pri Svetoj Stolici i Malteškom redu. Iznijeti stavovi i mišljenja ne održavaju nužno zvanične crnogorske pozicije.)

Komentari (6)

POŠALJI KOMENTAR

Ranko Ćetković

Briljantan tekst briljantnog Mića Vlahovića. Crna Gora ne zaslužuje diplomatu kakav je Vlahović. On je daleko nadišao provincijalnu i primitivnu CG koja ne brine o svom identitetu. Ponovno se po ko zna koji puta pitam zaslužuju li Crnogorci vlastitu državu. Sve me nešto strah odgovora

CG1

DPS je pravio velike greške u izboru na mnogo važnih mjesta, kako ministara tako i po dubini. Dosta je bilo antidržavnih, anticrnogorskih i anti građanskih " funkcionera". Zapošljavali većinom izdajnike, sad im se to vratilo.

Ja

Darmanović je rođen na Cetinje lijepo je to vratio