7 °

max 7 ° / min 1 °

Nedjelja

12.01.

7° / 1°

Ponedjeljak

13.01.

4° / -0°

Utorak

14.01.

4° / -1°

Srijeda

15.01.

5° / -2°

Četvrtak

16.01.

8° / 0°

Petak

17.01.

11° / 3°

Subota

18.01.

12° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Bitka za 21. vijek

Stav

Comments 0
Putinov konačni plan

Bitka za 21. vijek

Rusi su uvjereni da je ratom u Ukrajini počelo stvaranje novog svjetskog poretka. Ovaj je rat početak kraja zapadne dominacije.

Izvor: Jutarnji.hr

Autor: Mia Zeković

  • Viber
Provodeći denacifikaciju Ukrajine Rusija će se definitivno rastati i razvrgnuti s proevropskim i prozapadnim iluzijama i spoznati samu sebe kao posljednju zaštitnicu i spasiteljicu evropskih istorijskih vrijednosti, starog svijeta, koji to i zaslužuje, a kojih se Zapad odrekao.

Piše: Vlado Vurušić

Putinova Rusija je sebe proglasila jedinom antifašističkom zemljom, pa je i Putin odlučio da će do 9. svibnja, dana pobjede u Drugom svjetskom ratu, morati proglasiti pobjedu u ratu u Ukrajini. Do toga ima točno još 30 dana.

Kremlj računa na to da će, neminovno, doći do raskola među zapadnim saveznicima, a glavni prokremaljski trbuhozborci ističu primjere Mađarske i Srbije, odnosno Viktora Orbana i Aleksandra Vučića, koje predstavljaju kao političare novog kova i budućnosti Europe

Mnogi ruski mediji, pogotovo televizijski, tumače odlazak zapadnih brendova i tvrtki iz Rusije kao "dobar potez" koji će samo ojačati rusku naciju i Ruse vratiti njihovim tradicionalnim vrijednostima

Budućnost svijeta je u rukama ruskog vojnika u Ukrajini. Od 24. veljače 2022. počelo je novo računanje povijesti. Epoha zapadne dominacije ide svome kraju i dolazi vrijeme kada ćemo podvući crtu nad globalnom dominacijom Zapada u politici i ekonomiji, i to zato što su htjeli "otkačiti" i izolirati Rusiju, prijeteće upozoravaju odabrani ruski režimski analitičari i propagandisti u vrijeme potpune ratne cenzure, blokade i zabrane bilo kakvih neovisnih medija i izvještavanja o "specijalnoj vojnoj operaciji" i pristupa nekoj drugoj informaciji, osim onih koje jednoličnim staklenim glasom svakodnevno iznosi

general Igor Konašenkov. Ili pak cinična Lavrovljeva pomoćnica Marija Zaharova koja je za zločin u Buči rekla da je "nalik na režiranu produkciju iz Srebrenice". Putin je posve otvorio karte i njegov plan je jasan. U Kremlju su uvjereni da je ratom u Ukrajini počelo stvaranje novog svjetskog poretka koji dolazi na smjenu starom zapadnjačkom poimanju odnosa, a u tome će Rusija biti noseća i vodeća svjetska sila 21. stoljeća. "Možda je 20. stoljeće bilo izgubljeno za Rusiju, ali 21. stoljeće je naše", govorio je nedavno preminuli ruski ultranacionalistički političar Vladimir Žirinovski.

Lisabon - Vladivostok

I jedan od najbližih Putinovih suradnika i njegov zamjenik u ruskom vijeću nacionalne sigurnosti Dmitrij Medvedev govori da je cilj Moskve na "konfliktu u Ukrajini (ni on ne smije spomenuti termin "rat" jer bi mogao dobiti 15 godina zatvora po novom zakonu) konačno stvoriti uvjete za ostvarenje euroazijskog prostranstva od Lisabona do Vladivostoka". Iako su u Ukrajini zapeli i rat traje već gotovo mjesec i pol, u Kremlju se nadaju da će ipak izaći kao pobjednici koji će onda nametnuti svima svoje uvjete i stvoriti za Putinovu Rusiju poziciju glavnog svjetskog lidera.

"Cilj Rusije je stvoriti prostranstvo Euroazije od Lisabona do Vladivostoka, i to u korist samih Ukrajinaca. Ukrajina se mentalno pretvorila u Treći Reich i snaći će je ista sudba. Dubinsko ukrajinstvo je veliki fejk, kojeg nikad nije bio u povijesti, a ne postoji niti sada", kaže Medvedev, nazivajući ukrajinsku državu "pseudodržavom". Prokremaljski analitičari i ideolozi u sjeni supersoničnih krilatih raketa koje gađaju stambene četvrti po ukrajinskim gradovima lamentiraju o novom svjetskom poretku te, kako kaže Dmitrij Kosirev, komentator agencije Ria Novosti, teza da će se "slobodni svijet" proširiti diljem planeta je fantazija jer niti demokracija nije "sve i svja".

Timofej Sergejcev bez uvijanja pak kaže da je denacifikacija Ukrajine majka svih ruskih planova i da je to "samo ruska stvar" jer u tome neće imati saveznike. "Nije stvar samo u iskorjenjivanju ukrajinske verzije nacizma, nego prije svega zapadnog totalitarizma, nametanja programa civilizacijske degradacije i raspadanja mehanizama podčinjavanja vrhunaravnoj vlasti SAD-a i Zapada", piše Sergejcev. On govori o misiji Rusije u ovom ratu.

"Provodeći denacifikaciju Ukrajine Rusija će se definitivno rastati i razvrgnuti s proeuropskim i prozapadnim iluzijama i spoznati samu sebe kao posljednju zaštitnicu i spasiteljicu europskih povijesnih vrijednosti, starog svijeta, koji to i zaslužuje, a kojih se Zapad odrekao, izgubivši u toj borbi od samog sebe. Rusija je u 20. stoljeću učinila sve da spasi Zapad, a zadnji čin ruskog altruizma bilo je pružanje naše ruke Zapadu, zbog čega smo odbili stravičan udarac 1990. godine", zaključuje Sergejcev, misleći tu na raspad SSSR-a, za koji je i Vladimir Putin rekao da je najveća tragedija u ruskoj povijesti.

Strana civilizacija

Politologinja Viktorija Nikiforova pak u svom programatskom tekstu priznaje da "Rusija na područje bivše Ukrajine donosi svoju civilizaciju, koja se razlikuje od one koja je Ukrajincima nametana zadnjih 30 godina". Sergejcev ide i dalje pa tvrdi da je Ukrajinu nemoguće zamisliti kao nacionalnu državu jer pokušaj stvaranja takve ukrajinske države neminovno vodi u nacizam. Prema njemu, nacifikacija Ukrajine se dogodila jer su prihvatili "tuđinske i strane civilizacijske (zapadne) obrasce te denacifikacija Ukrajine neizbježno dovodi i do njezine - deeuropeizacije".

Viktorija Nikiforova je jasno dala do znanja da "Rusioslobađaju svoju zemlju od nacizma kao onda 1943. - 1944. godine, i to smo uspjeli unatoč lokalnim kolaboracionistima". Još jedan aktualni prorežimski analitičar državne agencije Ria Novosti, Pjotr Akopov, uvjeren je da ruska vojska donosi Ukrajincima budućnost jer su se oni "zakopali u prošlost". "Mi ne ubijamo civile, mi ne učimo svoju djecu da ubijaju. Koliko god vam to bilo teško, ali morate shvatiti, dragi Ukrajinci, da se naši Kalibri i Iskanderi (to su inače razorni raketni sustavi kojima se gađaju ukrajinski gradovi, op.a.) koriste radi vašeg dobra, da upamtite tu jednostavnu misao", piše Akopov.

Viktorija Nikiforova, nakon što su zvjerstva ruske vojske u Buči obišla svijet, piše kako "mi ne lažemo" te da je to "slaba točka ruske vojne propagande - znamo prepoznati fejk, ali ne znamo ga napraviti". "Nacistička vrhuška mora biti likvidirana, jer je njezin preodgoj nemoguć. Denacifikacija označava konačnu pobjedu nad kijevskim režimom, oslobađanje teritorija od pristaša nacizma, likvidacija opskurnih nacista te stvaranje uvjeta za sustavnu denacifikaciju kada nastupi mir", piše pak Sergejcev. On navodi da na "oslobođenim područjima bivše Ukrajine" mora provesti rusko zakonodavstvo koje će ju denacificirati jer "Rusija je ta koja mora baštiniti i čuvati tradiciju nirnberškog procesa".

Jedini antifašisti

Putinova Rusija je sebe proglasila jedinom antifašističkom zemljom, pa je i Putin odlučio da će do 9. svibnja, dana pobjede u Drugom svjetskom ratu, morati proglasiti pobjedu u ratu. Do toga ima točno još 30 dana. Zamišljeni i planirani slom Ukrajine prva je etapa tog ruskog plana u ostvarivanju "novog svjetskog poretka", koji su zamislili ideolozi Putinova režima, i prvi poraz "kolektivnog Zapada" kao zapravo strane protiv koje Rusija vodi pravi rat.

Ukrajina je tek početak jer se, prema ruskoj propagandi, sama navukla na rat! A kad je rat već tu, onda Rusija ide ka ostvarenju imperije, slične SSSR-u, koja će omogućiti promjene na globalnoj međunarodnoj sceni. Pjotr Akopov navodi kako je pogrešno misliti da se u Ukrajini rješava sudbina Rusije. Ne, upravo suprotno, smatra Akopov, po njemu se rješava sudbina svijeta, i to ne zato što Zapad plaši i baja da bi mogao buknuti nuklearni rat, nego zato što se sada odlučuje o daljnjoj budućnosti svijeta i određuje se kojim će putem krenuti čovječanstvo te kako će se razvijati međunarodni odnosi i svjetska ekonomija.

"Svjedoci smo velikih promjena koje se događaju pred našim očima", kaže Akopov, smatrajući da "epoha globalizacije ide u ropotarnicu povijesti i potrebno je napraviti nešto brzo i suštinski jer će se svijet raskoliti na neprijateljske polove, bez obzira na Ukrajinu, a tako podijeljeni svijet najmanje će zadovoljiti Zapad", piše Akopov.

"Zapadno poimanje globalizacije je pogrešno. Ona se bazira na liberalnoj ekonomiji kao čisto anglosaksonski projekt, koji odgovara samo anglosaksonskim elitama", piše Akopov, koji smatra da su kozmopolitizam i uništenje nacionalnih država projekt kojem se treba suprotstaviti dok ne bude kasno, jer već djeluje. "Suverenitet je sve", piše pak Nikiforova, a Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov ističe da će "Europa doći k sebi kada se otrijezni od američkog burbona".

Kremlj računa na to da će, neminovno, doći do raskola među zapadnim saveznicima, pogotovo unutar EU, a glavni prokremaljski trbuhozborci ističu primjere Mađarske i Srbije, odnosno Viktora Orbana i Aleksandra Vučića, koje predstavljaju kao političare novog kova i budućnosti Europe, valjda, nakon ruske pobjede, jer su to zemlje koje, po njima, štite vlastite nacionalne interese. Prema Kosirevu, žrtve "slobodnog svijeta" i globalizma su europski građani koji se, kako kaže, radi solidarnosti s Ukrajinom moraju voziti automobilima sve rjeđe i pristajati da se smrzavaju i zatvaraju ventile na svojim radijatorima, ili će ponovno početi cijeniti nacionalne vrijednosti, nacionalnu državu, vjeru, jezik i tradiciju.
Loše povijesno iskustvo

Timofej Sergejcev pak smatra da će zemlje Trećeg svijeta zbog lošeg povijesnog iskustva sa zapadnim kolonizatorima i nametateljima svojih demokratskih vrijednosti doći u probleme. Akopov pak piše kako se sada shvatilo da Zapad provodi tzv. biopolitiku - prema kojoj su samo oni ljudi, a sve ostalo je "biološki materijal".

"To je nova verzija fašizma koju prakticira Zapad prema Ukrajincima". "Kada sve završi, Rusija će poći svojim putem i neće se obazirati na usud Zapada i njegove brige, nego će se osloniti na drugi dio svog povijesnog naslijeđa - liderstvo u globalnom procesu dekolonizacije", piše Sergejcev. On smatra da će Rusi iskoristiti potencijal naroda i zemalja koje je Zapad stoljećima ugnjetavao i "ne žele se vratiti pod zapadni jaram". "Rusija se žrtvovala za te zemlje bez ikakve koristi za sebe kako bi ih oslobodila.

Denacifikacija Ukrajine je i neka vrsta dekolonizacije, što tamošnje stanovništvo mora shvatiti i imati na umu, kada se počne otrežnjavati od hipnoze, sablazni i zavisnosti od tzv. europskog izbora", piše Sergejcev. A Kosirev pak navodi da "nije Ukrajina jedino što se u svijetu događa", iako Zapad želi da svi tako misle, kao da ničega drugog nema, ali ima i puno važnih stvari koje se događaju i potvrđuju da se na političkoj sceni svijeta nešto novo promalja. Kao potvrda toga su, po njemu, posjeti Sergeja Lavrova Kini i Indiji.

Stvaraju se nova središta moći i jača "nezapadni svijet" koji se "ne mora nužno vezati uz Peking". Tu su, prema njegovu mišljenju, osim naravno neupitne Moskve, još i Indija, Pakistan pa čak i Afganistan, kojeg unatoč talibanskoj vlasti, kako kaže, treba "učiniti dobrim susjedom". Kosirev napominje da se središte svjetske politike polako premješta u Aziju, no "to nije lagan i brz proces", zaključuje on, ali je razvidno da izražava tinjajući i pragmatično prigušeni ruski strah od kineske dominacije dok se oni iscrpljuju po Ukrajini. Kina, unatoč stalnom kremaljskom inzistiranju na savezničkim odnosima, izaziva sve otvoreniju zebnju i nepovjerenje u Moskvi.

I komentator moskovskog Komersanta Dmitrij Drize drži da je ovakav klasični zapadni svijet na koji smo navikli od kraja Drugog svjetskog rata konačno u transformaciji koju je, uvjeren je, izazvala "ruska specijalna operacija u Ukrajini". Po njemu, nakon ovog rata izniknut će neki novi centri moći pa tu spominje Ankaru, Varšavu, pa i Vilnius koji, po njemu, traže svoje mjesto na političkoj sceni i pitanje je hoće li se to svidjeti dosadašnjim nosiocima europske politike - Berlinu, Parizu i Londonu. Za analitičarku agencije Ria Novosti Veroniku Krašeninikovu Zapad je ratom u Ukrajini pokrenuo "križarski pohod" protiv Rusije u ime demokracije i slobode. Kosirev pak iznosi teoriju da za mnoge stanovnike Azije, u prvom redu Bliskog istoka, zapadna demokracije nije ideal kojem teže jer, kako kaže, "vide da je u autoritarnim arapskim režimima gospodarstvo puno jače i stabilnije te sve više prihvaćaju kineski i nešto manje ruski model. Shvaćaju da su im te dvije zemlje prihvatljiviji partneri", piše Kosirev.

Akopov ponavlja Putinove riječi da je Zapad proglasio "totalni gospodarsko-financijski rat" Rusiji, ali je i on uvjeren da će "Rusija izdržati sve i izaći još jača", ne spominjući da su police ruskih dućana sve praznije, cijene i inflacija rastu, a sve veći broj ljudi ostaje bez posla i bez svoje ušteđevine. No, pozdravlja Putinove riječi da će ovaj rat izvesti na čistinu sve izdajnike, protivnike Rusije, petokolonaše i zapadne agente i udvorice. "Doći će do pročišćenja ruske nacije od svih onih koji nisu domoljubi."

Megalomanski planovi

Mnogi ruski mediji, pogotovo televizijski, tumače odlazak zapadnih brendova i tvrtki iz Rusije kao "dobar potez" koji će samo ojačati rusku naciju i Ruse vratiti njihovim tradicionalnim vrijednostima. Iako je već više od 20 tisuća ljudi uhićeno zbog antiratnih prosvjeda, a mnogi neovisni mediji zatvoreni i zabranjeni, Akopov mrtav hladan navodi: "U Rusiji postoji sloboda mišljenja, govora i pisanja, onakva kakva je nezamisliva i nedostižna u zapadnim zemljama, na koje se Ukrajinci oslanjaju i mole.

U Rusiji ne hapse, ne zatvaraju, ne muče i ne ubijaju ljude koji misle drugačije", piše Akopov, ne spominjući ni Alekseja Navaljnog, ni novičok, ni ukidanje TV postaje Dožd, čiji su novinari bili prisiljeni otići iz Rusije zbog vlastite sigurnosti, ni isključivanje popularne radiopostaje Eho Moskve, čiji je dugogodišnji urednik Aleksej Venediktov ispred čijih su vrata stana ostavili odrezanu svinjsku glavu, ili na mnoge kojima na vrata ispisuju prijeteće poruke nazivajući ih izdajnicima.

"Naša vojska oslobađa Ukrajince od toga da budu ubojice Rusa, kako to želi Zapad. Naša vojska ratuje da Ukrajinci to prestanu raditi. Poslije pobjede mi ćemo im, možda, ponuditi nekakvu ideologiju, ako već ne mogu živjeti bez naputaka. Premda je suština ruske ideje Ukrajincima jasna - ona je jednostavna i prihvatljiva - to je ideja ljubavi prema ljudima", piše Akopov.

Megalomanski osvajački ruski planovi, kakvih primjera smo se već nagledali u povijesti i manjoj od sto godina, i rekonstrukcija međunarodnih odnosa ovise o stanju na ukrajinskom frontu. Vladimir Putin misli ozbiljno i njegovi analitičari samo tumače ono što je on zamislio jer je jasno da rat u Ukrajini za njega nije dovoljan. On ima daleko veće ambicije. Kako je jednom netko rekao - Putin želi mir (na ruskom "mir" znači i "svijet"). Cijeli mir (svijet). Prema onome što pišu njegovi odabrani analitičari, čini se da je tako, jer oni samo tumače njegovo ponašanje.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR