Piše: Nebojša Mrvaljević
Opet svjedočimo obliku ugrožavanja rodne ravnopravnosti radi nastavka političkih igara od strane bivše „većine“ u najvišem zakonodavnom tijelu i njihovih eksponenata u izvršnoj vlasti. Sumnje koje su se pojavljivale u javnosti oko formiranja i izbora pojedinih članova Tužilačkog savjeta sada su krunisane odlukom koja ruši ustavni postulat o rodnoj ravnopravnosti u državi Crnoj Gori! Ne možemo se oteti utisku da su nepotizam, patronat i trgovina uticajem dali jasan doprinos ovom današnjem uniženju prava i sprdanju pravdi!
Danas je na svojoj sjednici Tužilački savjet je donio odluke po kojima je za devet tužilaca utvrđen prestanak funkcije ostvarivanjem prava na starosnu penziju. Riječ je o tužiocima/teljkama Radmili Ćuković, Vesni Jovićević, Suzani Milić, Oliveri Ražnatović, Milici Rmandić, Božidarki Gačević, Ferihi Muratović, Hajranu Kalaču i Milivoju Tomčiću. Dakle sedam žena tužiteljki je uskraćeno pravo na rad zbog toga što su žene.
Već definisanim načelima vođenja rodnih politika, u crnogorskim ustavnim odredbama i zakonodavnom sistemu, prihvaćen je princip pozitivne diskriminacije kojim se omogućava osjetljivim rodnim grupama ostvarivanje prava po povoljnijim uslovima, a sve sa ciljem jačanja principa ravnopravnosti. Tako je odredbom čl.17 st.1 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (ZPIO) koja propisuje da žene stiču starosni uslov za starosnu penziju sa 64 godine života, a muškarci sa 66 godina definisano u cilju spriječavanja svakog vida diskriminacije žena po osnovu pola, a to bi značilo da žena ostvaruje uslove za penziju sa 64 godine isključivo ako to želi. Da ponovimo, ovo je alternativa koja se primjenjuje u slučaju da žena svojevoljno zahtjeva njenu primjenu!
Tužilački savjet je svojim krutim i neprincipijelnim stavom o uslovima za penzionisanje tužiteljki, te iste tužiteljke grubo diskriminisao u odnosu na svoje kolege tužioce, utvrđujući da im tužilačka dužnost prestaje sa navršenih 64 godine života, što je dvije godine ranije nego muškarcima na istim dužnostima.
Ako izuzmemo mogućnost da je Tužilački savjet ovu odluku donio iz nehata ili neznanja, jer je uvodno izlaganje Vršiteljke dužnosti vrhovnog državnog tužioca, ukazalo na moguću neustavnost i nezakonitost kao i njenu suprotnost u odnosu na konvencije o ljudskim pravima, pozivajući se na stav juče održane Proširene sjednice Vrhovnog državnog tužilaštva, ostaje nam samo mogućnost prepoznavanja pokušaja političkog uticaja da se dio tužilaca (u ovom slučaju tužiteljki) udalji sa svojih funkcija i na ta mjesta dovedu nova ili poželjnija imena.
Praksu i odluke Evropskog suda su sasvim jasne u više slučajeva po ovom pitanju. Ne treba napominjati da smo dobrovoljno pristali kao država i društvo da sprovodimo odluke ovog suda! Naši nacionalni sudovi su obavezni da garantuju pravnu zaštitu od diskriminacije kako bi obezbjedili puno dejstvo zabrane diskriminacije kao i da moraju izuzeti iz primjene svaku diskriminatorsku odredbu nacionalnog prava, bez obaveze da zahtijevaju ili čekaju njeno ukidanje od strane zakonodavca. Dakle, Evropski sud pravde je zaključio da sve dok država članica radi ponovnog uspostavljanja jednakog postupanja ne izmijeni svoje zakonodavstvo koje diskriminiše određene kategorije lica po osnovu jednakog tretmana zaposlenih dužna je i onim zaposlenim koji su diskriminisani dodijeliti pravo koje imaju ostali, a koje im je uskraćeno diskriminatorskom normom.
Po istom osnovu, Forum slobodnih građana je reagovao i ranije, povodom odluke Sudskog savjeta o penzionisanju deset žena sutkinja, u avgustu prošle godine.
Svojim stavom želimo jasno da ukažemo na diskriminaciju koja se događa na očigled svih nas, laičke i stručne javnosti, od samog Tužilačkog savjeta. Pozivamo sve političke subjekte u našem društvu, zakonodavnu i izvršnu vlast, nevladina udruženja i pojedince da jasno iskažu stav po ovom pitanju, da jasno ukažemo očiglednu grešku i njene posledice. Pozivamo i Tužilački savjet da preispita svoju odluku, sagleda još jednom sve aspekte ove situacije i donese odluku koja će biti linija vodilja našem društvu u cjelini.
Forum slobodnih građana „Luča“ će jasno stati u zaštitu od bilo kog vida diskriminacije, a pitanje rodne ravnopravnosti smatramo jednim od naših društvenih prioriteta. Iskreno smatramo da možemo napredovati jedino kao društvo jednakih koje se suprotstavlja svakom vidu diskriminacije!
(Autor je izvršni direktor Foruma slobodnih građana "Luča")
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR