5 °

max 5 ° / min 2 °

Nedjelja

12.01.

5° / 2°

Ponedjeljak

13.01.

5° / 1°

Utorak

14.01.

6° / 1°

Srijeda

15.01.

7° / 0°

Četvrtak

16.01.

10° / 2°

Petak

17.01.

12° / 4°

Subota

18.01.

13° / 5°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Želi li NATO da Ukrajina izgubi rat i teritorije?

Izvor: Pixabay

Stav

Comments 0

Želi li NATO da Ukrajina izgubi rat i teritorije?

Činovnici NATO-a samo daju komplimente ukrajinskim vojnicima i ostavljaju ih sa minimalnom količinom oružja da ginu u krvavim i teškim borbama sa ruskim agresorom.

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Vladimir Putin ucjenjuje svijet još i krizom zbog nestašice hrane, koju je stvorila sama Rusija vojnim napadom na Ukrajinu, okupacijom  i blokiranjem ukrajinskih teritorijalnih voda i njezinih morskih luka. Kremlj je primitivno postavio ultimatum da će dati koridor za ukrajinske brodove sa hranom za zemlje Azije i Afrike samo ako međunarodna zajednica ukine sankcije Rusiji, koje su uvedene kao reakcija na agresiju Rusije protiv Ukrajine. Svojim prijedlogom Moskva želi da komotno nastav rat protiv Ukrajine, zadržavajući ogromnu prevagu u naoružanju i resursima, pri tome već uništivši ukrajinsku infrastrukturu u vridenosti 670 milijardi dolara, plus opšti gubitci ukrajinske ekonomije od ogromnih trilion dolara!

Sigurno bi gubici civilnog stanovništva, infrastrukture i srušenih ekonomskih objekata bili bi puno manji da su se zapadne zemlje odazvale na zahtjeve Kijiva za dobijanje savremenih sistema protivavionske i brodske obrane, kao i borbenih  aviona i helikoptera. Sada na ratištima Donbasa ruska vojska ima nevjerovatnu prevagu u teškom naoružanju, ponekad i do dvadeset puta, a zahtjeve Kijiva za kupovinu savremenog teškog naoružanja NATO i dalje glatko odbija, da Rusija ne bi slučajno okrivila Alijansu što pomaže demokratskoj zemlji da spasi svoje ljude i državni suverenitet. Činovnici NATO-a samo daju komplimente ukrajinskim vojnicima i ostavljaju ih sa minimalnom količinom oružja da ginu u krvavim i teškim borbama sa ruskim agresorom.

Ukrajina je mogla probiti koridore u svom teritorijalnom moru da je na vrijeme dobila protivbrodske raketne sisteme, kojima bi jednostavno protjerala ruske ratne brodove daleko od ukrajinske obale. Tim bi činom teretni brodove Ukrajine i drugih zemalja mogli bezbjedno ploviti od Odese duž obale Rumunije i Bugarske prema Istanbulu i dalje u Sredozemno more.

Bez dobijanja ratne avijacije ne samo sovjetskih modela i u ograničenoj količini, nego modernih lovaca i bombardera, teško je računati na protjerivanje ruske vojske s ukrajinske teritorije. U Davosu su Letonija i Slovačka, zvanično na nivou šefova vlada, izjavile da, ako padne Ukrajina, onda one će biti sljedeća meta ruske vojske. Zloglasni čečenski vođa Kadirov rekao je da poslije Ukrajine sljedeća u redu za “denacifikaciju“  biće Poljska.

U teškoj situaciji sada se nalazi i Estonija. Ali Tallinn ne čeka da tvrdoglavi NATO napokon shvati da se kritično stanje u Ukrajini može lako preliti na zemlje članice Alijanse. Zato Estonija daje trećinu svog vojnog budžeta ukrajinskoj vojsci, a NATO kao vojno-politički blok ništa!? U najopasnijem položaju su Baltičke zemlje - Letonija, Estonija i Litvanija, plus Poljska i Slovačka. Zato sve one pomažu Ukrajini kako i koliko mogu, vidjevši da NATO samo kalkulira da ga, ne daj bože, Rusija ne okrivi u podršci zemlji utemeljitelja UN, članice OSCE, Savjeta Evrope i većine međunarodnih organizacija, koje mogu samo verbalno protestovati zbog ruske agresije. Moskva njih, jednostavno, ne želi čuti.

Treba razumijeti da je Kremlj krenuo u ofanzivu na Ukrajinu, a zapravo napao slobodni svijet, bez bilo kakve bojazni da će imati ikakve posljedice ili oštre reakcije vojnog karaktera. Žalosno je što je sve donedavno NATO sebe doživljavao kao samodovoljnu organizaciju. Pod uticajem ruske agresije Alijansa je, ipak, uradila unutrašnju konsolidaciju i makar to zaslužuje dobru ocjenu. Za razliku od NATO, Evropska Unija djeluje vrlo aktivno i efikasno. Brisel stalno gradi politiku pojačavanja sankcija prema ruskom agresoru, financijski potpomaže Ukrajinu kao žrtviu vojne agresije.

Sada imam utisak da Zapad svjesno ostavlja Ukrajinu bez mnogih vrsta savremenog teškog naoružanja, da se bori protiv do zuba naoružane ruske vojske. Kijiv je dokazao spremnost da vodi moderan rat, ukrajinski vojnici pokazali su svoju borbenu pripremljenost, hrabrost i požrtvovanje. Ostaje otvoreno pitanje šta želi Zapad u takvoj situaciji? Da Ukrajina izgubi rat i da plati svojim teritorijama ruskom agresoru, o čemu već puno pričaju i što predlažu prijatelji Kremlja u Evropi i Americi? Ili da Brisel i Vašington daju mogućnost Ukrajini da protjera okupatora sa privremeno okupirane ukrajinske teritorije?

Alternativa je samo jedna - ili će Rusija još bezočno ubijati desetine, a možda i stotine hiljada ukrajinskih civila i uništi privredu koja još ostala cijela, ili ćemo svi zajedno pokazati snagu demokratske zajednice i njenu solidarnost u suprotstavljanju opasnosti od uspostavljanja dominacije rusizma i ruskog svijeta. Ako ne želite da Moskva dobije ovaj krvavi anticivilizacijski rat, onda dajte Ukrajini savremene borbene avione i raketne sisteme i ruski agresor biće zaustavljen i protjeran s evropskog praga.                        

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR