Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Cijelu noć Kijev i čitava zemlja bili su pod sirenama za uzbunu zbog raketnog i vazdušnog napada Ruske Federacije na mirne gradove Ukrajine. Tako je antihrišćanska Moskva sa ispaljenih više od 20 balističkih i krstarećih raketa ¨pozdravila¨ Ukrajinu na njen Dan državnosti.
Na ovaj dan 988. Veliki Kijevski knez Vladimir pokrstio je stanovnike Kijeva i obližnjih gradova i sela. Kijevska Rus kao druga država u istoriji Ukrajinaca stala je u red evropskih zemalja koje su primile učenje Isusa Hrista. Prva državnost starih Ukrajinaca, sa centrom u Kijevu, bila je od 482. od trenutka osnivanja Kijeva, do 882. kad su Glavni grad i državu pokorili Vikinzi i započeli novu dinastiju Rjurika.
Ako je na početku prve državnosti Ukrajinaca ona nosila karakter saveza slovenskih plemena Anta i Sklavina, već na kraju svoga postojanja ona je imala sve atribute državnog srednjevjekovnog upravljanja u odnosu na dosta velike teritorije i stanovništvo.
Prva dva vijeka prve državnosti Ukrajinaca manje su poznati svjetskim istoričarima zbog stalnog odlaska domaćeg slovenskog stanovništva u migraciju na zapad i u centralnu Evropu. Prvi masovni odlazak domicilnih Slavena bio je još 375. kad su iz Azije pridošla nomadska plemena Huna pomogla domaćim Antama da skinu jaram germanskih plemena Gota, koji su došli ne teren sadašnje Ukrajine, u drugom vijeku. Tada je dio Anta, zajedno sa Hunima otišao u ravnice srednjeg Dunava, gdje je sada Mađarska.
Kad je vođa Huna Atila osvojio pola Evrope, njemu su u tome pomagali Anti. Ali kad je Atila bio otrovan i umro, Huni su shvatili da bez njega nemaju nikakve šanse da upravljaju pokorenima teritorijama i odlučili su da se vrate natrag. Anti su ostali na srednjem Dunavu, u sadašnjoj sjevernoj Mađarskoj.
Sljedeća selidba Slovena sa teritorija prve ukrajinske države bila je u posljednjim godinama V vijeka. Država Huna tada je već bila propala i Sloveni se preseljavaju na još nepokorene teritorije. To su bili prostori sadašnje Češke i Slovačke. Uglavnom su tamo došla plemena Sklavina. 50 godina kasnije, Sloveni sa terena prve ukrajinske države masovno se sele na prostore Balkana – a to je sredina i kraj šestog vijeka.
Plemena Anta sele se u predjele sadašnje Moldavije, dijela Rumunije, a takođe Bugarske i Makedonije. Sklavini se sele dalje u predjele sadašnje Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore. U ovo doba dio Sklavina koji su došli na teritorije Češke i Slovačke preseljavaju se na prostore sadašnje Slovenije i sjevero-zapadne Hrvatske.
Anti se, takođe sa nomadskima plemenima iz Azije Avarima, u isto vrijeme sele se na prostore sadašnje Mađarske i rumunske Transilvanije. Plemena Anta i Sklavina nijesu došla na nove prostore kao osvajači koji su odlučili da pokore domicilno stanovništvo, nego kao miroljubivi narod koji je zauzeo prazne, privredno nekorišćene zemlje.
Vremenom je ispalo da na terenima sadašnje Mađarske, Rumunije i Moldavije, Sloveni nijesu postali glavni narod nego su se pomiješali sa drugima neslovenskim plemenima. Ali u Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i na teritoriji Balkana, Sloveni su postali državotvoran narod. Doduše, na jugu Balkana, u sadašnjoj Grčkoj i Albaniji, Sloveni su bili potisnuti, ali su na terenima zapadnog Balkana oni postali dominantni.
U Bugarskoj je bila slična situacija, ali poslije dolaska Bugara, nomadskih plemena turskog porijekla, ovaj narod politički je počeo dominirati u zemlji nekoliko vjekova i tek su vremenom slovenizirani. Tako je 988. Kijev postao pravi evropski grad i narednih 250 godina bio je treći po veličini i uticaju na kontinentu, do 1240. kad su došle horde Mongola i spalile ga.
Kijev je i do sada najstariji i najveći slovenski evropski grad. Kad je Kijev primio hrišćanstvo, Moskve još nije postojalo ni na vidiku. Moskva je osnovana na terenima gdje su uvijek stanovali finsko-ugarska plemena Merja. Ova plemena, koja su se pomiješala sa pridošlima Slovenima iz Poljske (Vjatiči) sredinom VIII vijeka, dvjesta godina odbijala su da prime hrišćanstvo i branila svoju pagansku vjeru.
U jednoj regiji južnije od Moskve (grad Mcensk i okolina) domaći finsko-ugari primili su Hristovo učenje tek 1415. Sankt-Petersburg osnovan je tek 1703. na prostorima gdje su, takođe, oduvijek živjela finsko-ugarska plemena Ižora, pa i nije pravi slovenski grad. Zato nema ništa čudno u tome što moskovski pagani sada bombarduju Kijev, utvrdu slovenskog hrišćanstva. Ali ukrajinski narod vrlo je odlučan da pobijedi moskovsku Z-vijer. Vrijednosti evropskog hrišćanskog Dobra svejedno će pobijediti mrak ruskog paganskog Z-la.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR