Pise: Novak Adzic
Uoči, tokom i nakon nemilih događaja na Cetinju, primarno 4. i 5. septembra 2021. sve je, na osnovu cčnjenica i dokaza, evidentnije da je, čast izuzecima, dominantno sistem bezbjednosti Crne Gore stavljen u funkciju interesa tuđe okupacione i asimilacione Crkve Srbije i tuđe države (ili država, Srbije i Rusije), a protiv Ustava, zakona, međunarodog konvencionalnog prava i nezavisnosti Crne Gore.
U novijoj istoriji Crne Gore, s nekim nečasnim epizodama i izuzecima u pojedinim periodima, tokom devedesetih godina XX vijeka, primarno sistem bezbjednosti Crne Gore štitio je dosljedno i odano, po propisima, interese vlastite države Crne Gore i njena osnovna i neutuđiva prava. Danas, mišljenja sam, da nije to tako, nažalost, odnosno da značajne karike u lancu formalnog i neformalnog odlučivanja služe, na ovaj ili onaj način, u generalno bezbjedonsnom sektoru, drugima, a ne Crnoj Gori - budući da Crnom Gorom vlada marionetska i kvislinška Vlada, tuđim interesima podvlasna, te je jedan dio njih, iz strukture režima, izdajući, ni manje ni više, nego svoju državu-koja ih izdržava finansijski i koja im je dala funkcije, stavljen realno u službu projekta protiv Crne Gore. To je porazno i više od toga.
U novijoj istoriji Crne Gore, sistem bezbjednosti je zloupotrijebljen slično još mnogo puta. Flagrantno, recimo, u slučaju deportacije muslimanskih (bošnjačkih) izbjeglica iz Crne Gore, što je biće ratnog zločina (1992). Tadašnji čelnik obavještajne službe (DBCG) Boško Bojović prešao je, potom, na mjesto zamjenika srpske službe bezbjednosti g. Jovice Stanisica) i okrenuo leđa Crnoj Gori radi služenja novom posovdavcu.
Ne amnestiram u tome ni druge faktore ondašnje vlasti. Hijerarhiski. Ni ministre, Pavla Bulatovica i Nikolu Pejakovica. A ni ondašnju Vladu Crne Gore. Neka se to istraži pošteno, legalno i pravedno.
Dakle, danas, čast izuzecima, bezbjedonosni sistem se koristi kao i više puta u novijoj prošlosti, protiv Crne Gore. Helikopterski desant na Cetinje i zloupotreba Vladinih, policijskih i drugih ovlašćenja o tome rječito svjedoče. I neovlašćeno, bahato ponašanje, antiustavno i antizakonito, premijera Krivokapić Zdravka u tim događajima i ministarske Ministarstva odbrane i bronih fnkcionera i službenika iz Uprave policije koji su se stavili kao izvršioci naloga Crkve Srbije, patrjarha Porfirija i mitropolita Joanikija II, a protiv Ustava i zakona Crne Gore i nadasve Cetinjana i svih legalanih i legitimnih prorestanata 4 i 5. Septembra 2021, na Cetinju.
Sol143
Nakon Cetinja, moje pitanje je: Da li su vojska i policija CG u funkciji zaštite državnog poredka i može li premijer izdavati naloge tim dvijema ključnim institucijama za sigurnost zemlje? Da pojasnim:Ovlaštenja premijera u visokorazvijenim demokratijama su administrativna i ne mogu utjecati na suds