Za Antenu M piše: Aleksandar Radoman
Kad god bih u posljednjih desetak godina pomislio na sudski proces u kojem smo se Adnan Čirgić, Matica crnogorska i ja sporili s popom Predragom Šćepanovićem, Radomirom Pedrom Uljarevićem, Oktoihom i Svetigorom oko prava na publikovanje romana kralja Nikole I Despa na pamet bi mi pale riječi Andrićevog Mustafe Madžara – „Svijet je pun gada.“
Radomira Pedra Uljarevića upoznao sam u sudnici. Jednoj sasvim nalik na one u koje je svojedobno zalazio Jozef K. Bijaše to sudnica u kojoj se sudska ročišta zakazuju uz budno motrenje da ne padnu na crveno slovo u crkovnom kalendaru, sudnica u kojoj su što besmislenije lagarije oglašavane za pouzdana svjedočenja, tuženih ili vještaka, sasvim svejedno – i jedni i drugi pripadali su zapravo istom timu – što uz svu očiglednost pred takvim sudom koji više drži do gledanja u plećke, no u zakone, nije bilo moguće dokazati.
No, da ne duljim. O tome sam sudovanju već napisao što sam mislio da treba i ne bih se više glaskao da se nije glasnuo Pedro. U reakciji na saopštenje Crnogorskoga PEN centra Pedro je u svom standardnom maniru izrekao nekoliko neistina, kako se eufemistički nazivaju njegove podle gadosti. U režanju na PEN Pedro je već povratnik. Ako kad u dokolici prelistate Pobjedu ili Politiku ekspres iz proljeća 1990. godine, nećete moći ne primijetiti harangu koju je Pedro s grupicom svojih istomišljenika vodio protiv Crnogorskoga PEN-a, u pokušaju da onemogući njegov prijem u Internacionalni PEN. Evo trideset godina poslije toga Pedro nastavlja da zavija na PEN, osvrćući se onako uzgred na „vrijeme apsolutne vladavine DPS-a“, na tadašnje sudstvo i „fašizoidnu“ (sic!) državu!? U tih je 30 godina Pedro baš zahvaljujući takvim sudovima i takvoj državi stekao monopol na knjižarske i izdavačke poslove u Crnoj nam Gori. Krenuvši iz onovremene režimske Pobjede da denuncira i sramoti kolege pisce iz PEN-a, Pedro je prvo prostorije Udruženja književnika Crne Gore, čiji je sekretar bio, pretvorio u magacin za... khm... „tranzit“ oružja u rodnu mu Hercegovinu... Drmao je Pedro tih 90-ih književnom scenom, kontrolisao Grad teatar i druge književne manifestacije, a kad su se krajem 90-ih promijenile okolnosti, našao je način da opstane i proširi svoje trgovačke poslove, sakrivši se iza maske vlastitog brata. Tako je imperija Pedra Uljarevića u toj „fašizoidnoj“ i besudnoj zemlji narastala hraneći se na konkursima, a mnogo češće mimo njih, novcem iz državnoga budžeta, dok su njihove sajmove knjiga i razne manifestacije finansirala razna ministarstva, gradonačelnici, premijeri, što je Pedro uvijek znao vrednovati štampanjem knjiga DPS-ovim visokim funkcionerima.
Ali, vratimo se Pedrovim podmetačinama. Pedro veli „U PEN centru su se mogli lako obavijestiti o tome da je Oktoih, više godina prije nego što su Čirgić i Radoman uopšte čuli za Despu, otkupio prava za to djelo“, elaborirajući potom kako smo mi „hajdučki“ objavili piratsko izdanje „okoristivši se radom“ Slobodana i Zagorke Kalezić, „lažno se predstavljajući kao naučnici koji su sami obavili ovaj posao“. Uzgred spominje kako Čirgić nikad nije kročio u Arhivsko-bibliotečko odjeljenje Narodnoga muzeja, a da sam ja, na osnovu evidencije, tamo bio u dva kraća navrata „kao član komisije za popis“.
Pa hajdemo redom. Crnogorski Zakon o autorskim i srodnim pravima članom 137 definisao je prava prvoga izdavača tzv. slobodnih djela, odnosno djela koja su ostala neobjavljena nakon više od 70 godina od smrti autora: „Lice koje, po isteku imovinskih prava autora, prvi put u skladu sa zakonom izda ili na drugi način saopšti javnosti djelo koje prije toga nije bilo izdato ima imovinska i druga prava koja pripadaju autoru po ovom zakonu.“ Autorska prava na slobodno djelo, dakle, može imati samo prvi izdavač toga djela, a ne nikako neko ko je umislio da je stekao prava prije no je djelo objavljeno. Roman Despa kralja Nikole prvi je put objavljen 2008. godine u izdanju Matice crnogorske i Instituta za crnogorski jezik i jezikoslovlje „Vojislav P. Nikčević“, a priredili smo ga za štampu, nakon što smo raščitali autograf koji se čuva u Narodnome muzeju, Adnan Čirgić i ja. Pedrov Oktoih je to djelo objavio 2009. godine, očigledno kršeći Zakon o autorskim i srodnim pravima. Drago mi je, ipak, što i Pedro u svojem tekstu tvrdi da je riječ o jednom istom romanu – iako bezočno laže da smo ga mi od bilo koga ukrali – jer ta njegova tvrdnja o jednoj Despi u suprotnosti je s nalazom vještaka Miodraga Jovanovića, koji je za Pedrove potrebe fabrikovao zaključak da je riječ o dva različita književna djela. Žalosno je što Pedro još jednom zloupotrebljava časna imena Slobodana i Zagorke Kalezić, onako kako je to često radio i u sudnici, pokušavajući da nas optuži da smo od njih „ukrali“ raščitani tekst autografa.
Zbog javnosti, ni Slobodan ni Zagorka Kalezić nijesu potpisani kao priređivači Oktoihovog falsifikovanog izdanja Despe, već su u tome izdanju kao priređivači navedeni izvjesna Vesna Todorović i pop Predrag Šćepanović. Osobe koje nikad nijesu nogom kročile u Arhivsko-bibliotečko odjeljenje Narodnoga muzeja, đe se čuva jedini rukopis romana. Dakle, Pedrovo izdanje Despe, onako kako je objavljeno 2009. godine, nema nikakve veze s istraživačkim radom Slobodana i Zagorke Kalezić. Uostalom, da smo bilo što nečasno uradili kad su u pitanju Slobodan i Zagorka Kalezić, valjda bi javnost o tome bila obaviještena od familije Kalezić, a ne od Pedra Uljarevića!? A to da li smo Adnan Čirgić i ja boravili više puta tokom maja 2008. godine u Arhivsko-bibliotečkom odjeljenju Narodnoga muzeja, da li smo tom prilikom kopirali prvi konzervirani dio i pažljivo proučili te raščitali drugi dio rukopisa, svjedočile su na sudu tadašnje upošljenice te jedinice Muzeja. O tome, uostalom, svjedoči i pisani trag – moji potpisi u knjizi evidencije kao korisnika, a ne kao „člana komisije za popis“, što svakako nijesam 2008. ni mogao biti kao neko ko nije nikad radio u Narodnome muzeju.
Trijumfalno brojeći i množeći prevarom stečene peneze, Pedro u svojem tekstu euforično podvriskuje da je njegov Oktoih jedini vlasnik autorskih prava na roman Despa kralja Nikole, ali i ta mu je „istina“ kao i sve ostale. Sudski spor o kojemu je riječ nije okončan presudom u korist Pedra koja bi potvrdila to što on tvrdi, no procesnim rješenjem – da se tužba smatra povučenom ne zato što je Oktoih zakonito stekao autorska prava, već zato što se advokat tužbe nije pojavio na ročištu.
Kad se čovjek osvrne iza sebe i pogleda ovih 30 godina zaokruženih Pedrovim režanjima na PEN, ništa mu ne preostane do da se priśeti riječi Mustafe Madžara i konstatuje da su ovo uistinu – Pedrova vremena.
U ime crkve i divnoga naroda!?
14.01.2022. 07:00
Mistifikatorska metafikcija – slučaj Mićović
16.01.2022. 07:18
U ogledalu – ili kako 1 postaje 2
16.01.2022. 11:00
Zašto progone Adnana Čirgića i Aleksandra Radomana?
15.01.2022. 07:00
Marina
Aleksandar Radoman FANTASTICAN u emisiji ZNAM DA ZNAS sa Mirkom Devic juce !!!
„Svijet je pun gada.“
"Došla su madžgaljska vremena" rekao je jednom prilikom Lalić kad su ga pitali oće li polemisati na napade jednog novinara... tako da da ta vremene traju u kulturi i kako reče Andić „Svijet je pun gada.“
Zna se
@VojoS znaju se imena, objavljena su https://www.aktuelno.me/crna-gora/kafkijanski-proces-protiv-cirgica-i-radomana-kad-neocetnicka-klika-razvali-i-ovo-malo-kompromitovanog-sudstva