Za Antenu M piše: Ethem Mandić
Zaista nije ni čudna ni neobična, ali jeste neslavna, kontradiktorna i sračunata na obmanjivanje laičke javnosti izjava da (re)akreditacija Fakulteta za crnogorski jezik i književnost jeste zakonita, ali nerazumna. Ako je (re)akreditacija obavljena prema zakonu, kako se onda može raditi o „nerazumijevanju i nepoznavanju zakona“?
Ako je jedan strogo administrativni postupak bio prema zakonu onda je sva ova politička ujdurma od izjave, najblaže rečeno: diskriminacija, pokušaj javne diskreditacije i direktna najava budućeg napada na obrazovnu i naučnu instituciju – trajnog isključivanja jednog važnog glasa iz udjela u zajedničkom! Ali problem nije tako jednostavan kao što se želi prikazati široj javnosti.
Namjera ovog javnog istupa jeste uvođenje priče o administrativnim procedurama u širi javni diskurs kao pokušaj političke delegitimizacije, marginalizacije i obespravljivanja Fakulteta koji ima svako zakonsko i nacionalno strateško uporište.
Ovakva izjava s vrha jedne državne agencije, koja bi po svojoj prirodi trebalo da je depolitizovana, da objektivno i nepristrasno posmatra i ocjenjuje procese u nauci i obrazovanju u Crnoj Gori, nije samo bespredmetna i neodgovorna, nego je i dogmatična, a i skandalmejkerska. Nije Fakultet za crnogorski jezik i književnost trošio silno vrijeme i trud na (re)akreditacije iz zabave ili dokolice da bi sebi dodatno obezbijedio legitimitet koji već ima prema Ustavu, položaju koji je stekao u društvu i široj akademskoj zajednici, nego zato što je to novi zakon u to vrijeme tražio! Učestvovao sam u svim procesima (re)akreditacije i evaluacije programa i ustanove, te mogu da prenesem kratko samo neke od važnih činjenica koje bi široj javnosti, na koju se konstantno upućuje, bile važne.
Prvo, na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost procesi koji se tiču zakonskih obaveza shvataju se krajnje ozbiljno, profesionalno i razmatraju se na svim nivoima ustanove, onako kako to najbolje prakse nalažu. Nerijetko se događa da zaposleni u administraciji rade danonoćno da bi na što bolji način odgovorili na zahtjeve i izazove pred koje se stavljala mlada i perspektivna ustanova, da prevede u papirologiju: naučnu utemeljenost, ozbiljnost i posvećenost nastavnom procesu, entuzijazam i profesionalnost koja je svima očigledna. Evo što po tom pitanju ima da kaže zvanični izvještaj međunarodne komisije, koja je između ostalog dva puta obilazila Fakultet u procesu evaluacije, isto kao što ga je obilazila i komisija za (re)akreditaciju programa i ustanove: „Kroz razgovore sa različitim unutrašnjim i spoljnim zainteresovanim stranama FCJK-a, tim je utvrdio da Fakultet uspijeva u svojoj misiji i da je prepoznat njegov ključni doprinos kulturi Crne Gore od trenutka kada je osnovan, 2014. godine. Pored nastave, istraživanja i izdavanja publikacija, FCJK je aktivan u promovisanju crnogorskog jezika i književnosti putem javnih događaja i spoljnih foruma i aktivnosti.“ (https://www.iep-qaa.org/)
Drugo, vjerujući da se nikakav propust niti zakonski, niti razumski ne bi oprostio Fakultetu za crnogorski jezik i književnost, što je očigledno iz ovakvih i sličnih napada, ni u ovom ni u prošlom političkom, a sigurno neće ni u budućem političkom sistemu, velika odgovornost i profesionalnost očekivala se u svakome, pa čak i najsitinijem zadatku koji se tiče ustanove. U tom smislu evaluacija Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, koju je sprovela nezavisna služba Evropske asocijacije univerziteta (EUA) koja je, između ostalog, obavila preko 440 evaluacija u cijelom svijetu, prepoznala je značaj te iste lažno „inkriminisane“ (zašto bi baš pored tolikog broja akreditovatnih programa i ustanova u Crnoj Gori izabrali baš FCJK da dovedu u pitanje) reakreditacije sprovedene u skladu sa zakonom, a koju sada pokušavaju na politički način etiketirati i difamirati: „Kako je već navedeno, FCJK je dostavio master program za akreditaciju i planira da proširi svoju programsku ponudu na svim stepenima u budućnosti. Stepen mastera ima ključnu ulogu u osiguranju održivosti misije FCJK-a.“
I najzad, s obzirom na činjenicu da se šira javnost već drugi put obmanjuje povodom dodjele obavezujućih finansijskih sredstava koje su jednoj instituciji potrebne za redovno funkcionisanje, evo što o tome i master programu Fakulteta za crnogorski jezik i književnost kaže komisija sačinjena od evaluatora koju su činili bivši predsjednik jednog Univerziteta iz Francuske, bivši prorektor Univerziteta iz Slovačke, predstavnik Univerziteta iz Finske, i članica mađarskog akreditacionog odbora: „Implementacija novog master programa će takođe predstavljati kamen temeljac održive budućnosti u skladu sa misijom Fakulteta. Jednako važna je i stabilna i pouzdana dodjela finansijskih sredstava.“
Sve i da nema vanjskih evaluacija, nego da se radi o „nerazumijevanju i nepoznavanju zakona“, mi bismo voljeli da čujemo (i mi i laička javnost) makar jedan jedini zakonski ili zdravorazumski argument o razlozima napada na akreditaciju programa i ustanove, ili za neisplaćivanje pripadajućih sredstava. Ako su razne međunarodne komisije koje su radile (re)akreditacije, a prije njih evaluaciju, saglasne da je sve po zakonu i u skladu s nacionalnim i evropskim strategijama razvoja visokog obrazovanja i nauke u Crnoj Gori, molimo lijepo da se nama te široj crnogorskoj i evropskoj javnosti na koju se poziva razumno objasni kako je sve to bilo „nerazumno“ – ako je već sve bilo po zakonu!
Ukoliko nema zakonskih i zdravorazumskih propusta u postupku, onda je jasna zadnja namjera ovakvih izjava: politička diskreditacija i marginalizacija naše ustanove. Ovakve izjave dolaze s partijskih političkih platformi, što je protivno svemu čemu naše društvo i politički sistem teži u svome demokratskome razvoju: ekspertskoj profesionalnosti u obavljanju funkcija i njihovoj konačnoj depolitizaciji. No, ovakvi napadi samo otkrivaju da se nas u Crnoj Gori ne tiču dostignuća u obrazovanju i nauci naprednih, demokratskih država, nego isključivo partijsko-ideološka natezanja koja samo unazađuju društvo.
Teški i izazovni zadaci na unapređenju visokog obrazovanja i nauke koji čekaju Crnu Goru su složeni nacionalni i nadnacionalni strateški procesi, koji isključuju uskoideološke i partijske programe, romantiziranje sadašnjosti, a uključuju, između ostalog, posjete ustanovama visokog obrazovanja u procesima (re)akreditacije, što možda nije saopšteno „široj laičkoj javnosti.“ Stoga, oni koji su zaduženi za reakreditaciju, kad bude vrijeme, mogu doći i uvjeriti se u ono što cijeli svijet već vidi: da je Fakultet za crnogorski jezik i književnost ozbiljna i progresivna naučnoobrazovna institucija. Dakle, ako je nešto nerazumno, sračunato na stvaranje utiska i obmanjivanje laičke javnosti i propust onda je to izjava v.d. direktora Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja o postupku (re)akreditacije Fakulteta za crnogorski jezik i književnost.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR