Piše: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb)
Crnogorski nacionalni prijevoznik, Montenegro Airlines je letom YM103 iz Beograda koji je sletio u Podgoricu u 20:13 prekinuo sa operacijama. Kompanija je, iako je mogla letjeti još par dana, odlučila da nema smisla nastaviti sa operacijama obzirom na odluku Vlade o likvidiranju kompanije.
U ovom momentu nije nam tema rasprava je li Vlada u pravu kad kaže da su dugovi ogromni i preveliki, da kompanija ne posluje dobro, te da je najpovoljnije rješenje nova kompanija. O tome ćemo više u idućim tjednima. No, zašto onda smatram da je porez Vlade Crne Gore blentav?
U prošlom članku sam demantirao da Vlada nije imala modalitete produžavanja života Montenegro Airlinesa. Pozajmica za premoščavanje i/ili restrukturacija bile su opcije, a uz to Crna Gora je mogla isplatiti i novac za naknadu štete za Covid-19 i neoperiranje od III. do VI. mjeseca kako je to napravila Croatia Airlines, ali i niz drugih kompanija.
Ovaj potez je nonsens jer se prekida kontinuitet kompanije, Montenegro ima reputaciju, putnike, linije, slotove, code-share ugovore, pilote, mehaničare… Mehaničari i piloti će se razbježati diljem svijeta trbuhom za kruhom. Slotove i ostala prava kompanija će na ovaj način izgubiti, a nije trebala. Crna Gora je trebala kompaniju održavati na životu idućih 3 mjeseca, u međuvremenu pokrenuti novu kompaniju, na nju prebaciti sva prava i vlasništva i tek onda likvidirati Montenegro Airlines. Ovakav ishitreni potez je diletantski. Tako se to, gospodo ne radi.
Vlada Crne Gore misli da će za 6 mjeseci, do turističke sezone, napraviti novu kompaniju sa AOC, novim lizing ugovorima, code-share ugovorima, ugovorima dobavljača… Neće! Ni bitno bogatija Slovenija u tome nije uspjela.
Crna Gora će na likvidaciju kompanije potrošiti 50 milijuna EUR. I još bar 70 za osnivanje nove kompanije. Za taj novac je mogla restrukturirati Montenegro Airlines.
U I. mjesecu Montenegro Airlines je trebao imati oko 60% letova iz Crne Gore. U ovom momentu Crna Gora je izgubila 28 od 59 tjednih letova te će Tivat ostati na samo 4 tjedna leta, a Podgorica na 27 tjednih letova, manje od 4 dnevno. Podgorica od danas više neće biti povezana sa Frankfurtom, Ljubljanom, Parizom i Zurichom, a od prvog mjeseca i sa Bečom. Sva ova prebitna tržišta Crna Gora je sada izgubila.
No najblentavije u svemu ovome je što je Crna Gora to napravila 25.12. U Crnu Goru su došli pripadnici dijaspore, pa i nešto turista. Svi oni su kupili povratne karte Montenegro Airlinesa. Svi oni moraju nekako doći nazad na polazne aerodrome. I tu je Vlada Crne Gore napravila ogroman propust jer je kompaniju trebala zatvoriti 11.1. nakon što se svi ti putnici vrate na svoja polazišta, a ne sada, te ostaviti tisuće putnika bez racionalnih opcija. Jedina realna opcija za te putnike je konekcija sa Air Serbiom preko Beograda i Austrianom preko Beča, bitno manje realna sa Turkishem preko Istanbula, naravno uz dodatan trošak kupovine nove karte. Ovime Crna Gora pokazuje da je neozbiljna destinacija, da je u stanju turiste i druge putnike pustiti na milost i nemilost bankrotom svoje vlastite kompanije, kompanije koja je u 100% vlasništvu države. Ovo je katastrofalno loša poruka potencijalnim turistima i putnicima u Crnu Goru. Poruka koja ostavlja gorčinu neozbiljnost i nesigurnosti. Nešto što nije spojivo sa turizmom, granom koja stvara preko 25% BDP-a Crne Gore.
U tom kontekstu treba gledati i zahtjev za sastanak bivših pilota Montenegro Airlinesa sa Zdravkom Krivokapićem, premijerom Crne Gore, i ministrima u Vladi. Piloti su šokirani neprimjerenom praksom po kojoj su o odluci Vlade saznali kada i cjelokupna javnost, iz medija. Piloti smatraju da najava osnivanja nove kompanije nije realna i vrlo su skeptični. Sa pravom.
Grupacija Savana, Veselina Mijača, crnogorca koji već desetljećima živi i radi u Švedskoj, dostavila je Vladi Crne Gore ponudu za kupovinu Montenegro Airlinesa uz uvjet da Vlada otpiše obveze prema državi, a da Savana preuzme dugove prema privatnim kreditorima i dužnicima. Vlada je vrlo ekspeditivno, u samo jedan dan, odbila ovu ponudu! Zašto pobogu? Ovako bi se nastavio kontinuitet letova, zadržale posade, slotovi i ugovori, a privatna kompanija bi preuzela dobar dio od 50 milijuna EUR dugova. Kojeg smisla ima odbiti tako što? I zašto je Vlada to učinila?
Najviše koristi od likvidacije Montenegro Airlinesa svakako će imati Air Serbia koja će sada biti monopolist na najfrekventnijim linijama iz Beograda za Podgoricu i Tivat. Air Serbia je u samo jedan dan najavila povećanje broja letova za 4, te će na još 7 letova povećati kapacitete sa ATR 72 na neusporedivo veće A319 i A320. Još više povećanja desit će se u idućim danima.
prodali su i državu
Šćuriću, oni su prodali i državu i sve crnogorsko, ne samo avio kompaniju
prodat Aierlejns
Da bi Srbija profitirala