4 °

max 6 ° / min 2 °

Nedjelja

22.12.

6° / 2°

Ponedjeljak

23.12.

5° / 3°

Utorak

24.12.

6° / 1°

Srijeda

25.12.

8° / 1°

Četvrtak

26.12.

7° / 1°

Petak

27.12.

6° / -0°

Subota

28.12.

7° / 1°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vojni poraz velike Srbije nije i njen duhovni

Stav

Comments 2

Vojni poraz velike Srbije nije i njen duhovni

Izvor: Al Jazeera Balkans

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Boris Varga

NATO je 1999. godine slomio velikosrpsku ratnu mašineriju i otvorio put za svrgavanje Slobodana Miloševića. Ovu tezu teško je čuti u većini srpskih medija, a u javnim raspravama zbog takvih stavova pojedinci u Srbiji mogu imati velike neprijatnosti.

Zahvaljujući tabuu, kolektivno sećanje na bombardovanje pretvoreno je na jednu jedinu sliku, u kojoj je skoro bez dobrog povoda, izvršena “agresija“ na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju i Srbiju, što je izazvalo stradanja i brojne traume celokupnog stanovništva.

Ne postoji nikakvo uzročno povezivanje NATO intervencije sa dekadom kontinuirane vojne agresije Srbije na susedne republike i pokrajine, a svaki pokušaj suočavanja sa odgovornošću završava se sa “oni su nas proterali”, “oni su nas bombardovali” – “oni su nas okupirali”. Tako masa građana današnje Republike Srbije najčešće nesvesno participira u stalnoj revitalizaciji ideje “velike Srbije”, za koju je nađen mekši, čak i veoma prijemčiv eufemizam – “srpski svet”.

Ujedinjeni protiv NATO-a

NATO bombardovanje bilo je neminovno, a u slučaju Bosne i Hercegovine i Srbije – zakasnelo. Intervencija Zapada trebala se desiti još za vreme brutalne opsade Vukovara, koji je bio uvod u opsadu Sarajeva i trogodišnji planski genocid nad Bošnjacima, kao i aparthejdni finiš proterivanja Albanaca sa Kosova.

NATO bombardovanje ujedinilo je u Srbiji levičare i desničare protiv onoga što se često naziva zapadnim imperijalizmom. I Rusija je tu u odličnoj poziciji: može da podržava litije u Crnoj Gori i Srbiji, a može i levičare, koji sa velikim srcem gledaju prema kremljovskim kazaljkama, znajući da kod birača neće izvojevati pobedu regularnim demokratskim putem. Tito na zidu, Staljin u srcu.

Ako ste za Evropsku uniju, onda ste i za NATO, jer su tamo većinom članice Alijanse. Posle ovakvog raspoloženja prema Zapadu, neka niko ne priča o primerima vojne neutralnosti Austrije, Švedske i Irske što su potpuno druga iskustva od postkomunističkih. I kako onda dalje? Na koju stranu?

To su dileme koje muče srpsko društvo, jer je ono politički, od strane vlasti i opozicije, duboko zaljubljeno u svoj nacionalizam. Posebno u uslovima kada je sasvim neizvesno kako će se posledice pandemije odraziti u geopolitičkoj ravni.

Kratkoročno i srednjeročno gledano u militarnom smislu, NATO može da bude zadovoljan. Ratna mašinerija velike Srbije je pre dve decenije sofisticiranom intervencijom razbijena, a njen vrhovni komandant balkanski kasapin smenjen. Srpska vojska je reformisana do te mere da, za sada, ne može predstavljati pretnju po region. Bivši neprijatelji, sada su partneri ili članice NATO-a… A, da li su?

Odgovor litijama

Dugoročno gledano, vojni poraz velike Srbije nije i njen duhovni. Ono što je Donald Tramp u vatri govorio o trećem svetskom ratu zbog Crne Gore imalo je smisla, ali na drugom planu.

Nova vlast u Podgorici ne mora čak ni da izlazi iz Severnoatlantske alijanse, ako ih Rusi savetuju – oni će tu i ostati. I nisu uopšte smešne vesti o crnogorskom majoru koji je navodno na pripremi za vežbe Alijanse u Poljskoj uhvaćen kako starinski na USB snima informacije koje su saveznici procenili da kompromituju podatke o rasporedu jedinica NATO na istoku i vratili ga natrag kući, čime je ozbiljno dovena u pitanje pouzdanost i kredibilnost jedne nove članice. U Atlantskom savezu Crne Gore tvrde da Rusi u crnogorskom sektoru bezbednosti već uveliko piju kafu.

Nakon neuspelog referenduma u Makedoniji, pitanje je da li će članstvo u NATO sačuvati jedinstvo te zemlje, ako se produži blokada evrointegracija. Rusija ozbiljno preti prstom i Bosni i Hercegovini, uvek kada krene priča o približavanju Alijansi.

A u Crnoj Gori se odigrava ono što su evropski partneri sumnjali u vezi Srbije, da će kada uđe u EU postati – ruski trojanski konj. “Revolucija litijama”, obnova srpskog sveta i sna nije udarac samo za evrointegracije regiona, već i ozbiljan razlog za brigu između evroatlantskih saveznika.

I nije to samo odgovor projekta “velike Srbije”, kojim se upravlja iz Beograda i koji je vitalniji nego ikad, već je to i upozorenje kako bi mogli da odreaguju i drugi potencijalni kandidati u NATO – Ukrajina i Gruzija – kojima je “vrhovni patrijarh” u Kremlju.

Tekst je preuzet sa portala Al Jazeera Balkans koji možete pronaći OVDJE.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Marina

Moram priznati da sam tada i ja bila zrtva propagande srpskih medija,sve dok nijesu izasle na vidjelo masovne grobnice i šleperi sa tijelima albanskih zrtava koje je pobio balkanski kasapin!Sada,kada je i CG u raljama zveri mnogo vise saosjecam sa patnjom susjeda! Toliko o moći propagande !!!

Senad

Jutros je na klerosrbofašističkoj tv HAPPY tema za normalnog čovjeka nevjerovatnog naslova : "BOMBARDOVANJE Srbije od strane NATO CIVILIZACIJSKA sramota".Zamislite kada PRIMITIVNI NECIVILIZOVANI sljedbenici ratnog zločinca Milosevića koriste izraz CIVILIZACIJA???!!!