4 °

max 4 ° / min 1 °

Ponedjeljak

13.01.

4° / 1°

Utorak

14.01.

5° / 0°

Srijeda

15.01.

7° / 0°

Četvrtak

16.01.

10° / 2°

Petak

17.01.

13° / 4°

Subota

18.01.

13° / 5°

Nedjelja

19.01.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Solilokvij 6.

Stav

Comments 0

Solilokvij 6.

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Jovan Nikolaidis

Uprošćeno, svu istoriju Crne Gore dijelio bih u dvije epohe: dukljansku, mitološku, i srbocrnogorsku, epsku. Ako u prvoj epohi, osim viševjekovnog miješanja katolicizma i pravoslavlja, ilirskog i grčkoromejskog, identitet i ne postoji, jer ga na se posve preuzima vjerska pripadnost: vizantijska ortodoksija ili papinska dogma - u drugoj epohi, koju sve više ideološki konstruišu i strani uticaji i drastične kulturološke mijene sa zapada i sjevera, identitet se formira i kao islamska enklava. Sa zapada (od klasicizma do kasnog romantizma) stižu rijetki emisari-stranci u ove krajeve i nalaze egzotiku o kojoj pišu sa zanosom, a sa sjevera i istoka zapljuskuju gore crne vaseljensko-svetosavske hagiografije i ruska darovanja gladnom puku. Sve je očitiji srbofilski konstrukt dinastije Petrovića.

Oni su epsko počelo i tragični kraj herojskog u crnogorskom biću. Sa njima i pojam o identitetu biva eksplicitniji i agresivniji. Dodatnu složenost (a danas ćemo konvencionalno potvrditi: i bogatstvo) po naše identitete donijelo je otomansko nadiranje, kad se, uglavnom s rubova male teritorije crnogorske, konvertitstvo u islam definiše, kod jednih kao izdaja, kod drugih kao civilizacijski dobitak. Već možemo govoriti o crnogorskom multikulturalizmu, ne hajući za cinične poštapalice zluradih o našim posebnostima koje nam zlotvori ni do danas ne priznaju.

Socijalno raslojavanje, posjed i zanati, uslovljavaju postepeno sazrijevanje identiteta više zajednica. Već imamo, od mora do polja kosovskog, i od sandžakata do kasnobogumila, unutar jedne geozone: Arnaute, Srbe, Crnogorce, Muhamedance, Bošnjake, Ere, Latine, Bugare-Makedonce, Jehudije, Romeje i Aromeje, Mađupe... To su još uvijek zajednice koje većinom definiše žig određene vjere (ili, rjeđe: bezvjerstvo-paganstvo), ali još ne i etničko obilježje. Sve to opijeva (dakle: slavi), epska pjesma i kolektivni zanos uz nju, gusle javorove, čiftelija i saz, kapa i fes, džeferdar i medalje.

Postepeno ali neumitno, ovakav antropološki instrumentarij donosi među stanovništvo raskole, na one koji su ’bliži’, draži, bratskiji, i na one ’dalje’, ostrvljene; poturice sa sjevera i većinski katolički živalj Boke, kao kasnovenecijanska predstraža. Prepozaju se getoizirani prostori ali i mješovite zajednice, stočari-katunjani, ratnici i čeljad iz sokaka. Varoši i sela, ograđa i katuni, primorske utvrde i mahale. U takvim naseobinama sve su brojniji primjeri suživota. Jača respekt između više grupacija, žitelja jedne teritorije. Krvava istorija i dramatični izazovi vape miroljubiva rješenja. Zajednice manjina među većinom i većina sa manjinom u sebi, i - u potonje: građanstvo i osviješćeni pojednici, nasuprot umirućem plemenskom.

Crnogorstvo-jugoslovenstvo: utopijska želja ili realna perspektiva? Identiteti Crne Gore u Evropskoj Uniji (ustav građanske države), navike predaka i kompromisi novih stanovnika u suživotu zajednice i naroda. Pa dokle se stigne.

Treba smiriti i pomiriti šaroliki narod Crne Gore!

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR