Piše: Vlado Vurušić
Ruski prorežimski analitičari rat u Ukrajini, odnosno ruski angažman u tom ratu smatraju početkom "nove globalne povijesne epohe" i da je, kako kaže politolog David Narmanija za agenciju Ria novosti, "budućnost svijeta u rukama ruskog vojnika" koji se bori za novi svjetski poredak koji će okončati odnose koje smo naslijedili s kraja 20. stoljeća.
"Od 24. veljače, (dana kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu), počinje novo računanje i iščitavanje povijesti. Vrijeme će se računati od i nakon 24. veljače", kaže Narmanija, za kojega je taj datum prijelomnica u političkom životu čovječanstva koji je dosad bio poznat, i time potvrđuje i podcrtava politički sukus Putinovih ideološko-političkih namjera koje gradi na ratnom pohodu na Ukrajinu, prema kojima Rusija želi potvrditi svoju poziciju ne samo velesile nego i alternative dekadentnom i antiruskom Zapadu. No, nastavlja da će kada utihne oružje (uvjeren je u ruski ratni uspjeh, nakon kojeg će Rusija moći postavljati svoje uvjete Zapadu) diplomacija doći na scenu i odraditi svoje, a ona će dogovoriti, kaže ruski politolog, "novu arhitekturu sigurnosnih i političkih odnosa u svijetu".
Komentatorica Veronika Krašeninikova tvrdi da se Rusija trenutačno zbog ovakvog ponašanja Zapada - pomoć Ukrajini i sankcije - nalazi "pred egzistencijalnom ugrozom" baš kao i SSSR krajem 80-ih. Komentator moskovskog radija Komersant FM Dmitrij Drize varšavski govor Bidena, u kojem je napao Putina i osporio mu opstanak na vlasti, uspoređuje s govorom bivšeg američkog predsjednika Ronalda Reagana od 8. ožujka 1983, kada je prvi put nazvao SSSR "imperijom zla". Analitičar Maksim Sokolov za Ria novosti pak kaže da je Zapad gurnuo Ukrajinu u rat s Rusijom te da će Amerikanci "do zadnjeg Ukrajinca ratovati protiv Rusije".
Krašeninikova smatra da je smisao onoga što se događa u Ukrajini "križarski pohod" protiv Rusije u ime demokracije i sloboda koje je, kako kaže Biden, Putin derogirao u Rusiji, a za Sokolova plan je "ekonomsko i financijsko uništenje Rusije".
Prema mišljenju Krašeninikove, glavni cilj Bijele kuće je promjena režima u Rusiji, a jedan od američkih instrumenata za uništenje Rusije je "uvlačenje Moskve u dugotrajni rat" i "stalne optužbe za ratne zločine", a drugi cilj je da se Europa liši ruskih energenata. Ruski poslovni list RBK čak navodi da bi se to moglo dogoditi, prvo s naftom, do kraja ove godine, a s plinom će, kako kažu, ići teže, ali i to bi se moglo dogoditi za koju godinu. Krašeninikova pak zaključuje u svom komentaru kako je došlo vrijeme da Rusi moraju državu (misli tu na režim) smatrati "svojom" i da "osobno trebaju postati zainteresirani za njezinu pobjedu". Kremlj računa na to da će, neminovno, doći do raskola među zapadnim saveznicima, pogotovo unutar EU. Dmitrij Drize tako ističe da stvari na Zapadu ne funkcioniraju kako je zamišljeno, jer se francuski predsjednik Emmanuel Macron nije složio s teškim riječima Joea Bidena o Putinu koje je izgovorio u Varšavi i da, za razliku od
Amerikanaca, Macron smatra "Putina relevantnim sugovornikom".
"Biden poziva na rušenje Putina i tako diže svoj poljuljani rejting", kaže Drize i navodi da je problem puno širi nego razmjena "komplimenata" između Bijele kuće i Kremlja. Po njemu, "to je više show nego realna politika". Komentatorica Veronika Krašeninikova smatra da će Europa doći k sebi i postaviti pitanje trebaju li se "smrzavati zbog američkih planova protiv Rusije", a Narmanija kaže da će se jednom "obični Nijemci i Francuzi zapitati zašto oni pate i financiraju opstanak nacista u Ukrajini na vlasti".
Drize pak tvrdi da je "klasični zapadni svijet u transformaciji" koju je izazvala "ruska specijalna operacija u Ukrajini" jer pojavljuju se neki novi centri moći poput Ankare, Varšave i Vilniusa koji traže svoje mjesto na političkoj sceni. Zanimljivo je da Narmanija traži opravdanje i objašnjenje zastoja u ratnim planovima osvajanja Ukrajine, pa čak kaže da je ovako duga i iscrpljujuća ratna operacija, s već više od 10 tisuća mrtvih ruskih vojnika, bila planirana.
(Ruska strana priznaje oko 1350 poginulih, premda je tabloid Moskovski komsomolac na svojem portalu, pozivajući se na izvore u ruskom ministarstvu obrane, za vikend objavio brojku od 9861 ubijenog ruskog vojnika, ali je nakon manje od sat vremena taj tekst izbrisan, a drugog dana je čak dano objašnjenje da je stranica bila hakirana). Dakle, ruski prorežimski autori kažu da će operacija trajati "koliko bude potrebno" (Blitzkrieg nije uspio pa se traže opravdanja), dok se ne "ispune svi postavljeni zadaci" (podsjetimo, to je demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine).
"Nigdje nam se ne žuri", piše Narmanija, koji objašnjava da je rusko sporije napredovanje izazvano time što, za razliku od američke ratne taktike, "Rusija pazi na živote civila"... I, na kraju, podsjetimo da je nedavno Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov rekao da bi Rusija upotrijebila i nuklearno naoružanje ako bi njezina egzistencije bila ugrožena. I jedan od najbližih Putinovih suradnika Dmitrij Medvedev rekao je da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje i protiv one zemlje koja bi protiv Rusije koristila samo konvencionalno oružje, odnosno koja nije prva upotrijebila nuklearno oružje.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR