4 °

max 9 ° / min 2 °

Četvrtak

16.01.

9° / 2°

Petak

17.01.

13° / 3°

Subota

18.01.

14° / 4°

Nedjelja

19.01.

14° / 7°

Ponedjeljak

20.01.

13° / 9°

Utorak

21.01.

13° / 8°

Srijeda

22.01.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
U susret samitu Krimske platforme: Ima li na vidiku rješenja za okupirano poluostrvo?

Izvor: EPA

Stav

Comments 0

U susret samitu Krimske platforme: Ima li na vidiku rješenja za okupirano poluostrvo?

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

22. februara 2014. počela je ruska invazija na Krimsko poluostrvo sa ciljem njegove nezakonite aneksije. Već tada je Ruska Federacija ugrožavala Ukrajinu, a međunarodna javnost nije reagovala, iako se obavezala da će garantovati ukrajinsku teritorijalnu cjelovitost.

Osim što se odrekla nuklearnog potencijala, na preporuku istih tih garanata teritorijalne cjelovitosti, Kijev je 1994. predao Moskvi strateške bombardere i uništio ogromnu količinu naoružanja. Tada je Kijev posjedovao devet hiljada savremenih tenkova i nekoliko hiljada ratnih vazduhoplova različite namjene. Sada RF raketira ukrajinsku teritoriju istim tim strateškim bombarderima.

Krajem februara 2014. Kijev je tražio od međunarodnih partnera odlučnu vojnu i političku reakciju na rusku invaziju, a dobio je samo verbalnu osudu moskovske agresije. Kremlj je naravno bio zadovoljan i kroz mjesec vojno krenuo na Donbas. Današnji krvavi rat u Ukrajini je posljedica odsustva neophodne čvrste međunarodne reakcije prije osam godina.

Ukrajinci debelo plaćaju to što je ruski lobi u SAD i Evropi tada izdejstvovao da se Rusija ne sankcioniše. Svi su egoistično razmišljali kako dalje produžiti komotni i tihi život, i zato sada Ukrajina plaća ceh mrtvim civilima i uništenom infrastrukturom.

Ove sedmice je u Zagrebu planiran Prvi Parlamentarni samit Krimske platforme. Delegacije više od 50 zemalja i međuvladinih organizacija dobili su pozive na ovaj važan događaj. Očekuje se učešće 400 političara iz čitavog svijeta. Ukrajina je na ovaj samit pozvala i zemlje koje nisu članice Krimske platforme, iz Južne Amerike, Afrike i Azije.

Krimska platforma je međunarodni mehanizam koordinacije za povratak pitanja ruske okupacije Krima na međunarodnu agendu, zaštitu ljudskih prava na poluotstrvu, podršku de-okupacije poluostrva kao i jačanje evropske i globalne bezbjednosti. 

Diskusija stručnjaka u okviru Parlamentarnog samita planirana je za 24. oktobar, a sljedećeg dana sami samit Međunarodne Krimske platforme. Ona djeluje u tri dimenzije – na međuvladinoj, međuparlamentarnoj i stručnoj razini. Glavni pravci Krimske platforme su: konsolidacija međunarodne politike nepriznanja bilo koje promjene međunarodno-pravnog statusa Krima, efikasnost sankcija, njihovo pojačavanje i nedopuštanje izbjegavanja, zaštita ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, osiguranje bezbjednosti u Azovsko-Crnomorskeoj regiji i šire, zaštita principa slobode navigacije, sanacija negativnih ekoloških i ekonomskih posljedica okupacije.

U okviru obilježavanja tridesete godišnjice obnove nezavisnosti Ukrajine prošle godine održan je Prvi inauguracijski samit Krimske platforme. Na samitu su učestvovali predsjednici devet evropskih država, pet predsjednika vlade, dva šefa parlamenta, mnogo delegacija uglavnom evropskih zemalja na čelu sa ministrima, a takođe i čelnici NATO, EU, Savjeta Evrope i drugih međunarodnih organizacija.

Više od 40 delegata založilo se za stvaranje Krimske platforme, produžavanje politike nepriznanja nezakonite aneksije i neophodnost povratka poluostrva njegovom zakonitom 'vlasniku' – Ukrajini. Generalna Skupština UN rezolucijama je podržala stvaranje Krimske platforme. Očekujemo da u okviru Krimske platforme stručnjaci za pitanja globalne bezbjednosti daju svoju viziju rješavanja pitanja Krima u postojećim, teškim, ratnim zbivanjima u Ukrajini.

Treba razumjeti da je za Moskvu pitanje Krima od suštinske važnosti za opstanak Vladimira Putina i njegovog okruženja. Tolerisanje ruske okupacije ukrajinskog poluostrva označava podržavanje moskovske agresije sada i u budućnosti. Ovaj rat počeo je krajem februara 2014. upadom ruske vojske u Krim, a produžen širokom ruskom vojnom invazijom protiv Ukrajine krajem februara ove godine. Završiće se kad zadnji ruski vojnik s poluostrva bude vraćen kući. To je jednostavna formula završetka ovog krvavog rata koji je Putin zapalio.      

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR